Προς το περιεχόμενο

Bugera V55HD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ τον v22 σχεδόν καθημερινά και έχω κάνει αρκετά live από το καλοκαίρι (τον προηγούμενο μήνα τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα live) και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Όσον αφορά τον v55 κεφαλή, έχει μια πολύ ανταγωνιστική τιμή και δεν πιστεύω ότι αξίζει καν να ανοίξουμε συζήτηση, δεδομένου ότι δεν μας αναφέρεις αν ενδιαφέρεσαι και για κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή και σε αυτά τα watt για να σου προτείνουν τα παιδιά ανταγωνιστικές λύσεις (αν υπάρχουν): τον χτυπάς και, να λυπηθείς το ''αστρονομικό'' ποσό των 260 ευρώ, πίστεψέ με δεν υπάρχει περίπτωση να το λυπηθείς  :)  (στο κάτω κάτω το πουλάς αν δεν σου αρέσε, θα φύγει αμέσως ειδικά αν είναι καινούργιος, το πολύ να χάσεις 30 ευρώ).  ;)

 

Το μόνο ''μείον'' είναι το ηχείο όπως σωστά ανάφερε ο messalion αλλά στην περίπτωσή σου που πας για κεφαλή, με μια ποιοτική καμπίνα είσαι κομπλέ.

 

 

Γενικα δεν ειναι τρομερα δυνατος με το ενα 12αρι που εχει...δεν ξεπερναει τα ντραμς στο 12ο'κλοκ νομιζω..

 

Σε δωματιάκι 4Χ3 (με πλακάκια, μπατικούς τοίχους κ.τ.λ.) που έκανα πρόβα και είμασταν ο ένας πάνω στον άλλο, τον έβαζα στο 4-5 για να ξεπερνάω τα τύμπανα, όπου γινόταν της μουρλής έτσι και αλλιώς (και τελικά δεν άκουγε κανείς τίποτα, μιας και λόγω χώρου και ακουστικής η πρόβα ήταν ΓΤΠ...).

 

Σε μαγαζιά και γενικά σε ευρύχωρο περιβάλλον, με stage, ξύλινα πατώματα κ.τ.λ. δεν μπορώ να τον βάλω πάνω από 3.5...και πίστεψέ με ο drummer παίζει πολύ δυνατά (και μιλάω για τον 22w, όχι για τον 55άρι...). To περιβάλλον στο οποίο παίζει ο ενισχυτής λοιπόν είναι πολύ σημαντικός για να βγει συμπέρασμα στα πόσα πρέπει να είναι το master για να ακούγεται στη μπάντα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης για να ολοκληρωσουμε και τα παρελειπωμενα

οριστε....http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

σε παρομοια προσωπικη συζητηση που ειχα με τον williamsats εδω μεσα (ο οποιος ξερει τι του γινεται) μου προτεινε αυτη την καμπινα και πραγματι οταν τον δοκιμασα τον ενισχυτη μου στην συγκεκριμενη εμεινα μα@@#ας - ουδεμια σχεση με το μαμα το speaker που εχει.

ο ενισχυτης "ανασανε" και μπορουσε να παιξει τα παντα.....

αλλα προσωπικα πιστευω οτι αμα πας για αυτο το set ενισχυτη καμπινα (2χ12) ισως χρειαστεις και attenuator για χρηση και στο σπιτι 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το attenuator προς το παρον δεν θα μου χρειαστει γιατι τον χρειαζομαι απλα για να εχω εναν αξιοπρεπη και κυριως ΙΔΙΟ ηχο σταθερα σε προβες και live με τα πεταλια μου..οποτε κ εγω πιστευω πως θα ειμαι οκ με τη 2x12 και οντως τα χρηματα δεν νομιζω να πανε χαμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λεει ο φιλος μου ο messalion

 

ναι σορρυ εχεις δικιο - δεν το προσεξα - απλως προσπαθησα να το απλουστεψω λιγακι "ανεπιτυχως"

 

κατα τα αλλα ειναι "ιδιοι" ομως

 

οι τελικες λαμπες κανουν την διαφορα στα watt.

ενας v22 με περισοτερα watt ειναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το attenuator προς το παρον δεν θα μου χρειαστει γιατι τον χρειαζομαι απλα για να εχω εναν αξιοπρεπη και κυριως ΙΔΙΟ ηχο σταθερα σε προβες και live με τα πεταλια μου..οποτε κ εγω πιστευω πως θα ειμαι οκ με τη 2x12 και οντως τα χρηματα δεν νομιζω να πανε χαμενα..

 

To attenuator θα το χρειαστεις για να παρεις το power overdrive του ενισχυτη, αν δεν το χρειάζεσαι ή δεν το θέλεις μπορείς να μην πάρεις ''λαμπα'' κεφαλη με τα + και τα - της.

 

κοιτα μετα το 1 λεπτο που ανεβαζει ενταση

 

 

Ιncreasing the amp's volume knob increases the tube overdrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λεει ο φιλος μου ο messalion

 

οι τελικες λαμπες κανουν την διαφορα στα watt.

ενας v22 με περισοτερα watt ειναι....

 

ουτε κανουν την διαφορά μονο στα βατ

ούτε ειναι ενας v22 με περισσοτερα βατ

ούτε ειναι αναγκαστικο να θες power amp overdrive για να παρεις λαμπατο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το λες αυτο φιλε iraklisZS,

εχουν την ιδια προενισχυση και διαφορετικες τελικες οποτε ο χαρακτηρας δεν αλλαζει.

για βοηθα λιγο ???

 

οχι σοβαρα αν ξερεις κατι παραπανω καλο ειναι να το μαθουμε και εμεις?

ιδαιτερα αυτο

ούτε ειναι αναγκαστικο να θες power amp overdrive για να παρεις λαμπατο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχουν την ιδια προενισχυση και διαφορετικες τελικες οποτε ο χαρακτηρας δεν αλλαζει.

 

 

http://www.thomann.de/gb/marshall_mhz40c_haze.htm

http://www.thomann.de/gb/fender_hot_rod_deluxe_iii.htm

 

Αυτοί οι δυο ενισχυτές έχουν τις ίδιες λάμπες στην προενίσχυση και σε τύπο και σε αριθμό . Δεν έχουν όμως παρόμοιο χαρακτήρα. Χωρίς να το ξέρω και να μπορώ να το υποστηρίξω, πιθανολογώ ότι και οι τελικές παίζουν το ρόλο τους.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο V55 με τον V22 ειναι οι ιδιοι ενισχυτες στα παντα εκτως απο τις τελικες λαμπες και στα watt φυσικα

 

ειναι λογικο και επομενο εφοσον χρησημοποιουν "διαφορετικου τυπου" λαμπες να εχουν και διαφορετικο ηχο.Ισως οχι κατα μεγαλη αποκληση αλλα εχουν διαφορές

Όπως και αν εχεις εναν οποιονδηποτε ενισχυτη λαμπατο και του αλλαξεις τις λαμπα με μια αλλου τυπου θα εχεις και εκει διαφορές

 

π.χ.

ο V22 φοραει EL84 http://www.thomann.de/gr/bugera_el84.htm

αν του τις αλλαξεις με αυτες http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_el84s_duett.htm (οπου και το εχω κανει) θα εχεις διαφορετικο ηχητικο αποτελεσμα

 

το attenuator το χρειαζεται καποιος στον ενισχυτη του ουτως ωστε αμα ειναι πολλα τα watt που θελει να παιξει για να εχει τον ηχο που του αρεσει να μην χρειαστει να γκρεμισει κανα σπιτι αμα εχει καποιον 100αρη ενισχυτη

 

στην ουσια το βιντεο που παρεθεσες savi αν παρατηρησες αυτο ακριβως κανει - δλδ ανοιγει σε ενταση τον ενισχυτη του για να παρει το κρανκαρισμα αλλα δεν ενεβαινει σε ντεσιμπελ - κρατιεται σταθερα !!!!

 

συγνωμη αν τα γραφω καπως περιεργα αλλα αν μπορει καποιος αλλος να τα εξηγησει πιο επιτυχημενα απο εμενα be my guest

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το λες αυτο φιλε iraklisZS,

εχουν την ιδια προενισχυση και διαφορετικες τελικες οποτε ο χαρακτηρας δεν αλλαζει.

για βοηθα λιγο ???

 

οχι σοβαρα αν ξερεις κατι παραπανω καλο ειναι να το μαθουμε και εμεις?

ιδαιτερα αυτο

 

το στάδιο της τελικής ενισχυσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στον ήχο. Για μένα ο "χαρακτήρας" που λες βρίσκεται πιο πολύ στις τελικές παρά στις προενισχυτριες. Κάθε τύπος λυχνίας και ειδικά αυτές οι 2 (που εχουν δημιουργήσει 2 διαφορετικά ηχητικα μονοπατια στην ιστορια) σηματοδοτούν διαφορετικά ηχοχρώματα και χαρακτηριστικά στις δυναμικές. Κούμπωσε το loop out του ενος στο loop in του άλλου και θα δεις.

 

επίσης δε χρειάζεται να θέλω power amp OVERDRIVE που λες για να θελω λαμπάτο τελικό. Ο λαμπάτος τελικός δίνει και ένα ωραίο κομπρεσσάρισμα πριν το οβερντραιβ το οποίο ειναι ιδανικό για πολλούς σε καθαρους ήχους.

 

για να μη πουμε και μόνο που έχουν διαφορετικό κουτι οι ενισχυτές θα ακούγονται διαφορετικά...

 

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου