Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Κλασσικής-Ηλεκτρικής


JPD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας πιθανον να υπάρχουν και αλλα ποστς με το ιδιο θεμα μα δυστυχως δεν μπορω να τα βρω και χρειαζομαι την βοηθεια σας σχετικα με καποιες απορίες...

 

καταρχάς έχω τα εξής καθαριστικά..

 

dunlop formula 65 guitar polish & cleaner

 

και

 

dunlop 65 lemon oil

 

και θελω να τα χρησιμοποιησω σε μια alhambra 1C που εχω

για να μην την κλαιω θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω και αν κανουν για την κιθαρα...

 

επίσης έχω και μια ηλεκτρικη (μάρκα με καψες) που τα εχω χρησιμοποιησει εχω δει καποια καλα αποτελεσματα...

 

αν παρω καποιο συρμα λεπτο κουζινας θα βοηθησει? γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να χαλασω το ξυλο...

 

επισης για τα κλειδια και τα νικελ εξαρτηματα των κιθαρων τι να χρησιμοποιησω? κανει κανενα απο τα δυο καθαριστικα για καθαρισμα?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι για τη κιθάρα σου.Για τα μεταλλικά μέρη με ένα καθαρό πανάκι θα είσαι οκ.Το σύρμα τι το θές ? Κατσαρόλα είναι? ;D Με καθαρά πανάκια και τα καθαριστικα που εχεις θα εισαι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου..

Το προβλημα ειναι σχετικα μεγαλο οι κιθαρες εχουν αφεθει στο ελεος του θεου...

γι αυτο και χρειαζονται δραστικες μεγαλες αλλαγες μπας και γινουν λειτουργικες...

τα μεταλλικα μερη αρχισαν να οξυδωνονται οποτε ειναι δυσκολο να καθαριστουν μονο μεσω ενος πανιου

το συρμα το ανεφερα γιατι ειχα ψαξει ενα παλιοτερο θεμα που κατι ατομα εδω το προτειναν για καθαρισμο στα ταστα..

η αληθεια ειναι πως επειδη τα ταστα εχουν πιασει μπουρι (χαχα) πρεπει καπως να "τριφτουν" να καθαριστουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου..

Το προβλημα ειναι σχετικα μεγαλο οι κιθαρες εχουν αφεθει στο ελεος του θεου...

γι αυτο και χρειαζονται δραστικες μεγαλες αλλαγες μπας και γινουν λειτουργικες...

τα μεταλλικα μερη αρχισαν να οξυδωνονται οποτε ειναι δυσκολο να καθαριστουν μονο μεσω ενος πανιου

το συρμα το ανεφερα γιατι ειχα ψαξει ενα παλιοτερο θεμα που κατι ατομα εδω το προτειναν για καθαρισμο στα ταστα..

η αληθεια ειναι πως επειδη τα ταστα εχουν πιασει μπουρι (χαχα) πρεπει καπως να "τριφτουν" να καθαριστουν

καλησπερα,

Στην τοστιέρα της κλασικής ξεκινά με το lemon oil κατα προτίμηση πάνω σε καθαρό μαλακό πανί, χωρίς να το παρακάνεις με την ποσότητα του lemon oil, και τρίψετε δυνατά γύρω απο τα ταστα. Μη λυπηθείς το πανί χρησιμοποίησε άφθονο καθαρό και μαλακό για να βγάλεις το lemon oil που περισσεύει καθώς και το μπουρί. Εάν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις σύρμα για τα ταστα, φυσικά το πιο light και μη ξεχάσεις να μονώσεις.

Στο σώμα της Alhambra θέλει ελάχιστο καθαριστικο και αρκετό καθαρό μαλακό πανί.

Στην ηλεκτρική αν η ταστιερα σου είναι maple βάλε καθαριστικο και όχι lemon oil.

Για κλειδιά γέφυρες κλπ, δεν τα πειράζω, γουστάρω τις relic ;)

Η απάντηση μου βασίζεται στα υλικά που διαθέτεις (υπάρχουν και άλλοι τρόποι, καλύτεροι και χειρότεροι) τα οποία έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σημαντικό θέμα με βρωμιά (aka πουρί, εγώ μπουρί ξέρω αυτό), θα πρέπει πρώτα να εμπιστευτείς το ζιπέλαιο. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα είτε σε φινιρισμένο είτε σε γυμνό ξύλο.

Αν το πρόβλημα συγκεντρώνεται στην ταστιέρα, όσα πανιά και να χαλάσεις τα δάχτυλα σου θα διαμαρτυρηθούν αργά ή γρήγορα. Μια παλιά οδοντόβουρτσα θα επιταχύνει τις διαδικασίες και θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.

Το ατσαλόμαλλο (ψιλό σύρμα) άστο, φαντάζομαι ότι θα είσαι μια χαρά κι έτσι.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σημαντικό θέμα με βρωμιά (aka πουρί, εγώ μπουρί ξέρω αυτό), θα πρέπει πρώτα να εμπιστευτείς το ζιπέλαιο. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα είτε σε φινιρισμένο είτε σε γυμνό ξύλο.

Αν το πρόβλημα συγκεντρώνεται στην ταστιέρα, όσα πανιά και να χαλάσεις τα δάχτυλα σου θα διαμαρτυρηθούν αργά ή γρήγορα. Μια παλιά οδοντόβουρτσα θα επιταχύνει τις διαδικασίες και θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.

Το ατσαλόμαλλο (ψιλό σύρμα) άστο, φαντάζομαι ότι θα είσαι μια χαρά κι έτσι.

Συμφωνω, το ζιπελαιο, είναι εξαιρετικό, νομίζω ότι είναι και η φθηνότερη λύση.

Οδοντόβουρτσα δεν έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα ποτέ μεγάλο πρόβλημα.

Όσον αφορά το μπουρί...δεν φταίει ο ορθογράφος...

Καταγγελω...

1. Τον JPD που με παρέσυρε

2. Το ούζο Χίου.

3. Τους εργοδότες μου, που μου καθυστερούν τις διακοπές. ;D :D :D :

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σώμα δώσε λιγο προσοχή στο πανί,όπως προείπαν τα παιδιά να είναι μαλακό.

 

Υπάρχουν πανάκια από μικροΐνες που είναι και φτηνά και καλά.

 

Εγώ κάποτε είχα ένα πανί από σεντόνι(δεν γνώριζα και πού να το φανταστώ) και με το καιρό είχα δει μιά θολούρα στο χρώμα της κιθάρας και ήταν από πολύ μικρές γρατζουνιές που γινόταν από το πανί το οποίο δεν ήταν μαλακό(όσο έπρεπε).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μπουρί ξέρω αυτό

Earendil ελιωσα!!!!Περιμενα να δω κανα μπουρι σομπας! ;D ;D ;D

 

Για το (μ)πουρι λοιπον δοκιμασε και σαλιο ,κανει δουλεια!Καποιος εδω ειχε γραψει για σαλιο ,το δοκιμασα ....ψιλοσιχαμαρα  :P αλλα δουλευει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου