Προς το περιεχόμενο

VHT V-Drive Overdrive Pedal


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, υπάρχουν κι άλλα πετάλια για πειραματισμό όπως τα joyo/H.benton και τα biyang/fame (musicstore). Kάποια έχουν και βάση chip, για αλλαγή του τσιπ προενίσχυσης με άλλο και περισσότερα ηχοχρώματα:

 

http://advantageguitar.com/OD8-3-Mode-Tubescreamer-Clone-P57715.aspx

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Distortion-pedals/Fame-Sweet-Tone-Distortion-DS-10-Slasher/art-GIT0015021-000#FullDetails

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Distortion-pedals/Fame--/art-GIT0015020-000

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Effects-pedal-boards/Fame-Sweet-Tone-Overdrive-OD-10-Driver/art-GIT0015022-000

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, υπάρχουν κι άλλα πετάλια για πειραματισμό όπως τα joyo/H.benton και τα biyang/fame (musicstore). Kάποια έχουν και βάση chip, για αλλαγή του τσιπ προενίσχυσης με άλλο και περισσότερα ηχοχρώματα:

 

Το εύρος των ηχοχρωμάτων που μπορείς να πάρεις από το πεταλάκι της VHT δεν συγκρίνεται με αυτό μιας απλής αλλαγής ic. Άσε που το να γυρνάς κουμπιά είναι πολύ ευκολότερο απ' το να αλλάζεις chip. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα συγκρίνεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εύρος των ηχοχρωμάτων που μπορείς να πάρεις από το πεταλάκι της VHT δεν συγκρίνεται με αυτό μιας απλής αλλαγής ic

 

Δεν ξερω αν εισαι κατοχος του συγκεκριμενου η αν εχεις παει σε μαγαζι να το δοκιμασεις. Αν οχι, πιστευω πως ειναι λιγο νωρις για εικασιες. Προσωπικα ειμαι λιγο σκεπτικος εναντι στο ευρος των ηχοχρωματων του VHT, μεχρι να το διαπιστωσω ο ιδιος.  ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εισαι κατοχος του συγκεκριμενου η αν εχεις παει σε μαγαζι να το δοκιμασεις. Αν οχι, πιστευω πως ειναι λιγο νωρις για εικασιες. Προσωπικα ειμαι λιγο σκεπτικος εναντι στο ευρος των ηχοχρωματων του VHT, μεχρι να το διαπιστωσω ο ιδιος.  ;)

 

Οι εικασίες μου βασίζονται στις πάμπολλες δοκιμές που έχω κάνει σε DIY πετάλια τύπου overdrive/distortion με αλλαγές διαφόρων components. Το συγκεκριμένο πετάλι υλοποιεί κάτι που λίγο πολύ όλοι οι DIYers έχουν σκεφτεί και πιθανώς κάποιοι να έχουν κατασκευάσει. Μια "πλατφόρμα" για δοκιμές σε overdrive type πετάλια. Σ' αυτήν την τιμή έχει σίγουρα το κοινό του.

 

EDIT: Προσωπικά θα το αγόραζα μόνο και μόνο για να το ξεκοιλιάσω :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εικασίες μου βασίζονται στις πάμπολλες δοκιμές που έχω κάνει σε DIY πετάλια τύπου overdrive/distortion με αλλαγές διαφόρων components. Το συγκεκριμένο πετάλι υλοποιεί κάτι που λίγο πολύ όλοι οι DIYers έχουν σκεφτεί και πιθανώς κάποιοι να έχουν κατασκευάσει. Μια "πλατφόρμα" για δοκιμές σε overdrive type πετάλια. Σ' αυτήν την τιμή έχει σίγουρα το κοινό του.

 

EDIT: Προσωπικά θα το αγόραζα μόνο και μόνο για να το ξεκοιλιάσω :)

 

Ελπίζω μόνο να μην ειναι full στα smd γιατί αυτό περιπλέκει τα πράγματα... Κατά τ άλλα ειναι tweaker's pedal και όπως είπα μαλλον δεν απευθύνεται σε οποιον θεωρεί τα level-tone-gain πολλά knobs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μόνο να μην ειναι full στα smd γιατί αυτό περιπλέκει τα πράγματα...

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ, κυρίως λόγω του μεγέθους του κουτιού. Αν δεν είναι σε smd θα έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο packing.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ, κυρίως λόγω του μεγέθους του κουτιού. Αν δεν είναι σε smd θα έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο packing.

 

πιστευω πως πρεπει να ειναι σχεδον φουλ στο smd γιατι που στο δ)(%(ΓΚ χωρανε:

 

1x dpdt switch

6x pot

2x jacks

1x power jack...

PLUS η καλοδιωση...

 

και να κανει 60ευρα...

 

σε ενα κουτακι τοσο δα...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου