Προς το περιεχόμενο

Mπορειτε να καταλαβετε ποιος marshall ειναι αυτος ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα παιδια,

 

μολις γυρισα απο την συναυλια iced earth και ο ηχος του schaffer ηταν απιστευτος...  Φωτογραφησα τον ενυσχητη του αλλα δεν φενεται καλα... Εσεις ισως μπορεσετε να καταλαβετε ποιος ειναι και να μου πειτε κι εμενα... Ναστε καλα... !!!

 

υ.γ. αν μπορειτε ανεβαστε και ενα λινκ αν καταλαβετε ποιος ειναι !!!

 

 

Επειδή είχα ψάξει τον εξοπλισμό του Schaffer κάποια στιγμή βρήκα ότι από την εποχή του Burnt Offerings και μετά κύριως ο ενισχυτής του είναι ένας Larry Dino  ??? Αν και δεν την είχα ξανακούσει την μάρκα αυτή μπήκα στο site και είδα ότι είναι χειροποίητοι ενισχυτές από Γερμανία!!

Έχω δει ότι χρησιμοποιεί και Marshall αλλά ο τύπος που του φτιάχνει τους ενισχυτές του έχει φτιάξει και μία προενίσχυση που συνήθως την συνδέει με marshall και ακούγεται σχεδόν το ίδιο με τον κανονικό του ενισχυτή.

 

Όσοι γουστάρετε τους χειροποίητους ενισχυτές τσεκάρετε τις φώτο που έχει στο site:

http://www.larryamps.de/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή είχα ψάξει τον εξοπλισμό του Schaffer κάποια στιγμή βρήκα ότι από την εποχή του Burnt Offerings και μετά κύριως ο ενισχυτής του είναι ένας Larry Dino  ??? Αν και δεν την είχα ξανακούσει την μάρκα αυτή μπήκα στο site και είδα ότι είναι χειροποίητοι ενισχυτές από Γερμανία!!

Έχω δει ότι χρησιμοποιεί και Marshall αλλά ο τύπος που του φτιάχνει τους ενισχυτές του έχει φτιάξει και μία προενίσχυση που συνήθως την συνδέει με marshall και ακούγεται σχεδόν το ίδιο με τον κανονικό του ενισχυτή.

 

Όσοι γουστάρετε τους χειροποίητους ενισχυτές τσεκάρετε τις φώτο που έχει στο site:

http://www.larryamps.de/

 

Eτσι ειναι... Βεβαια τωρα τελευταια τον larry δεν πρεπει να τον κουβαλαει μαζι στα tour... Περαν τουτου γενικα το εχω δει σε διαφορα λαιβ με μαρσαλενυσχητες... Χθες συγκεκριμενα επαιζε καρφι (σχεδον) ... Ειχε μπροστα απο το ινπουτ ενα acoustic sim και το footswitch επισης του μαρσαλ...

 

Επειτα ρωτησα εναν τυπο κιθαριστα οπου επαιζε σαπορτ και μου ειναι οτι αυτος ο μαρσαλ ειναι μονταρισμενος απο τον larry... Οποτε  ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό ανέφερα το signature preamp που έχει από τον Larry,το λέει και ο ίδιος ότι αγγίζει τον ήχο του με πολύ ακρίβεια, btw ήμουν κι εγώ χτες iced earth και έβλεπα με τι άνεση έπαιζε τις τριπλέτες που παίζει πως την παλεύει ιδίως σε κομμάτια όπως pure evil??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό ανέφερα το signature preamp που έχει από τον Larry,το λέει και ο ίδιος ότι αγγίζει τον ήχο του με πολύ ακρίβεια, btw ήμουν κι εγώ χτες iced earth και έβλεπα με τι άνεση έπαιζε τις τριπλέτες που παίζει πως την παλεύει ιδίως σε κομμάτια όπως pure evil??

 

Ελα ντε... εγω θα παω και σημερα... ειναι απιστευτος κιθαριστας ... Σαν ρυθμικος ειδικα , δεν εχω ακουσει καποιον καλυτερο... Εποιασα και πενα του... μπροστα του καθομουν ... Πολυ γουσταρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε... εγω θα παω και σημερα... ειναι απιστευτος κιθαριστας ... Σαν ρυθμικος ειδικα , δεν εχω ακουσει καποιον καλυτερο... Εποιασα και πενα του... μπροστα του καθομουν ... Πολυ γουσταρα...

 

Mετα απο πολυ κοπο και υπομονη , καταφερα να φωτογραφησω εν τελει τον mashall , σημερα που ηταν η δευτερη μερα του live των iced earth και ιδου

 

dscn3231.jpg

 

 

Οποτε πλεον νομιζω βρηκα ενυσχητη που θα παρω... Αντωνη ( ιγνατιε ) ξερω , ξερω... Και να τον παρω δεν πιστευω οτι θα εχωτον ηχο τοων iced earth...αλλα μετα απο αυτην την αγορα , δεν υπαρχουν δικαιολογιες... Θα φτιαξω δαχτυλα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 10 χρόνια τoν DSL50 κεφάλι με μία 2x12 JCM900 1936 150watt καμπίνα. Ο κατοστάρης είναι ολόιδιος απλά 100watts. Φοβερό μηχάνημα αν σου αρέσει ο κλάσσικος marshall ήχος και αρκετά έως πολύ ευέλικτος. Εγώ παίζω από κλασσικό ροκ μέχρι μέταλ και στο 90% των περιπτώσεων με βγάζει ασπροπρόσωπο. Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος παίζει να ήταν κωλοπειραγμένος οπότε μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τον κανονικό ενισχυτή. Επίσης πολύ μεγάλη σημασία έχει η καμπίνα και τα ηχεία που έχει μέσα. Αλλαγές σε αυτά ή και στις λάμπες του ενισχυτή μπορούν να αλλάξουν πολύ τον ήχο του μηχανήματος.

 

Πήγαινε παίξε και άκουσε τον με την κιθάρα σου και, φιλική συμβουλή, πέρα από εγκυκλοπαιδική γνώση, το τι παίζει ο κάθε κιθαρίστας συχνά έχει να κάνει με συμβόλαια, λεφτά, διαφήμιση κοινώς, και ακόμη και αν πάρεις τα ίδια πάλι μπορεί να μην βγάλεις τον ίδιο ήχο.

 

Πάντως σαν μηχάνημα εγώ για 10 χρόνια σπίτι studio, live κτλ αν είχα να διαλέξω πάλι τον ίδιο θα περνα  ;) ;)

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 10 χρόνια τoν DSL50 κεφάλι με μία 2x12 JCM900 1936 150watt καμπίνα. Ο κατοστάρης είναι ολόιδιος απλά 100watts. Φοβερό μηχάνημα αν σου αρέσει ο κλάσσικος marshall ήχος και αρκετά έως πολύ ευέλικτος. Εγώ παίζω από κλασσικό ροκ μέχρι μέταλ και στο 90% των περιπτώσεων με βγάζει ασπροπρόσωπο. Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος παίζει να ήταν ****πειραγμένος οπότε μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τον κανονικό ενισχυτή. Επίσης πολύ μεγάλη σημασία έχει η καμπίνα και τα ηχεία που έχει μέσα. Αλλαγές σε αυτά ή και στις λάμπες του ενισχυτή μπορούν να αλλάξουν πολύ τον ήχο του μηχανήματος.

 

Πήγαινε παίξε και άκουσε τον με την κιθάρα σου και, φιλική συμβουλή, πέρα από εγκυκλοπαιδική γνώση, το τι παίζει ο κάθε κιθαρίστας συχνά έχει να κάνει με συμβόλαια, λεφτά, διαφήμιση κοινώς, και ακόμη και αν πάρεις τα ίδια πάλι μπορεί να μην βγάλεις τον ίδιο ήχο.

 

Πάντως σαν μηχάνημα εγώ για 10 χρόνια σπίτι studio, live κτλ αν είχα να διαλέξω πάλι τον ίδιο θα περνα  ;) ;)

 

Σε ευχαριστω πολυ ... Οι iced earth δεν εχουν endorsement με την marshall .. Και φυσικα γνωριζω οτι οπως και να εχει το ιδιο ηχο δεν θα εχω ποτε... Θα φτιαχνομαι ομως αμα εχω τον ιδιο ενυσχητη οπως και να χει... Θα προσπαθησω να βρω καπου να τον ακουσω... Ισως τον εχει ο αντιπροσωπος... Να σε ρωτησω κατι ? Εισαι σιγορος οτι εχουν τον ιδιο ηχο 100σταρης με 50αρη γιατι αυτο με ενδιαφερει... Σκεφτομουν μηπως κοιταζα τον 50αρη ωστε να βρωμιζει λιγο πιο χαμηλα αλλα κολλουσα στον οτι θα εχουν διαφορετικο ηχο... !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Bon Studio  θα έχει σίγουρα ίσως και το Guitar Store.

 

Τώρα για το αν ακούγεται ίδιος ο κατοστάρης με τον πενηντάρη θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς τα αυτιά σου. Αν τσεκάρεις στο www.marshallamps.com θα δεις ότι τα specifications είναι ολόιδια εκτός από τις 4 λάμπες στον τελικό ενισχυτή που έχει ο κατοστάρης σε σχέση με τις 2 που έχει ο πενηντάρης. Εμφανισιακά και σε επιλογές και στα πάντα διαφέρουν μόνο στα watt που αν δεν είσαι επαγγελματίας 50watt είναι αρκετά για να σε μισούν οι γείτονες  :P :P

 

Α!!!!Μείνε μακρυά από ένα combo που μπορεί να υπάρχει ακόμη τον DSL401. 40άρης λάμπα στην ίδια σειρά, πιο φθηνός αλλά καμιά σχέση, κρίμα το όνομα δλδ.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου