Προς το περιεχόμενο

Me and the Devil


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραιος Greg !!! Απλοτητα και ουσια !!!

 

Εννοείς οτι δεν το παρακάνει παίζοντας too many notes... :)

Δεν είναι και τόσο απλό πάντως να παιχτούν αυτά τα πράγματα έτσι όπως τα ακούμε στο βίντεο... ;)

Πολλοί θα προσπαθήσουν, λίγοι θα τα καταφέρουν.

 

Εννοώ απο άποψη touch, δυναμικών κλπ,κλπ...

 

Gregg, πολύ ωραίο ήχο strat ακούω!!  :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικη μου αποψη τα παρακατω:

 

Πολυ δυσκολο το εγχειρημα...προσωπικα δε μου εβγαλε ψυχη και δυστυχως αυτο ειναι το νοημα του συγκεκριμενου στυλ...στα μπλουζ δεν υπαρχουν ημιμετρα, εαν δεν ειναι σουπερ το αποτελεσμα, ειναι δυστυχως καταδικασμενο...

 

Η φωνη δεν εχει τα "γκαζια" που απαιτει το στυλ, η κιθαρα ειναι ελαφρως πανω απο το μεσο ορο (σε αυτο μπορει να φταιει το rythm section, οταν σε ακουω σε backing tracks εισαι πολυ καλυτερος, ισως το αγχος του λαιβ, ισως το οτι παιζεις ορθιος, δεν ξερω), η μπαντα απο πισω δεν το'χει στο συγκεκριμενο...εαν μας εβαζες και αλλα στιγμιοτυπα απο το συγκεκριμενο λαιβ, ισως να ειχα διαφορετικη αποψη, προς το παρον μιλαω μονο για το συγκεκριμενο βιντεο.

 

Το κιθαριστικο παιξιμο ισως θα "εδειχνε" περισσοτερο εαν η μπαντα απο πισω δεν ηταν τοσο ψοφια...περιμενα ενα ξεσπασμα, οπου θα αρχιζατε να "δινετε" λιγο περισσοτερο.

 

Φιλοτιμη προσπαθεια, αλλα κατα τη γνωμη μου θελετε πολυ δουλεια ακομα, το να παιξεις καλα μπλουζ λαιβ και full band ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'στε καλα παιδες! Σας ευχαριστω εναν προς εναν!

 

Fender το ενισχυτακι Σπυρο...

 

Λευτερη, η Παρασκευη ειναι κοντα μαν!

 

:)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη τα παρακατω:

 

Πολυ δυσκολο το εγχειρημα...προσωπικα δε μου εβγαλε ψυχη και δυστυχως αυτο ειναι το νοημα του συγκεκριμενου στυλ...στα μπλουζ δεν υπαρχουν ημιμετρα, εαν δεν ειναι σουπερ το αποτελεσμα, ειναι δυστυχως καταδικασμενο...

 

Η φωνη δεν εχει τα "γκαζια" που απαιτει το στυλ, η κιθαρα ειναι ελαφρως πανω απο το μεσο ορο (σε αυτο μπορει να φταιει το rythm section, οταν σε ακουω σε backing tracks εισαι πολυ καλυτερος, ισως το αγχος του λαιβ, ισως το οτι παιζεις ορθιος, δεν ξερω), η μπαντα απο πισω δεν το'χει στο συγκεκριμενο...εαν μας εβαζες και αλλα στιγμιοτυπα απο το συγκεκριμενο λαιβ, ισως να ειχα διαφορετικη αποψη, προς το παρον μιλαω μονο για το συγκεκριμενο βιντεο.

 

Το κιθαριστικο παιξιμο ισως θα "εδειχνε" περισσοτερο εαν η μπαντα απο πισω δεν ηταν τοσο ψοφια...περιμενα ενα ξεσπασμα, οπου θα αρχιζατε να "δινετε" λιγο περισσοτερο.

 

Φιλοτιμη προσπαθεια, αλλα κατα τη γνωμη μου θελετε πολυ δουλεια ακομα, το να παιξεις καλα μπλουζ λαιβ και full band ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο...

???

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greg θα σε στεναχωρήσω. Ενώ γενικά μου αρέσουν τα κλιπ/βίντεο που ανεβάζεις το συγκεκριμένο με χάλασε λιγάκι. Έχεις ηχάρα και είσαι παικταράς αλλά μάλλον δεν άκουγες καλά γιατί σε 2-3 σημεία μπαλάτζαρες από το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΤΑΤΟ και ΥΠΕΡΟΧΟ rythm section που είχες από πίσω. Αν και αυτό δεν έχει σημασία.... Αυτό που με χάλασε είναι ότι σφιγγόσουν στο τραγούδι... Αφού μπορείς να δώσεις γρέζι και πόνο δώστον! Μην αγαπάς τόσο την κιθάρα εις βάρος του μικροφώνου... Είναι άδικο... :-[

Πάντως στο overall μου άρεσε! ;D

Είμαι θαυμαστής σου!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greg θα σε στεναχωρήσω. Ενώ γενικά μου αρέσουν τα κλιπ/βίντεο που ανεβάζεις το συγκεκριμένο με χάλασε λιγάκι. Έχεις ηχάρα και είσαι παικταράς αλλά μάλλον δεν άκουγες καλά γιατί σε 2-3 σημεία μπαλάτζαρες από το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΤΑΤΟ και ΥΠΕΡΟΧΟ rythm section που είχες από πίσω. Αν και αυτό δεν έχει σημασία.... Αυτό που με χάλασε είναι ότι σφιγγόσουν στο τραγούδι... Αφού μπορείς να δώσεις γρέζι και πόνο δώστον! Μην αγαπάς τόσο την κιθάρα εις βάρος του μικροφώνου... Είναι άδικο... :-[

Πάντως στο overall μου άρεσε! ;D

Είμαι θαυμαστής σου!

???

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

Μην μπερδεύεσαι! Γενικά είμαι θαυμαστής του ως κιθαρίστα! Στο συγκεκριμένο όμως με χάλασε (λίγο) ως τραγουδιστής! Το ότι σε κάποια σημεία μπαλάτζαρε το αποδίδω ή στο ότι δεν άκουγε καλά ή στο ότι ήταν κουρασμένος ή ότι στην τελική γούσταρε τόσο πολύ που έχασε τον κόσμο και απλά έπαιζε! Αυτό είπα ότι δεν έχει σημασία. Το να φοβάται το μικρόφωνο όμως (από αυτό που είδα έτσι?) με χαλάει! Ειδικά από έναν καλλιτέχνη που μπορεί να δώσει πολλά!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gregg, ουτε εγω επιθυμω αντιπαραθεση, αλλα οφειλω να απαντησω, μιας και αναφερθηκες σε εμενα επι προσωπικου.

 

1.Εχω ακουσει πααααρα πολυ μπλουζ. Αυτο που ακουσα στο εν λογω βιντεο, συμφωνα με τη δικη μου αποψη η οποια ειναι φυσικα αμφισβητησιμη, δεν ειχε καμια σχεση με τα "καλα" μπλουζ που ακουμε απο μεγαλα ονοματα του συγκεκριμενου στυλ. Τωρα εαν η κριτικη μου δεν ειναι εποικοδομητικη, εσυ θα το κρινεις. Δεν θεωρω πως σε προσεβαλλα με κανενα τροπο, εκτος εαν θελεις να ισχυριστεις κατι τετοιο για να ακυρωσεις μια -οχι τοσο θετικη- κριτικη. Εγω μπορω πολυ ευκολα να σου πω ψεμματα, εαν ζητας να σου χαιδεψουν τα αυτια.

 

2."Σημαντικοτερος" σε ποια βαση? Δε βασιζομαι σε συστασεις αλλα μονο σε αυτα που ακουω. Αλλωστε, εχω δει πολλους που θεωρουνται "κορυφαιοι" στο ελλαδικο χωριο, να ειναι λογω γνωριμιων ή απλα λογω αγνοιας αυτων που τους χαρακτηρισαν. Παντως, ξεκαθαρισα οτι κρινω ΜΟΝΟ απο το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ βιντεο, δεν ειμαι μεντιουμ.

 

3.Δεν ακουω ουτε Κιαμο, ουτε Sepultura. Εαν θες οπωσδηποτε να με προσβαλλεις, καντο πιο ευστοχα.

 

Γενικοτερα, δεν καταλαβαινω τι απο τα οσα σου ειπα μπορει να σε ενοχλησε τοσο, ωστε να γινεις τοσο εριστικος απεναντι μου. Σου εχω ξαναπει οτι εισαι πολυ καλος μπλουζ παιχτης (οχι τοσο καλος βεβαια ωστε να βγαλεις ενα ολοκληρο λαιβ παιζοντας μπλουζ χωρις να γινεις βαρετος), και εξεφρασα την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΗ μου αποψη, για το συγκεκριμενο βιντεο, προσπαθωντας να σε βοηθησω ωστε να ανεβασεις λιγο τα standards σου. Τα μπλουζ οπως ξαναειπα, ειναι παρα πολυ δυσκολο υφος που 'η το εχεις 100% ή κλαφτα Χαραλαμπε.

 

Τωρα εαν εσυ θελεις να ακους μονο τις θετικες κριτικες, ειτε αληθεις ειτε ψευδεις, αρκει να ειναι θετικες, με γεια σου με χαρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Jimmy καλησπέρα, συγνώμη που παρεμβαίνω -το κάνω με εντελώς φιλική διάθεση και σαφέστατα ο gregg δεν έχει ανάγκη «υπεράσπισης».

 

Απλά απόρησα με το post σου γιατί έχοντας τύχει να παίξω κάποιες φορές με τον gregg, έχω αποκομίσει μια εντελώς διαφορετική άποψη από αυτήν που εξέφρασες (η οποία φυσικά είναι αναυθαίρετο δικαίωμα σου να την εκφράσεις).

 

Και όρθιος παίζει  ;D και καλά τα λέει και μάλιστα με ψυχή - και στο συγκεκριμένο clip καλός μου ακούστηκε (αλλά ο καθένας μπορεί να το κρίνει κατά το δοκούν).

 

Και για να μην κουράσω, όσοι με ξέρουν στο Noiz γνωρίζουν ότι με τα blues δεν έχω και τις... αγαθότερες σχέσεις  ;D Παρόλα αυτά ο gregg είναι ένας από αυτούς που έχουν κερδίσει τον σεβασμό μου γιατί τα παίζει καλά- και δεν κρύβω ότι απολαμβάνω τα jam μαζί του.

 

Βεβαίως θα επαναλάβω ότι όλα δεν μπορεί να αρέσουν σε όλους.

 

Αυτά και πάντα φιλικά

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

???

 

Λοιπόν αφού ξετσουτσούρωσαν και οι ψευτοποζεράδες, θα πω και γω την άποψή μου και εκεί σταματάτε γιατί είναι και η ιδανική και μοναδικά σωστή άποψη. 8)

 

Το κομμάτι είναι slow blues. Είναι το είδος που αν δεν προσέξεις την ποιότητα και τις δόσεις στα (πολύ λίγα) συστατικά που περιέχει, προκαλεί θανατηφόρα βαρεμάρα ακόμα και στους θιασώτες του είδους.

Πιστεύω ότι ο Jimmy αναφέρεται στις εναλασσόμενες δυναμικές που προκαλεί ο leader και ακολουθεί η rhythm session. Και μένα μου αρέσουν αυτά αλλά δεν είναι απαραίτητα η μόνη προσέγγιση. Ο Gregg το ήθελε αλλιώς. Σεβαστόν. Για μένα λειτούργησε. Ίσως όχι ιδανικά για μένα αλλά σίγουρα λειτούργησε. Μπάσο / ντραμς προφανώς γνώστες και καταρτισμένοι όπως φαίνεται, δεν επεδίωξαν να παίξουν καθολου με το κομμάτι και μείναν σταθεροί στον σταθερά υποστηρικτικό τους ρόλο. Ενδιαφέροντα τα σκουπάκια του Γαβρήλου αλλά κάπου αναζήτησα μια πιο "σκληρή" ή καμιά "ανάποδη".

Ίσως θα μπορούσαν να γεμίσουν και κάπως αλλιώς τον ήσυχο τρόπο που επέλεξε ο Gregg να σολάρει. Δεν ξέρω. Και πάλι λέω ότι δεν χαλάστηκα από αυτό που άκουγα.

Είναι δύσκολη δουλειά το τρίο.

Από την άλλη η σκηνική παρουσία του Γρηγόρη έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

Απαιτήσεις για περσόνες που λιώνουν με τη μπλουζ φωνάρα τους πάνω στη σκηνή, αφήστε τες καθότι δεν θα βρείτε πολλές στο Χωριό μας.

Εξάλλου έχετε δει/ακούσει πρώιμο Bonammassa να τραγουδάει (για να μην πω να δίνει συνέντευξη). Και ο συγκεκριμένος μεγάλωσε στη χώρα του ιδιώματος με δημιουργούς του ιδιώματος......

 

Τέλος πάντων. Μου άρεσε αυτό που είδα, άσχετα αν πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης κρίνοντας πάντα από ένα αποσπασματικό βιντεάκι μια μπάντα στο πρώτο της live μετά από κούραση.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου