Προς το περιεχόμενο

πετάλι για περισσότερο gain σε μονοκάναλο ενισχυτή


les kef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φευγω αυριο επομενως για δοκιμη ts και booster (οποια βρω απο αυτα που ειπατε )ελπιζω να βρω αυτο που θελω και να μην δωσω παλι αδικα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε όμως και κανένα τόνο... άλλη μια φιλική παρέμβαση...  ;)

 

Μεγαλη αγγαρεια για μενα οι τονοι. Χωρις πλακα.  :o

Ξεκινα ομως κι εσυ τη νεα προταση με κεφαλαιο.  ;D

 

Το xεσαμεν με τις φιλικες παρεμβασεις...  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το ζητούμενο!?  ???

Ξέρω όμως πως κανένα πετάλι ή οτιδήποτε άλλο δεν μπορεί να είναι ποτέ εντελώς "ουδέτερο". Και μάλιστα τα περισσότερα πετάλια έχουν συγκεκριμένα voicings. Γι'αυτό τα θέλουμε άλωστε... Πάρε αυτό που σου λέει το αυτί σου. Πρέπει όμως να το δοκιμάσεις στον εν λόγω ενισχυτή. Αν θέλεις απλή ενίσχυση του σήματος, με την πιθανότητα να υπεροδηγήσεις την προενίσχυση του ενισχυτή, θα σου πρότεινα το MXR microamp ή κάτι τέτοιο. Απλό κύκλωμα σχεδιασμένο για να έχει όσο το δυνατόν πιο flat συχνοτική απόκριση. Με λίγα λόγια ένα booster. Αν κάτι τέτοιο δεν είναι αυτό που θές κοίτα boosters με voicing (τα περισσότερα αν όχι όλα της Xotic είναι τέτοια). Αν ούτε αυτά είναι αυτό που θές τότε μιλάμε για παραμόρφωση... Τότε ψάχνεις για overdrive (soft clipping) ή distortion(hard clipping) πετάλια. Φυσικά και αυτά τα πετάλια πιθανώς να μπορούν να υπεροδηγήσουν την προενίσχυση αλλά πάντα θα προσθέτουν, έστω λίγο, την παραμόρφωσή τους. Δυστυχώς κάποιες έννοιες έχουν αλλοιωθεί. Το overdrive(υπεροδήγηση) είναι μία διαδικασία μέσω της οποίας παράγεται distortion(παραμόρφωση). Αλλά στις μέρες μας έχει επικρατήσει να αναφερόμαστε στην "ελαφρά" παραμόρφωση σαν overdrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όσα γράφεις, αλλά ναι, ένα πετάλι μπορεί να είναι πεντακάθαρο σαν σκέτο boost, αρκεί να έχει φτιαχτεί για αυτό το σκοπό. Το χρώμα που προκύπτει αργότερα προέρχεται από την υπεροδήγηση πρώτα της προενίσχυσης και μετά, αν φτάσουμε σε μεγαλύτερα επίπεδα "μαρτυρίου", των υπόλοιπων σταδίων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πιστευω βοηθησατε πολυ !απο οσα εψαξα αυτο που μπορω να πω πως αγγιζε τις προσδοκιες μου ειναι το TS808 αλλα πολλα τα χρηματα ρε αδερφε (δεν λεω πως δεν τα αξιζει αλλα ισως ειναι λιγακι υπερεκτιμημενο )μαλλον θα μεινω με το wylde overdrive (που δεν ειναι και τοσο ασχημο τελικα)και θα δω κατι αλλο για ενυσχητη λαμπατο που ισως να με καλυπτει περισσοτερο !κριμα και μου αρεσε η μαρσαλιλα (γνωστη σε ολους πιστευω)και ο class5 την ειχε σε ολο της το μεγαλειο!και επισης δεν εχει reverb ( αγαπημενο μου effect)που για να το αποκτησω δηλαδη θελω και αλλο πεταλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tubescreamer είναι καλο! Δεν νομίζω όμως πως χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά για κάτι σε στύλ tubescreamer... Υπάρχουν πολλοί κλώνοι που είναι προσιτοί.

@bloody_sunday ναι φίλε μου, έχεις δίκιο... ήμουν λίγο ασαφής και παρέλειψα τα υπόλοιπα στάδια ενίσχυσης. Σίγουρα υπάρχουν boosters που έχουν flat frequency responce για όλο το audio bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

les kef

 

αν έχω καταλάβει καλά λογαριάζεις να πάρεις έναν ενισχυτή που δεν έχει όσο gain θες, ούτε reverb που επίσης θες, οπότε θα καταφύγεις σε πετάλια για τα παραπάνω

 

γιατί δεν κοιτάς κάποιο άλλο μοντέλο ενισχυτή που να ΕΧΕΙ τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης δεν εχει reverb ( αγαπημενο μου effect)που για να το αποκτησω δηλαδη θελω και αλλο πεταλι !

 

Ti; :o

 

Υπάρχει άνθρωπος που του αρέσει το...Reverb...;  ;D

 

Το TS808 είναι το industry standard και ενώ έχω ένα original του 79 αν θυμάμαι καλά,τα reissues που είχα δοκιμάσει ακούγονται το ίδιο εκπληκτικά...Όντως είναι ακριβό,λόγω της προιστορίας του...Πάντως αν σου άρεσε ο Class5 είναι κρίμα να μην τον αγοράσεις λόγω...reverb...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

les kef

 

αν έχω καταλάβει καλά λογαριάζεις να πάρεις έναν ενισχυτή που δεν έχει όσο gain θες, ούτε reverb που επίσης θες, οπότε θα καταφύγεις σε πετάλια για τα παραπάνω

 

γιατί δεν κοιτάς κάποιο άλλο μοντέλο ενισχυτή που να ΕΧΕΙ τα παραπάνω;

 

+10

 

Αν έχεις κολήσει με τον Class 5 γιατί δεν κοιτάς καμιά Modded εκδοση σαν αυτή της RAT.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Marshall-Class-5-valve-amp-Rat-Hotrod-reverb-/160696181340?pt=UK_MusicalInstr_Amplifiers_RL&hash=item256a3d225c

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου