Προς το περιεχόμενο

Gotoh vintage style locking. Αξιζουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητο μου Noizmopolitan,

 

επειδη βαρεθηκα να κουρδιζω ολη την ωρα, σκεφτηκα μηπως τελικα να αντικαθιστουσα τα vintage style κλειδια μου με Locking.

 

Εσεις που τα εχετε, σας κανουν δουλεια?

 

Ιδιως αυτη τη ρημαδα τη F# (παιζω ενα κατω) λεω να της ριξω Logo...

 

Κι εκει ειναι το ερωτημα.

 

Με τα locking θα απαλλαγω απο το συνδρομο της σολ?

 

γενικως, αξιζει τον κοπο?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εισαι σιγουρος οτι το nut της κιθαρας ειναι καλοκομμενο, τοτε ναι βοηθανε. Κρατανε αρκετα καλα και ειναι ιδιαιτερα ευχρηστα...Εγω στην tele μου εχω τα gotoh top lock, απλα περνας τη χορδη, γυρνας και λοκαρουν μονα τους. Και δεν φαινονται γομαρια, οπως μερικα αλλα lock. Εχω μια φωτο του headstock προς τις τελευταιες σελιδες.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180589.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητο μου Noizmopolitan,

 

επειδη βαρεθηκα να κουρδιζω ολη την ωρα, σκεφτηκα μηπως τελικα να αντικαθιστουσα τα vintage style κλειδια μου με Locking.

 

Εσεις που τα εχετε, σας κανουν δουλεια?

 

Ιδιως αυτη τη ρημαδα τη F# (παιζω ενα κατω) λεω να της ριξω Logo...

 

Κι εκει ειναι το ερωτημα.

 

Με τα locking θα απαλλαγω απο το συνδρομο της σολ?

 

γενικως, αξιζει τον κοπο?

 

Είχα τα vintage lock στην partcaster Strat μου. Εξαιρετικά κλειδιά, πανάλαφρα, όπως λέει ο Odis κουρδίζεις πολύ εύκολα. Ένα μειονέκτημα μόνο: αν χάσεις αυτό το κεφαλάκι-βίδα, την πούτ#$#σ3ς.

 

Ειδικά αν κάνεις χρήση τρέμολο βάλε τα στην κορυφή των προτιμήσεών σου. Ακόμα και σε επίπεδα Jeff Beck κρατάει το κούρδισμα άψογα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνδρομο της Σολ το ελαχιστοποιησα στη δικια μου με trem-setter αλλα κι παλι -αν γινεται χρηση του τρεμολο περαν του τι ειχε σχεδιαστει (δηλ. απαλο vibrato) -εχει μια ταση να χανει.

Ενδιαφερομαι και εγω για locking αλλα οπτικα δε μου αρεσουν τα γομαρια της fender.

Για αυτα ομως ψηνομαι.

 

Ερωτησης:

Μηπως ξερει κανεις αν μπαινουν χωρις να χρειαζονται τρυπες ή να φαινονται τα σημαδια απο τα προηγουμενα?

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησης:

Μηπως ξερει κανεις αν μπαινουν χωρις να χρειαζονται τρυπες ή να φαινονται τα σημαδια απο τα προηγουμενα?

Thanx

 

Ναι, μπαίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ στις θέσεις των vintage. Και αν δεν φτάσεις στα 30εκ. δεν βλέπεις ότι ΔΕΝ είναι vintage.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

btw odi, πολυ ωραια Tele!  

Το χρωμα με κανει να θελω να πιω ...Fanta!

πολυ δροσεροsparkly  ευγε!

Το nut μου ειναι καλο. Προσφατα δε, γυαλισα τα grooves. (+μολυβακι 2Β παρακαλω)

τετοια κλειδια ομως δεν μπορω να βαλω.

Και τα Locking τα θεωρω παρατυπια, αλλα προκειμενου να ασχολουμαι με το κουρδισμα ολη την ωρα, θα ριξω λιγο νερο στο (vintage ;D) κρασι μου...

 

Loci, μαλλον γι'αυτα μιλας?

 

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Gotoh_Tuners/Gotoh_Locking_Vintage_Oval_Knob_Tuners.html?tab=Pictures#details

 

Λεω να παρω ενα σετακι για δοκιμη. (αντε το πολυ δυο...)  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυσιαστικα ιδια ειναι αυτα, απλα εμφανισιακα διαφερουν. Στην περιπτωση σου σιγουρα τα vintage, και για αισθητικους λογους αλλα και για να μην ανοιγεις τρυπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως, αξιζει τον κοπο?

 

Oχι δεν αξιζει.

 

1.Χανεις το safety feature των κανονικων .

2.Εχουν υψηλη γωνια πισω απο το nut (το σημαντικοτερο μειονεκτημα).

3.Δεν κερδιζεις ΤΙΠΟΤΑ σε σταθεροτητα κουρδισματος.

 

επειδη βαρεθηκα να κουρδιζω ολη την ωρα

 

τσεκαρε το nut σου,τα κλασσικα reissue vintage κλειδια,ειδικα αν ειναι Gotoh & Kluson, ειναι "βραχοι" στο κουρδισμα αν εχεις σωστα περασμενες τις χορδες και καλοκομμενο nut,εδω ειναι μια χαρα τα αθλια κλειδια που εχουν οι vintage strat & tele......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω της εξής απορία: Βλέπω σε πολλές συναυλίες τους... επιστημονικούς κιθαρίστες, όταν δεν αλλάζουν τις κιθάρες σαν τα... πουκάμισα, να ψιλοπαιδεύονται με το κούρδισμα. Να διορθώνουν δηλαδή συχνά το κούρδισμα, με τη διαφορά βέβαια ότι αυτοί το κάνουν σε 0.05 δευτερόλεπτα, πολλές φορές ενώ... παίζουν  :o

 

Και ρωτάω: Δεν υπάρχει καμιά πατέντα να μη ξεκουρδίζουν οι άτιμες  ??? Πολλά θέλω μάλλον εεε;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου