Προς το περιεχόμενο

Επιδιόρθωση κλαβιέ από Korg sas 20


ba99297

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους σας

Θα ήθελα σας παρακαλώ μια πληροφορία

Αρχικά να πω ότι έχω ένα αρμόνιο ( από την παιδική μου ηλικία ) το οποίο θέλω να επιδιορθώσω

Πρόκειται για το Korg sas 20 Personal Keyboard.

 

 

Θυμάμαι μου το είχε πάρει ο πατέρας μου γύρω στα 150 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ!!!!! το 1985

Όλα αυτά τα χρόνια  ούτε το έδωσα ούτε το πέταξα , αλλά το κράτησα και το φύλαξα καλά

Τώρα θέλω να επιδιορθώσω κάποια μικρό προβληματάκια που έχει και ψάχνω ανταλλακτικά

Πρόβλημα πρώτο

Πατάς κάποια πλήκτρα και δεν ακούγεται άμεσα ο ήχος αλλά με καθυστέρηση. Σαν να μην κάνει κάτι επαφή. Ξέρω που είναι το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω που να βρω το ανταλλακτικό. Το αρμόνια δεν έχει δυναμικό κλαβιέ αλλά τα πλήκτρα του είναι σαν διακόπτες ( on - off ). Η νότα είτε ακούγεται είτε όχι. Δεν υπάρχουν στάθμες έντασης της νότας. Όταν πατάς μία νότα μια ηλεκτροαγώγιμη μεμβράνη έρχεται και κλίνει κύκλωμα σε δύο επαφές και ακούγεται η νότα. Το θέμα είναι ότι η μεμβράνη έχει φθαρεί με αποτέλεσμα να μην ακούγονται όλες οι νότες. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια μεμβράνη

Πρόβλημα δεύτερο δεν ακούγονται όλες οι στάθμες από τα ποτενσιόμετρα. Εδώ ξέρω θέλουν αλλαγή τα ποτενσιόμετρα. Το θέμα είναι ότι θέλω να βρω κάτι αντίστοιχο, με την ίδια διαδρομή ( μήκος κίνησης ) και αισθητική.

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω τα παραπάνω ανταλλακτικά

Μένω Θεσσαλονίκη

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου