Προς το περιεχόμενο

ατμοσφαιρα στη μουσικη


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ φίλε feather θα σε ξενερώσω , αλλά όταν δουλεύω κάνω ακριβώς το αντίθετο ...

Μην με παρεξηγήσεις , μου αρέσει και εμένα η ατμόσφαιρα με τα φωτάκια κλπ ,αλλά επειδή φοράω γυαλιά όταν δουλεύω σε monitor οι χαμηλοί φωτισμοί με κουράζουν και μου προκαλούν κάτι σαν κλειστοφοβία στο control room.

Η πλάκα είναι ότι σε διάφορα studios που δούλευα σαν υπάλληλος ερχόταν πάντα ο ιδιοκτήτης (στουντιάρχης) να μου χαμηλώσει τα φώτα για οικονομία με τη δικαιολογία να μου φτιάξει ατμόσφαιρα και εγώ τα έπαιρνα στο κρανίο. Όποτε καλή η ατμόσφαιρα ... αλλά υπάρχουν και άνθρωποι με ειδικές ανάγκες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otan exo thn polyteleia na doulepso kana kommati vrady (synhthos kshmeromata) protimo thn pissa skotadi. Ftanei h othonh pou me stravonei, den xreiazetai kai perittos fotismos.. :)

 

Eidika tora me tis zestes pou ksypnao kata tis 4, einai o,ti prepei..

 

Dystyxos omos kshmeronei grhgora ki etsi.. meno me th xara synhthos. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι προτιμάμε την ατμόσφαιρα που δημιουργούν τα λαμπάκια από τα μηχανήματα. Όταν δουλεύω χωρίς PC είναι τζάμι: χαμηλός φωτισμός, χρωματιστά φώτα (με dimmer) κλπ. Δυστυχώς, ο υπολογιστής απαιτεί καλά φωτισμένο χώρο για να μην αποκτήσεις πρόβλημα στα μάτια (σε 3-4 χρόνια, όχι άμεσα), οπότε έχω ένα λαμπατέρ πάνω στην οθόνη.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο ιδανικός χρόνος είναι μετά τις 3 το βραδύ αφού έχω διώξει όλα τα φαντάσματα της μέρας και έχω ησυχάσει κατεβαίνω στο υπογείο ψιλοθρίλερ 8O προτιμώ μόνο το φώς από τα μηχανήματα :D και με τα ακουστικά ως μόνιμο σύντροφο μπορώ και μπαίνω στους ήχους μου 8)

από τις λίγες απολαύσεις τις ζωης και των συναισθηματων που κάθε φορά υπάρχει ένα διαφορετικό μονοπάτι ή προς τα αστέρια ή προς την αόρατη φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάβω εκείνη τη σφαίρα που πετάει σπίθες, (δεν θυμάμαι πως την λένε), χαμηλώνω τα φώτα, βάζω ενα ποτηράκι Jack Daniels σκέτο, φοράω τα ακουστικά, κατεβάζω τους διακόπτες του άγχους και της υπερέντασης και ξεκινάω τα trip μου...............μετά της 12:00 τα μεσάνυχτα.

 

 

 

Υ.Γ.

Να γιατί δεν πάω στην ώρα μου στην δουλειά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01.00 έως 03.00 το βράδυ είναι η ώρα που αποδίδω αναγκαστικά, αν και τώρα τελευταία δεν φτιάχνω τίποτα, παρά μελετώ προγράμματα μουσικής και λειτουργίες τους .

Οσο για την ατμόσφαιρα , αυτό δεν με ενοχλεί . Μου αρέσει οταν μιξάρω στο pc και οι στάθμες της έντασης στα tracks ανεβοκατεβαίνουν και τα λαμπάκια του tempo, και εγώ τα παρακολουθώ σαν να βλέπω τα παιδιά μου να παίζουν :lol: .

 

αυτό που μου λείπει είναι η αποβολή του άγχους. Νοιώθω να πιέζομαι οτιν δουλεύω με την μουσική μου, ουσιαστικά ξεκλέβω χρόνο απο τα υπόλοιπα. Τυχεροί αυτοί που την έχουν σαν κύριο επάγγελμα, αλλα τι να κάνουμε, στην ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε 24 ώρες . :lol:

 

Το κακό είναι οτι δεν είναι η κατάσταση σαν να ασχολέίσαι π.χ. με ένα άθλημα σαν χόμπι, γιατι υπάρχει και ο παράγοντας της διάθεσης που είναι σημαντική στην δημιουργία μουσικής. Τουλάχιστον εγώ έτσι βιώνω την music . Και το τζόκερ, τίποτα :!: :!: :!: Για εμένα η "ατμόσφαιρα" προέρχεται από την εσωτερική μου διάθεση.

 

Να φανταστείτε αγόρασα ένα psr 550 και δεν έχω προλάβει εδώ και ένα μήνα σχεδόν ούτε να το ανοίξω .

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα παραπανω (εκτος απο τα ακουστικα ) περι νυχτας και χαμηλου φωτισμου με εμφαση στο ουισκυ!

Με αφορμη καποιο ποστ (δε θυμαμαι ποιανου) προσπαθω να μη κοιτω πλεον τις μπαρες του logic οταν ακουω αυτο που ηχογραφω, και ομολογω οτι ακουω και προσεχω καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

8)

Ατμόσφαιρα...........στη Μουσική !

 

 

Το πως βιώνει κανεις τη Μουσική είναι κάτι το υποκειμενικό. Καλά τα ακουστικά, το ποτο κ.λ.π.!

 

Εγω θεωρω οτι η Ατμόσφαιρα έρχετε σχεδόν πάντα με τη διάθεση και την ψυχολογία τησ στιγμής. πολλές φορές έκατσα να ακούσω μουσική με διάφορα "σύνεργα" αλλά δεν μου βγήκε πάντα αυτή η μαγεία. Μουσική ακούω σε ότι κι αν κάνω. αλλα Ατμόσφαιρα φτιάχνω σε περιπτώσεις διάφορες.

Συμφωνώ με τον Interpaul στη μαγεία που προσφέρει μια LIVE εμπειρία μουσικής συνεύρεσης, ενος Τζαμ με άτομα που πραγματικά γουστάρουν αυτο που κάνουν (ανεξαρτήτος είδος μουσικής).

Γενικά πάντος "ατμοσφαιρίζομαι" όταν (εκτος απο το τζαμ) είμαι μόνος σπίτι ή ταξιδεύω και κάνω το DJ για μένα. βάζω και ακούω αυτά που θέλω στην ένταση που θέλω (χωρίς ακουστικά) προτιμώ τα ηχεία δίνουν άλλη αίσθηση χωροχόνου.

Αυτά :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ποτέ δεν είχα λαμπιόνια απο μείκτες μπουρου μπουρου στο σπίτι μου ... δεν μπορώ να πιάσω την μαγεία του "προτιμώ μόνο το φώς από τα μηχανήματα" που είπε και ο Brain αλλά ναι πολύ το γουστάρω το βράδι με μόνο φως την οθόνη του Pc! Το πρόβλημα με τα μάτια το έχω ήδη εγώ οπότε δεν φοβάμαι τα χειρότερα ! :D

 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι ... δουλεύω σε μια εταιρεία ως τεχνικός ... και έχω μπει στο Computer Room αρκετες φορές με τα φώτα σβησμένα ... εκεί να δεις λαμπιόνια ... της πο!@$$%ας.

 

Βράδυ λοιπόν ... με Volume ιδανικό ... και όχι ακουστικά ... εκτός κι αν παίζει ενόχληση! :wink:

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου