Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στον ενισχυτη ? ή στην κιθαρα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

να προτεινω μια ιδεα ? να την πεταξω στην θαλασσα διπλα απο το σπιτι μου να βρω την ησυχια μου ? δεν ειναι λογικο αυτο που συμβαινει

την δοκιμασα ΠΑΛΙ με καινουργια μπαταρια σε αλλον λαμπατο (fender bassman 59 ltd) και παλι δεν ακουγεται

 

Άρα για κάποια αιτία έχει «αλλεργία» στις λάμπες (και frontman τρανζίστορ ήταν και έπαιξε)... Μην την πετάξεις  :D θα την βρούμε την λύση...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακούγεται δηλαδή σε τρανζίστορ αλλά όχι σε λάμπα; Τι περίεργες ορέξεις είναι αυτές τις κιθάρας...πέτα τη και κράτα την πρώην μου που δεν είναι...κυκλοθυμική ;D

μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα - η "πρωην σου" ειναι η βασικοτερη των βασικοτερων απο τα οργανα μου - δεν την αλλαζω ουτε για την fender american deluxe μου

αυτη που κανει τα "κολπα" ειναι η δευτερευουσα

ναι παιζει σε τρανζιστορ και οχι σε λαμπατο

 

Άρα για κάποια αιτία έχει «αλλεργία» στις λάμπες (και frontman τρανζίστορ ήταν και έπαιξε)... Μην την πετάξεις  :D θα την βρούμε την λύση...

μακαρι να την βρουμε γιατι αμα συνεχισει ετσι ο williamsats θα λαβει αναπαντεχο πακετο σπιτι του

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Messalion ψυχραιμία  ;D είναι σπαστικό αυτό που συμβαίνει, αλλά ανάθεμα, μια κιθάρα είναι, δεν είναι rocket science  ;) ;D

 

Κάποιος στο forum θα σκαμπάζει από EMG και θα δώσει λύση... Και λέω EMG γιατί πλέον το «ενδιαφέρον» έχει στραφεί προς τα εκεί...

 

Πρέπει να φύγω σε λίγο για πρόβα, οπότε σταματάω το googling, αλλά θα επανέλθω... Με έχει φάει η περιέργεια τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα.  ::)

 

Cool και θα βρεθεί το ζητούμενο  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως τυχαια βρηκα αυτο:

 

Μηπως εχει καποια σχεση?

 

 

 

With the pre boost selected and wound up and the lead channel gain cranked

all that is happening with a decent set of pickups on your guitar - is that

the first tube in the signal path is being hit with 10V of signal, which is

causing the pre amp tube to compress dramatically and this is causing the

volume fluctuations you are hearing.

 

Under normal circumstance the first pre amp tube will remain clean whilst

receiving a signal of up to 1V - by about 3V you'd be starting to notice a

significant amount of distortion to the signal.

 

The same result would be achieved by putting a normal stomp box in front of

an amp and winding the stomp box up to maximum. This would cause the first

pre amp tube to compress the signal dramatically.

 

Ideally - given normal output pickups on a guitar I'd not expect to have to

turn the pre boost up much past 5."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

blackie αυτος νομιζω μιλαει για την "βρωμια" που εχει το καναλι του ε?

 

Το θέμα είναι ότι έψαξα δεκάδες σελίδες και όλοι όταν αναφερόντουσαν σε «πρόβλημα» - τουλάχιστον σε χρήση EMG σε λάμπα- ήταν αυτό: «Βρωμιά», λόγο υψηλού output των μαγνητών, αλλά όχι το αντίθετο...

 

Ρώτησα και κόσμο που έχει σχέση με τις λάμπες, αλλά κανείς δεν το έχει ξανακούσει αυτό που σου συμβαίνει...

 

Πραγματικά δεν ξέρω... είναι κάτι μοναδικό. Ρώτα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της κιθάρας, μήπως διαφωτίσει την κατάσταση.

 

ΥΓ: Να υποθέσω ότι το κάνει σε όλες τις θέσεις των μαγνητών...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έψαξα δεκάδες σελίδες και όλοι όταν αναφερόντουσαν σε «πρόβλημα» - τουλάχιστον σε χρήση EMG σε λάμπα- ήταν αυτό: «Βρωμιά», λόγο υψηλού output των μαγνητών, αλλά όχι το αντίθετο...

αμ εγω νομιζεις δεν εχω φαει το internet ολο ? >:( >:(

Ρώτησα και κόσμο που έχει σχέση με τις λάμπες, αλλά κανείς δεν το έχει ξανακούσει αυτό που σου συμβαίνει...

 

Πραγματικά δεν ξέρω... είναι κάτι μοναδικό. Ρώτα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της κιθάρας, μήπως διαφωτίσει την κατάσταση.

δεν υπαρχει προηγουμενος καθως την κιθαρα την εφτιαξα μονος μου - οι μαγνητες ειναι solderless και τους ειχα αγορασει καινουργιους

ΥΓ: Να υποθέσω ότι το κάνει σε όλες τις θέσεις των μαγνητών...

ναι σε ολες.....

να στειλω email στην EMG ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

να στειλω email στην EMG ?

 

Νομίζω ότι αν την δει κάποιος top κιθαροηλεκτρονικός και δεν βγάλει άκρη, είναι the last resort.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν την δει κάποιος top κιθαροηλεκτρονικός και δεν βγάλει άκρη, είναι the last resort.

ο κοντινοτερος ειναι Πατρα - και εχω να παραλαβω και αλλο 1 οργανο απο αυτον.....φφφφφ κουβαλημα που πρεπει να ριξω ο μαυρος.....

δεν ξερω να μετραω και με πολυμετρο να δω που μπορει να ειναι το προβλημα <----μπορει να ειπα και μαλακια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Messalion, η συγκεκριμένη κιθάρα με τους συγκεκριμένους μαγνήτες έχει παίξει ποτέ κανονικά στον bugera?

Εννοώ, έκανες εσύ κάποια αλλαγή και από το σημείο εκείνο και μετά σταμάτησε να ακούγεται κανονικά ή με το που έβαλες τους EMG έγινε όλο αυτό?

Μπορεί και να το ανέφερες απλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει καλά στο μυαλό μου.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου