Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για PRS SE Custom 24 25th Anniversary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που λεει ο τιτλος :P Για τα λεφτα της (500 ευρω στο dv) αξιζει?

Γενικα οποιος θελει ας πει την αποψη  του :p

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω την κιθάρα από τον Δεκέμβριο του 2011 κι έχω παίξει μαζί της αρκετά lives καθώς επίσης την έχω χρησιμοποιήσει και στο studio (rehearsals+recordings). H κιθάρα είναι τρομερό value for money. Όταν λέμε τρομερό, το εννοώ. το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν τα κλειδιά της όπου τα άλλαξα με Schaller Locking Machines καθώς επίσης άλλαξα τους μανγήτες της με Seymour Duncan (Jazz + JB). Με τους original μαγνήτες της έπαιξα αρκετό καιρό και ήταν πολύ ικανοποιητικοί και αθόρυβοι! Πιστεύω ότι ικανοποιούν μέχρι να καταλάβεις ακριβώς τι σου λείπει ανάλογα το στυλ μουσικής που παίζεις (μπορεί να μη σου λείπει και τίποτα). Η ποιότητα της PRS είναι εκεί. Design, Birds Inlays, και πανεύκολο μανίκι! Για μένα ήταν η τέλεια εισαγωγή ώστε να μην αντέξω και να θέλω να αποκτήσω μια Αμερικάνικη. Σκεφτόμουν ότι αν είναι το κορεάτικο μοντέλο τόσο καλό τι θα γίνεται στην Αμερικάνικη. Ακόμα και τώρα που έχω μια second hand PRS standard (USA), συνεχίζω να χρησιμοποιώ την SE και αν και μου πέρασε από το μυαλό να την πουλήσω για να εξοικονομήσω κάποια χρήματα τελικά δεν θα το κάνω. Για μένα τσίμπα τη χωρίς δισταγμό! φαντάσου ότι εγώ την αγόρασα την εποχή που είχε 800 ευρώ! επίσης αν μένεις Πειραιά/Αθήνα μπορείς να την δοκιμάσεις σε διάφορα καταστήματα. Ακόμα την βλέπω μπροστά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ήταν η τέλεια εισαγωγή ώστε να μην αντέξω και να θέλω να αποκτήσω μια Αμερικάνικη. Σκεφτόμουν ότι αν είναι το κορεάτικο μοντέλο τόσο καλό τι θα γίνεται στην Αμερικάνικη. 

 

Καλωσήρθες!

 

Αυτό που γράφεις είναι η "ευχή" και η "κατάρα" της σειράς SE. Σε "πάνε" στα Αμερ. μοντέλα, αλλά και, από την άλλη, κάποιος που θα αγοράσει μια SE και δεν μπορεί να αντέξει οικονομικά μια αμερικάνικη, συνεχώς θα σκέφτεται ότι έχει μια "substitute" κιθάρα.  ;)

 

Βέβαια αν απλά θέλεις μια καλή κιθάρα, χωρίς να κοιτάς τη φίρμα, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ ωραίο κουμπωτό τρέμολο επίσης :P

Πάντως ξεκουρδίζεται εύκολα και βασικα ρε γμτ εμένα με δυσκολεύει πάρα πολύ στα μεγάλα bends .thespace  εσένα πως σου φαίνεται σε αυτό η δικιά σου;Έχεις πρόβλημα με τα bends ;Εγώ για να πάω 1κ1/2 τόνο πάνω πασχίζω πραγματικά.

αλλά ναι value for money - true.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

έχεις δίκιο σε αυτό που λες! κι εγώ έτσι ένιωσα. αλλά πλέον επειδή έχω και τις δυο στα χέρια μου, η εντύπωση μου είναι η εξής. τα SE μοντέλα έχουν φθηνά ηλεκτρικά, μαγνήτες, και κλειδιά (προφανώς και ξύλα) όμως πραγματικά είναι πολύ αξιοπρεπή! Με προσεκτική αλλαγή σε ότι πιστεύει κάποιος ότι δεν τον καλύπτει, μπορεί να γίνει ένα super όργανο.

 

 

η torrero ας πούμε ή η allender δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από ακριβές ''Metal'' κιθάρες και μάλιστα έχω σκοπό να τσιμπήσω μια στο μέλλον όταν θα μπορώ. Δεν λέω ότι η SE custom 24 μου έχει την ιδια ποιότητα με την USA Standard 22 μου, απλά συγκρίνοντας, δεν νιώθω ότι η SE είναι απλά ένα ''παιχνιδάκι'' που ξεγελάει. Απεναντίας είναι ένα σοβαρότατο όργανο με χαρακτηριστικά που άλλες εταιρείες τα προσφέρουν σε ακριβότερες τιμές. Αν στα 500 ευρώ οι επιλογές είναι μια epiphone, ή μια fender mexico, τότε η PRS SE Custom 24 θα ικανοποιήσει πολύ παραπάνω. Τουλάχιστον αυτό συνέβη με εμένα (καθότι όλα υποκειμενικά σε αυτή τη ζωή!)

 

 

Επίσης συμφωνώ γι αυτό που είπατε για το κούρδισμα γι αυτό και ανέφερα ότι άλλαξα κλειδιά τα οποία και προτείνω ανεπιφύλακτα! (Schaller Locking Machines, σφίγγουν από πίσω και κάνουν το πέρασμα χορδών παιχνιδάκι, απίστευτα σταθερά)  Όσον αφορά τα bends είμαι λάτρης των 'στενών' μανικιών και πιστεύω ότι θέλει απλά ''συνήθεια''.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχ ναι μάλλον δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες γι αυτό και το έβαλα σε εισαγωγικά. εννοούσα thin neck με μικρές αποστάσεις μεταξύ των τάστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μωρέ μια χαρά τα λες  και έτσι είναι όντως 8)

Εμένα μου αρέσει επίσης το ότι ακούγονται καθαρά όλες οι νότες που παίζω σε μια συγχορδία όση παραμόρφωση και αν έχω βάλει!

Αν βέβαια την θέλει κάποιος για πολύ συγκεκριμένο σκοπό τότε νομίζω ίσως να μην είναι και πάρα πολύ καλή αγορά.Αν όχι τότε ναι-αξίζει

Αν θες να παίξεις μέταλ μόνο τότε με αυτά τα λεφτά παίρνεις κάτι καλό και πιο γκαζιάρικο,αν θες ροκιές τότε κάτι άλλο καλύτερα.Αν θες να παί3εις ντουμιές πχ τότε πάλι δε λέει τόσο ή για μπλουζ ή τζαζ ή ξέρω γω τι...

Διορθώστε με αν κάνω λάθος παρακαλώ.Εννοώ ότι η κιθάρα καλή αλλά δεν είναι πάρα πολύ καλή σε κάτι συγκεκριμένο που να πεις ότι ξέρω γω

'' να ,αυτή είναι φτιαγμένη για αυτό και το κάνει πάρα πολύ καλά όσο λίγες''

Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

έχεις δίκιο σε αυτό που λες! κι εγώ έτσι ένιωσα. αλλά πλέον επειδή έχω και τις δυο στα χέρια μου, η εντύπωση μου είναι η εξής. τα SE μοντέλα έχουν φθηνά ηλεκτρικά, μαγνήτες, και κλειδιά (προφανώς και ξύλα) όμως πραγματικά είναι πολύ αξιοπρεπή! Με προσεκτική αλλαγή σε ότι πιστεύει κάποιος ότι δεν τον καλύπτει, μπορεί να γίνει ένα super όργανο.

 

 

η torrero ας πούμε ή η allender δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από ακριβές ''Metal'' κιθάρες και μάλιστα έχω σκοπό να τσιμπήσω μια στο μέλλον όταν θα μπορώ. Δεν λέω ότι η SE custom 24 μου έχει την ιδια ποιότητα με την USA Standard 22 μου, απλά συγκρίνοντας, δεν νιώθω ότι η SE είναι απλά ένα ''παιχνιδάκι'' που ξεγελάει. Απεναντίας είναι ένα σοβαρότατο όργανο με χαρακτηριστικά που άλλες εταιρείες τα προσφέρουν σε ακριβότερες τιμές. Αν στα 500 ευρώ οι επιλογές είναι μια epiphone, ή μια fender mexico, τότε η PRS SE Custom 24 θα ικανοποιήσει πολύ παραπάνω. Τουλάχιστον αυτό συνέβη με εμένα (καθότι όλα υποκειμενικά σε αυτή τη ζωή!)

Επειδή την Torero την αγόρασα πρόσφατα μπορώ να πω πως για την κατηγορία που παίζει είναι τοπ κιθάρα και όχι μόνο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχου επιπέδου shreddo-κιθάρες, αλλά κατά τη γνώμη μου τις ξεπερνάει. Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν LTD M-1000, LTD KH-602 όπως και Dean VMNT και θεωρώ πως η Torero κατασκευατικά και σε ήχο είναι αρκετά ανώτερη από τις LTD τουλάχιστον (την Dean δε τη θυμάμαι να πω την αλήθεια, αλλά δε με είχε εντυπωσιάσει). Το μόνο που θα ήθελα στην Torero είναι shadow bird inlays  ::) Στο μαγαζί που την πήρα (το γνωστό dv247.com) ήταν ένας παιχταράς που δοκίμαζε κάτι Gibson Les Paul Custom των £3500 (κάτι τέτοιο) Του λέω «Για δοκίμασε και την PRS. Μόλις την αγόρασα.» Είτε το πιστεύετε, είτε όχι, παράτησε τις Gibson και για μερικά λεπτά ξεχάστηκε με την PRS, μέχρι που ο πωλητής κι εγώ του είπαμε πως θα καταλήξει στη «φθηνή» Torero τελικά και ξαναγύρισε στις Gibson :P Για sheddoκιθάρα με active EMG βγάζει απίστευτο ήχο σε blues!! Βέβαια, είπαμε ο άνθρωπος ήταν παιχταράς! Και φυσικά έπαιζε σε ένα λαμπάτο Orange μούρλια! Να μην ξεγελάει η στάμπα SE στο headstock. Πιστεύω πως είναι πολύ καλές κιθάρες. Από την άλλη ο καθένας όπως βολεύεται.

 

 

(Άντε να τελειώνω και με την αγορά ενισχυτή γιατί βαρέθηκα να γρατζουνάω την Torero μου έτσι  :-\)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας! Την παρηγγειλα ηδη που ερχεται και με δωρο (!) το Route 66, χορδες της PRS, επαγγελματικο καλωδιο της PRS και μπλουζα PRS :P (συνολικη αξια δωρων γυρω στα 240 ευρω :P ) Επισης για την Torero που λετε την ακουσα και εγω και ηταν πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! βεβαια εγω δν θελω τν κιθαρα ΜΟΝΟ για μεταλ και το Floyd Rose με χαλαει γενικα και για καποιο λογο εχω μια αντιπαθεια με τους EMG στα καθαρα αλλα σε γκαζια ηταν τρομερη!

 

@ΤheSpace Ειχα ανοιξει θεμα εδω για το που μπορω να την βρω στην ελλαδα και τελικα καταληξαμε στο οτι δν υπαρχει σε κανενα μαγαζι... Ο ζοζεφ εχει κλεισει και ολοι οι αλλοι που εχουν PRS εχουν ειτε την singlecut ειτε την Catanese ειτε την Allender... Ενας τυπος απο το μουσικοραμα επειδη του ειχα πει οτι την εψαχνα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι θα την φερει τον Ιανουαριο ομως... Κατα τα αλλα δν την βρηκα πουθενα

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου