Προς το περιεχόμενο

Ειναι πολυ μεσαιο το MI AUDIO crunch box ή ειναι η ιδεα μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το επαιξα με την στρατ μου που εχει gold lace sensors σε ενα fender princetone,η μεσαια περιοχη ηταν ιδιαιτερα τονισμενη και με ιδιαιτερα ασχημο τροπο.Γνωμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι το καλυτερο distortion πεταλι που εχω παιξει (μαζι με το πιο higain suhr riot)

Επαιζα με epiphone boneyard μεσα απο fender blues deluxe και ο ηχος τα εσπαγε.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι αγαπούν MI Audio Crunch Box ας ακούσουν και το Tonerider British Distortion. Ίδιας φιλοσοφίας πετάλι, σε εξαιρετική τιμή (βασικά στην τιμή που θα έπρεπε να είναι το 90% των distortion... ::))!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεν σχετικά πληθωρικό στα μεσαία, αλλά θα το έλεγα περισσότερο "επιθετικό" σε αυτά, όπως βέβαια και οι άγριοι Marshall της μετά-JCM800 εποχής τους οποίους προσπαθεί να μιμηθεί. Δυστυχώς αυτά είναι άγρια σε "άτεχνο" και μη μουσικό βαθμό, όπως διαπιστώνουν και πολλοί κάτοχοί του (ανάμεσά τους κι εγώ) που το ξεφορτώνονται μετά την αρχική και σύντομη honeymoon period αναζητώντας - και βρίσκοντας - απείρως καλύτερες λύσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βρίσκοντας - απείρως καλύτερες λύσεις.

Όπως..? (μιλώντας πάντα για marshall on steroids ήχους)

Επίσης bloody,έχεις άποψη για το tonerider british distortion που αναφέρει από πάνω ο noizy ?

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι - για περισσότερες λεπτομέρειες στα ανάλογα θρεντ (πχ. http://www.noiz.gr/index.php?topic=171521.5). Σαν πιο καλές επιλογές για σχετικά άγριο Marshall ήχο θα έβαζα το Way Huge Fat Sandwich, το ZVex Box Of Rock (πουσαρισμένο με κάποιο boost), το Fulltone Plimsoul (κάπως πιο ήπιο), το Blackstar Dual, το Suhr Riot ή κάποιο από τα παλιά μεγάλα μαύρα πετάλια της ίδιας της Marshall (Shredmaster, Bluesbreaker κλπ). Yπάρχουν εκατοντάδες άλλες προτάσεις (πχ. http://www.noiz.gr/index.php?topic=178754.0) αλλά ή δεν τις συνιστώ, ή δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μιλάμε για marshall-type overdrive, να προσθέσω και το DRD της BJF, αν και ξεφεύγει από οποιοδήποτε "λογικό" budget. Επίσης, το CTC ziggy είναι και αυτό αρκετά 'british' σε ήχο, και είναι και τοπικό προϊόν.

topika.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι εν μέρει off-topic αλλά επειδή προαναφέρθηκαν αρκετά πετάλια που ήταν στην κατοχή μου και ως λάτρης του "marshall in a box" έχω να πω τα εξής:

a)Το MI AUDIO crunch box είναι ένα πετάλι με εξαιρετικό χαρακτήρα,αλλά ξεφεύγει κάπως από το κλασικό marshall distortion που περιμένει κάποιος να ακούσει(ανεφέρομαι στον κλασικό jcm800).Και όντως είναι πολύ μεσαίο πετάλι!

b)Τα Marshall πετάλια Drivemaster και Shredmaster,πλην του Bluesbreaker,είναι πιο κοντά(λογικό) στο κλασικό Marshall Distortion

c)Το Tonerider British Distortion έχει κερδίσει την καρδιά μου....Τόσο οικονομικό και τόσο όμορφος ήχος(low και high gain ξεχωριστοί ένας και ένας) και στιβαρή κατασκευή που το συνιστώ ανεπιφύλακτα,σε σχέση με τα παραπάνω.Και ας μην ξεχνιόμαστε,οι καιροί είναι δύσκολοι ώστε να δίνεις ένα κάρο λεφτά για....μεμωνομένα πετάλια με μικρές διακρίσεις το ένα από το άλλο ως προς την απόδοση-τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

c)Το Tonerider British Distortion έχει κερδίσει την καρδιά μου....Τόσο οικονομικό και τόσο όμορφος ήχος(low και high gain ξεχωριστοί ένας και ένας) και στιβαρή κατασκευή που το συνιστώ ανεπιφύλακτα,σε σχέση με τα παραπάνω.Και ας μην ξεχνιόμαστε,οι καιροί είναι δύσκολοι ώστε να δίνεις ένα κάρο λεφτά για....μεμωνομένα πετάλια με μικρές διακρίσεις το ένα από το άλλο ως προς την απόδοση-τιμή!

 

Σωστός. Προσωπικά, θα το επέλεγα από πολλά ακριβότερα σε ένα blind A/B test. Ας μη γελιόμαστε, όσον αφορά τα od/dist τουλάχιστον, από ένα σημείο και μετά (π.χ. 100€) αυτό που πληρώνεις δεν είναι τα συστατικά του πεταλιού αλλά η φίρμα, η περιορισμένη παραγωγή και το γεγονός ότι το πετάλι θεωρείται boutique.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου