Προς το περιεχόμενο

κατασκευη 2χ12 καμπινας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα σε αυτην την βδομαδα θα ξεκινησω την κατασκευη μιας 2χ12 καμπινας!

Υστερα απο μια μικρη ερευνα ειδα πως οι περισσοτεροι κατασκευαστες χρησιμοποιουν ειτε plywood ειτε birch,καποιες πιο vintage κατασκευες ειναι με pine αλλα δεν εχω κατι τετοιο στο μυαλο μου!

ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν γνωριζετε καποιο αλλο ξυλο που χρησιμοποιουν κατασκευαστες και αν κανεις αλλος χριστιανος

(και απο μωαμεθανο δεχομαι αποψεις,χωρις διακρισεις :D ) εχει δοκιμασει να φτιαξει κατι αναλογο να μου πει τι πρεπει να προσεξω!

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υστερα απο την πολυτιμη βοηθεια σας :D καταφερα να ολοκληρωσω με επιτυχια την κατασκευη της 2 Χ 12 καμπινας μου!!!το μονο που μενει ειναι να ντυσω εξωτερικα ολη την κατασκευη.την ιδεα της μοκετας την απεριψα αμεσως και καττελιξα στην κλασικη απομιμηση δερματος που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστες.

το προβλημα μου ειναι πως μονο εξωτερικο την εχω βρει αυτη την ιστορια,γνωριζει κανεις αν θα μπορουσα καπου στην ελλαδα και κατα προτιμηση στην αθηνα να βρω κατι τετοιο???? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στην Αθηνα δεν υπαρχει κατι τετοιο. :wink:

Δημοσιευσε φωτογραφιες :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα δε θα βρεις σε μαγαζια της Αθηνας, σχετικα με... το αντικειμενο, οπως λεει και ο Superfunk.

 

Αποκλειεται ομως να μην υπαρχει κατι που να πλησιαζει... Ριξε μια ματια στα "δερματαδικα" του Ψυρρη. Στριβοντας απο Αθηνάς και κατεβαινοντας Ερμου, δευτερο, τριτο στενο δεξια ειναι γεματο....

Ισως εκει βρεις δερματινη.... Τωρα μη περιμενεις να ειναι και σκαλιστη απο τη Pasadena, αλλα αν σκεφτοσουν για κλασικη μαυρη ισως βρεις.

 

Και ποσταρε και καμια φωτο... Σκεφτομουν να δοκιμασω κι εγω κατι τετοιο αλλα προτιμησα την ετοιμη λυση.... Ισως το κανω καποια μερα. Ποσο στοιχισε η κατασκευη; Μπροστα τι εχεις βαλει; Μεταλλικη σιτα ή υφασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κατασκευη μεχρι στιγμης εχει στοιχησει μονο τα ξυλα,τα οποια πηγαν γυρω στα 60 ευρω(υποθέτωντας παντα οτι εχεις κολλες,βιδες,τριπανι,σεγα κλπ :wink: )

 

Τωρα ξεκιναω την εξωτερικη δουλεια,για υφασμα σκεφτομαι,κατι σε γκριζακι!

Απο βδομαδα θα ανεβασω και φωτο(αν και δε ξερω πως :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Βοηθεια.....αγαπητοί συμφορουμίτες ...Είμαι υπο σκέψη να κάνω και εγώ το ίδιο...

2 Χ 12 καμπινούλα για αυτή την κεφαλή ...

http://www.thomann.de/gr/fender_fm100h.htm

Το πρώτο μου βήμα....(εάν σκέφτομαι σωστά.....)

Για αρχή 2 απο αυτά αυτά τα ηχεία (δεν βρήκα και άλλα στα 4 Ohm)

http://www.thomann.de/gr/jensen_jch_12704.htm

 

Τί άλλα υλικά μπορεί να χρειαστώ (καλώδια...κλπ κλπ)..? απο εργαλεία ας είν καλά ο πεθερός... ;D ;D

Σαν ποιό έμπειροι δώστε τα φώτα σας...

(γιατι είμαι  άσχετος απο αυτά  :-X ...ενα pedalboard εφτιαξα και μου βγήκε το  ;D ;D ;D)

...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως την καμπινούλα μου που την είδε ταπετσέρης της γειτονιάς και του ζήτησα αν την ντύνει με δερματίνη (το γύρω γύρω γιατι μπροστά είχα την σίτα) μου είπε κανένα προβλημα. Και το κόστος γύρω στα 30€.

Δεν επαλήθευσα τα λεγόμενά του. Το άφησα βαμένο ξύλο.

Δεν χάνεις να ρωτήσεις όμως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθεια.....αγαπητοί συμφορουμίτες ...Είμαι υπο σκέψη να κάνω και εγώ το ίδιο...

2 Χ 12 καμπινούλα για αυτή την κεφαλή ...

http://www.thomann.de/gr/fender_fm100h.htm

Το πρώτο μου βήμα....(εάν σκέφτομαι σωστά.....)

Για αρχή 2 απο αυτά αυτά τα ηχεία (δεν βρήκα και άλλα στα 4 Ohm)

http://www.thomann.de/gr/jensen_jch_12704.htm

 

 

η κεφαλη που δειχνεις ειναι 4Ω. Δεν νομιζω οτι τα ΔΥΟ ηχεια που πρεπει να παρεις πρεπει να ειναι το καθενα 4Ω αλλα αφου συνδεθουν να δινουν συνολικη αντισταση 4Ω.

 

προσεξε το. ας πουν οι ειδικοι . Έτσι δεν ειναι ρε παιδες?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ είχα φτιάξει μια καμπίνα κάποτε. Μάλιστα με το ίδιο μεγάφωνο. Λόγω απερισκεψίας (και επειδή βαριόμουν να κόψω τα ξύλα) την έχω κάνει πολύ "βαθιά" και μάλλον "μπασάρει" περισσότερο από ότι πρέπει. (Πάντως ακούγεται πολύ καλύτερα από ότι έχω καταφέρει να γράψω με αυτήν. Ισως φταίει και το γεγοός ότι η σίτα -εν προκειμένω τσόχα- έχει μπεί περίπου 8 πόντους μπροστά από το μεγάφωνο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πλησιάσω πολύ το μικρόφωνο.)

 

Θα σου πρότεινα πάντως να μετρήσεις κάποια καμπίνα που σου αρέσει, να αντιγράψεις τις διαστάσεις και να μην πας "στο περίπου". :)

 

 

Σε σχέση με αυτό που λέει ο FritzBlackLP, πράγματι για να έχεις συνολικό φορτίο 4Ω πρέπει να βάλεις παράλληλα 2 μεγάφωνα των 8Ω το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, απήντησα σε thread τριμηνίας. Ειμαι απρόσεκτος....... sorry

 

Επί του προκειμένου

 

Σε παράλληλη πας στα 2ohm. Χλωμό.......

Σε σειρά τα μεγάφωνα θα σου βγάλουν 8ohm και είναι πιο εύκολο να οδηγηθούν από 4άρι εξοδο.

Ιδανικά θέλεις 2 8ωμα για να "βλέπει" την ίδια της κεφαλής μετά από παράλληλη.

 

........αν δεν κάνω λάθος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου