Προς το περιεχόμενο

Homemade πετάλια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην το λες  ;) Ανάλογα με το πόσο θέλει να εμβαθύνει ο καθένας και να πειραματιστεί. Και μην ξεχνάς το τρελό διάβασμα και ψάξιμο που θέλει πριν αρχίσεις ένα project (δεδομένου ότι θες να βγει κάτι καλό). Απλά επειδή το κάνει κανείς αυτό για προσωπική ευχαρίστηση δεν εμφανίζεται ως κόστος.

 

 

 

+1 αυτο ακριβως εννουσα.παντως παρολο που χει καιρο να παρεμβει αυτος που ανοιξε το θεμα, νομι3ω πως μ αυτην την ενταση που υπηρξε καταλαβε πως ειναι εντονη ασχολια να καταπιαστεις με κατασκευη πεταλιων ;)

 

edit: @ anestis k. φυσικα κι αν σε ψηνει αξι3ει να ασχολη8εις.ισως, αν δεν εχεις καποια οικειοτητα με τις κολλησεις και τις διαδρομες στην πλακετα, να ναι καλα να ξεκινησεις σαν practice απο ενα ετοιμο kit συναρμολογησης.και φυσικα απο handmade πετυχημενες προσπα8ειες 8α ακουσεις πολυ ομορφα πεταλια με μικροτερο κοστος.ενα screamer με κολλησεις γαιδουρια ηταν η πρωτη μου αποπειρα , νομι3ω αρκετα απλο κυκλωμα

 

 

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@scott_pilgrim

Κατάλαβα πως το συγκεκριμένο εγχείρημα, αξίζει μόνο αν γνωρίζεις πως το κάνεις κυρίως για να μάθεις απο αυτό και να έχεις την ικανοποίηση της δημιουργίας και όχι για να γλιτώσεις χρήματα απο αγoρές branded πεταλιών!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γλιτώσεις χρήματα απο αγoρές branded πεταλιών!  ;)

 

In the long run μπορεί να γίνει και αυτό. Και, γιατί όχι, να κάνεις τις δικές σου προσωπικές customιές. Είναι κάτι που αρκετοί εδώ ήδη κάνουν (με πετάλια ή/και ενισχυτές, ακόμα και όργανα κάποιοι λίγοι). Αν όμως ξεκινήσεις με αυτό το στόχο τότε μάλλον δε θα πας μακριά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες  ;) Ανάλογα με το πόσο θέλει να εμβαθύνει ο καθένας και να πειραματιστεί. Και μην ξεχνάς το τρελό διάβασμα και ψάξιμο που θέλει πριν αρχίσεις ένα project (δεδομένου ότι θες να βγει κάτι καλό). Απλά επειδή το κάνει κανείς αυτό για προσωπική ευχαρίστηση δεν εμφανίζεται ως κόστος.

Ο DIYer δεν γεννήθηκε με την γνώση έτοιμη. Έχει τύχει σε project να έχω κάνει 2 μήνες έρευνα πρίν πιάσω κολλητήρι στα χέρια.

 

Εδώ ελαφρώς θα διαφωνήσω.

Για μένα, άλλο το (έστω και τρελό) διάβασμα σε ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία και άλλο η ερευνα σε νέες βάσεις και δεδομένα.

Έχω την εντύπωση, δηλαδή, πως ένας ερασιτέχνης DIYer δεν παρουσιάζει κάτι καινούργιο, αλλα μονο αντίγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση, δηλαδή, πως ένας ερασιτέχνης DIYer δεν παρουσιάζει κάτι καινούργιο, αλλα μονο αντίγραφα

εδω θα διαφωνισω. ενας DIYer εκτος απο αντιγραφες εχει και την ανεση να πειραματιστει, γιατι αυτο που κανει το κανει με μερακι και οχι απλα επειδη πρεπει να παρουσιασει εργο. ενα παραδειγμα ειναι και ο φιλος mkm απο το φορουμ η πυλη των ελληνων οργανοποιων που εφτιαξε πατεντα για την κλιση του μπρατσου κιθαρας και την κατοχυρωσε http://www.luthier.gr/index.php?topic=286.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ελαφρώς θα διαφωνήσω.

Για μένα, άλλο το (έστω και τρελό) διάβασμα σε ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία και άλλο η ερευνα σε νέες βάσεις και δεδομένα.

Έχω την εντύπωση, δηλαδή, πως ένας ερασιτέχνης DIYer δεν παρουσιάζει κάτι καινούργιο, αλλα μονο αντίγραφα.

 

Σε ένα βαθμό συμφωνώ. Μην νομίζεις όμως ότι οι εταιρίες κάθε φορά που βγάζουν κάτι καινούργιο κάνουν και τίποτα τρελές καινοτομίες. Ο χώρος των αναλογικών πεταλιών είναι σε κάποιο βαθμό κορεσμένος. Υπάρχουν κεντρικοί πυρήνες και πάνω σ' αυτούς γίνονται μικροαλλαγές και προσθήκες. Που και που σκάει μύτη και καμιά εξαίρεση.

 

Π.χ. έχω φτιάξει ένα amp emulation που παίρνει εξωτερικά EQ ως μέρος του κυκλώματος, κάτι σαν plug-ins. Είναι καμιά καινοτομία; Μπά, το μόνο που έκανα είναι να "σπάσω" το κύκλωμα στο σημείο που μπαίνει το EQ. Κάτι μου λέει πως αν το έβγαζε εταιρία θα ήταν ψιλοτσιμπημένο. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.  8)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρια με πετάλια είναι απο κιτ. Ειναι πραγματικά πολύ ευκολο να γίνει ενα πετάλι κιτ. Και παρόμοιο να γίνει απο την αρχή με προτρυπημενη πλακέτα. Η βασική γνώση που χψρειάζεται είναι το πως να κολάει κανείς το οποίο είναι αρκετά ευκολο.

 

Αυτο που πιστεύω οτι κάνει την διαφορά είναι το που θα βρείς τα υλικά που ταιριάζουν. Όπως επίσης και ποιά είναι τα κατάλληλα υλικά. Αυτα τα οποία θα πάρουν τα περισσότερα απο το συγκεκριμένο σχηματικο.

Παράδειγμα με ποια υλικά γινεται το καλό ts 808.

Μιας και δεν είμαι κολημένος ηχάκιας δεν μπίκα σε αυτο το τριπάκι.

 

Μιας και αναφέρθηκε ένα απο τα πετάλια που έκανα ήταν ένα fuzz factory. Είναι όντως απλό πεταλι αλλα για μενα δεν βρίσκει κάποια χρησιμότητα έγω το πηρα λογω του ονοματός του αλλα ειναι πραγματικα δύσκολο στην ρυθμιση και δεν έχει και καποιο τόσο χρησιμο ηχο για αυτά που παιζω. θα το έλεγα ακραίο φαζ...πολυ φαζιλα!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα διαφωνισω. ενας DIYer εκτος απο αντιγραφες εχει και την ανεση να πειραματιστει,

Ακριβώς!

Και προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι και το point κάθε νέου DIYer.

Η έρευνα είναι για άτομα που έχουν ειδικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και έχουν ήδη πειραματιστεί αρκετά. Αυτοί μπορούν να καινοτομήσουν χωρίς να αντιγράψουν.

Οι υπόλοιποι DIYers, (συνήθως) έχουν κατά κύριο λόγο ένα βασικό ήχο στ'αυτιά από ένα γνωστό ή μη πετάλι και "παίζουν" πάνω εκεί ώστε να το φέρουν στα δικά τους μέτρα είτε τροποποιώντας ένα εργοστασιακό πετάλι, είτε φτιάχνοντας ένα κλώνο εκ νέου. 

Έτσι είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο και οι απλοί DIYers αποκτούν εμπειρία και γνώση που όμως δύσκολα συγκρίνετε με εξειδικευμένα άτομα του χώρου.

Εν τέλη είμαι και εγώ ένας DIYer αλλά ποτέ δεν θα βάλω τις όποιες γνώσεις μου πάνω απ'αυτές ενός ανθρώπου που το έχει σπουδάσει. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να εκφέρω μία γνώμη.

 

Τέλος να πω ότι, ότι υπάρχει στο εμπόριο αντιγράφεται και το κόστος υλικών και η ποιότητα εργασίας θα καθορίσει το αποτέλεσμα. Τίποτα δεν είναι μοναδικό όταν βγει απ'το εργαστήριο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@scott_pilgrim

Κατάλαβα πως το συγκεκριμένο εγχείρημα, αξίζει μόνο αν γνωρίζεις πως το κάνεις κυρίως για να μάθεις απο αυτό και να έχεις την ικανοποίηση της δημιουργίας και όχι για να γλιτώσεις χρήματα απο αγoρές branded πεταλιών!  ;)

 

Αυτο ειναι προσωπικο  θεμα του καθενος, το με τι στοχο καταπιανεται με κατι.Αλλος μπορει να το κανει επειδη λατρευει τα πεταλια και θελει να γνωρισει τον κοσμο τους , αλλος μπορει να ειπε ''ε οχι κυριε ταδε δε σου δινω 300 ευρω, θα σκιστω να το φτιαξω μονος μου''.

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου