Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στον ενισχυτη ? ή στην κιθαρα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός.

 

Υπάρχει η πιθανότητα η μπαταρία να ήταν DOA (dead on arrival) και αυτό να σου δημιουργεί τα ζητήματα. Ιδιαίτερα αν είχες ξεχάσει κάνα βύσμα στο τζακ είναι πολύ πιθανό. Πάντως όπως το περιγράφεις, για μπαταρία που φαίνεται...

 

Μου έχει τύχει σε κάποια μπάσα μου- σε κάποιες περιπτώσεις έπεφτε το σήμα και μάλιστα παραμόρφωνε ο ήχος.

 

Μπαταρία...  ;)

 

κάτι μου λέει πως το δοκίμασε ήδη αυτό...    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

κάτι μου λέει πως το δοκίμασε ήδη αυτό...    ;D

 

Χμμμ αν το δοκίμασε και δεν είναι αυτό (που ελπίζω να μην το δοκίμασε, αλλά να το δοκιμάσει τώρα) τότε η ιστορία πάει αλλού...  :D

 

Πάντως έχει τύχει να πάρω «καινούργια» μπαταρία η οποία να παραδώσει πνεύμα με συνοπτικές διαδικασίες, γιατί ο... κυρ Μήτσος είχε vintage στοκ  ;D και το όργανο άρχισε την... αφωνία  ;D

 

Ας κάνει έναν κόπο να την αλλάξει και να μας πει...

 

Διαφορετικά, πάλι στην κιθάρα πέφτουν οι υποψίες- έβαλε και άλλη active στον ενισχυτή και παίζει. Ίσως κάτι στο wiring  ::)... να έφαγε καμμιά χύμα το όργανο και να ξεκόλησε κάτι...

 

Αλλά προς ώρας ας δούμε την μπαταρία...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ αν το δοκίμασε και δεν είναι αυτό (που ελπίζω να μην το δοκίμασε, αλλά να το δοκιμάσει τώρα) τότε η ιστορία πάει αλλού...  :D

μολις αλλαξα τωρα με μια μπαταρια που την τσεκαρα με την γλωσσα μου και......"ηταν καινουργια"

τιποτα - στα ιδια το οργανο

Πάντως έχει τύχει να πάρω «καινούργια» μπαταρία η οποία να παραδώσει πνεύμα με συνοπτικές διαδικασίες, γιατί ο... κυρ Μήτσος είχε vintage στοκ  ;D και το όργανο άρχισε την... αφωνία  ;D

 

Ας κάνει έναν κόπο να την αλλάξει και να μας πει...

 

Διαφορετικά, πάλι στην κιθάρα πέφτουν οι υποψίες- έβαλε και άλλη active στον ενισχυτή και παίζει. Ίσως κάτι στο wiring  ::)... να έφαγε καμμιά χύμα το όργανο και να ξεκόλησε κάτι...

 

Αλλά προς ώρας ας δούμε την μπαταρία...

δεν εχω δοκιμασει αλλη κιθαρα με active μαγνητες - μπορω να δοκιμασω μπασο ? ενα btb που εχω ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν όμως ήταν η μπαταρία, δεν θα έπαιζε ούτε στον άλλο ενισχυτή...

 

Φτου... έχεις δίκιο, ο cube...  ::) Αρχίζει να γίνεται μεταφυσικό...

 

ΕΔΙΤ: Ο Bugera σου έχει δύο input - normal & bright. Και στα δύο δεν παίζει;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις δοκιμασα και ενα μπασο btb με active και ακουγεται φυσιολογικα στην ενταση

 

αρα το προβλημα ειναι στην κιθαρα ετσι ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μολις δοκιμασα και ενα μπασο btb με active και ακουγεται φυσιολογικα στην ενταση

 

αρα το προβλημα ειναι στην κιθαρα ετσι ?

 

Τόσω ώρα googlaρω στα Bugerosites μπας και... Κάποιος με αυτό το πρόβλημα... Ουδείς. Βρήκα κάτι ας πούμε «κοντινό», αλλά όχι την περίπτωση σου... Ένα «στένεμα» του ήχου, αλλά σε overdrived ήχο...

 

Άμα παίζει στον άλλο ενισχυτή, δεν μπορείς (ακριβώς) να πεις ότι έχει πρόβλημα η κιθάρα  ::)

 

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό μπας και σου έρθει καμία ιδέα... http://www.thegearpage.net/board/archive/index.php/t-740989-p-3.html

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προτεινω μια ιδεα ? να την πεταξω στην θαλασσα διπλα απο το σπιτι μου να βρω την ησυχια μου ? δεν ειναι λογικο αυτο που συμβαινει

την δοκιμασα ΠΑΛΙ με καινουργια μπαταρια σε αλλον λαμπατο (fender bassman 59 ltd) και παλι δεν ακουγεται

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται δηλαδή σε τρανζίστορ αλλά όχι σε λάμπα; Τι περίεργες ορέξεις είναι αυτές τις κιθάρας...πέτα τη και κράτα την πρώην μου που δεν είναι...κυκλοθυμική ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου