Προς το περιεχόμενο

Tone & Volume controls



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγώ παίζω πολύ με το volume όταν έχω ανοιχτό overdrive και με το tone για τον bridge μαγνήτη που βέβαια χρησημοποιώ σπάνια στην τέλε...

 

Στο Stingray δεν το συζητώ, όλος ο ήχος είναι πάνω στο μπάσο: μπάσα, μεσαία πρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ήχος θέλει περισσότερη δουλειά όσο περισσότερα είναι τα στοιχεία που τον επηρεάζουν.Αν πχ έχω κιθάρα (volume+tone τουλάχιστον) ,πετάλια (EQ,od/dst hi-lo τουλάχιστον) preamp (...) KAI ενισχυτή(...) τι να πρωτορυθμίσεις??Φτιάχνοντας το ένα θα σου χαλάει το άλλο.Γι' αυτό καταλήγουμε είτε σε flat ενιχυτή ή ρύθμιση του EQ σαν booster μόνο ή να μη χρησιμοποιούμε τα volume και tone της κιθάρας,για να έχουμε κάτι σταθερό και να πειράζουμε τα υπόλοιπα.

 

Γι' αυτό όσοι έχουν πολλά πετάλια δεν πειράζουν τα knobs της κιθάρας,γι'αυτό είναι δύσκολο να βγάλουμε ήχο με πεταλιέρα κοκ

:roll:

 

Tα χρησιμοποιώ πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές λέω ,έγω πεταλιέρα έχω και τα πειράζω.

Θα έπρεπε ίσως να γράψω "γι αυτό όσοι έχουν λίγα πετάλια, πχ ένα wah και μια παραμόρφωση,παίζουν συνέχεια με τα knobs της κιθάρας" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι <άδειοι> ήχοι έχουν κι αυτοί το ενδιαφέρον τους. Ιδιαίτερα όταν παίζεις για το τραγούδι και θέλεις να δώσεις χώρο σε κάτι άλλο. Με την tele και εμένα δε με πολυβόλευαν, αλλά με την les paul το θεωρώ απαραίτητο να κόβω τους μαγνήτες σε πολλές περιπτώσεις. Τα tone πάντως κι εγώ δεν τα χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που βλέπω να πηγαίνει η συζήτηση, θα πρέπει να αρχίσουμε μια ανάλυση των EQ stages στην αλυσίδα:

 

1) Guitar EQ ------------------------> Τα knobs

2) Pre-gain (effects) EQ --------------> Πριν οποιοδήποτε gain πετάλι

3) Post-gain (effects) EQ -------------> Μετά τα gain πετάλια και πριν τα πετάλια modulation/time based

4) Pre-gain (amp) EQ ----------------> Πριν τον προενισχυτή, μπορεί να είναι = με το (3) αν τα time based effects είναι στο FX loop.

5) Post-gain (amp) EQ ----------------> Μετά την προενίσχυση και πριν από το FX loop αν υπάρχει

6) Pre-power stage (amp) EQ -----------> Μετά το FX loop αν υπάρχει και πριν την τελική βαθμίδα ενίσχυσης.

 

Όλα αυτά τα stages με τον έναν ή άλλο τρόπο επηρεάζουν τον τελικό τόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα λιωνω!!!!!μου αρεσει ο ηχος οταν το volume pot ειναι στο 5 ειδικα για ΄80ς καταστασεις και τα εχω στο 10 για τα σολο. αυτο που θελω να πειτε ειναι διαφορες στον ηχο των 250Κ και των 500Κ

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα λιωνω!!!!!μου αρεσει ο ηχος οταν το volume pot ειναι στο 5 ειδικα για ΄80ς καταστασεις και τα εχω στο 10 για τα σολο. αυτο που θελω να πειτε ειναι διαφορες στον ηχο των 250Κ και των 500Κ

 

Με 2 λόγια, όσο μεγαλύτερη η τιμή του pot τόσο πιο πρίμο ήχο βγάζει... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου