Προς το περιεχόμενο

απορία για το neck radius και το action σε stratocaster


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει ποσο θα ηταν το ιδανικο radius εστω και...στο περιπου στην stratocaster μου.και αυτο για να με βολευει στο παιξιμο μου που επειδη παιζω blues(ή νομιζω που παιζω :wink: )εχει συνεχεια bend και σε συνδιασμο με το high action που με βολευει να εχω στις χορδες μου.τωρα αν καποιος ξερει στο περιπου παλι να μου πει ποσες ιντσες θα ηταν ενα ιδανικο High action....αν και αυτο πιστευω οτι πιο πολυ μονος μου θα το βρω με δοκιμες για να δω που με βολευει.γενικα παντως οτι θελω ειναι για να με βολευει σε blues ...αλα albert king :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το radius στην american std που έχεις είναι 9" & στην 70'ς που επίσης έχεις είναι το κλασσικό vintage 7,5".

Γενικά οσο μικρότερο το radius τόσο υψηλότερο action απαιτείται για να μην εχεις fret out στα bends.(αν και μεγάλο ρόλο παίζει και το μέγεθος των τάστων,όσο μεγαλύτερα τόσο ευκολότερο και το παίξιμο/bending)

Το πολύ ψηλό action δεν είναι προϋπόθεση για να παίξεις blues ούτε για να κανεις bends (ο Santana πχ έχει πολύ χαμηλό action)

Επίσης αν το παραψηλώσεις θα έχεις πορβλήματα intonation και θα χάσεις και sustain.

Ενα medium low action με ενα όσο το δυνατόν πιό ευθύ μπράτσο δίνει τα καλύτερα ηχητικά και "παικτικά" αποτελέσματα (δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείς τα χέρια σου...)

Ενδεικτικά σου λέω ότι η Strat του SRV (οπως και το signature μοντέλλο του είχε Gibson style radius 12")

δες και εδω ότι θέλεις σχετικά με το radius

 

www.warmoth.com (click "necks" than radius...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ ρε φιλε :wink: επειδη τωρα...ψηθηκα λιγο να παραγγελνα 1neck για την std μου και με βαση αυτα που σου εχω πει οτι θελω στο παιξιμο μου θα μπορουσες να μου γραψεις σαν να εκανα την παραγγελια...,τις ακριβεις διαστασεις γενικα του neck :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α!ξεχασα να σου πω...στις διαστασεις για το neck μην μου γραψεις το παχος που σου αρεσει εσενα στα μανικια :D ενα μανικι σε παχος περιπου οπως η std :wink: αντε λιιιιγο πιο παχυ.η std ποσο εχει σε διαστασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη καθησα και το εψαξα και για να μη σε ρωταω ετσι γενικα,αν μπορεις απαντησε μου στα εξης που δεν βρηκα ακρη...1.το truss rod πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να ειναι vintage style ή double rod;2.τι κλειδια και γεφυρα μου προτεινεις;(το τρεμολο μου αρεσει πολυ οπως ειναι στην 79,με βολευει που ειναι ευθεια..οπως μου αρεσει η γεφυρα gotoh 1088...)3.ποια frets;4.το radius θα ειναι οκ αν το παρω 12';5.το nut width μαλλον πρεπει να το ψαξω μονος μου ε; και 6.εχει καποια αισθητη διαφορα το indian απο το brasilian rosewood σε συνδιασμο με το hard maple που λεω να βαλω σαν neck wood; ευχαριστω...προκαταβολικα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή φαντάζομαι ότι θα το πάρεις από τη Warmoth σου προτείνω τα εξής

 

Tαστα Stainless Steel (το μεγαλύτερο μέγεθος που έχουν) πολύ απλά δεν θα χρειαστούν αλλαγή ΠΟΤΕ,και το jumbo μέγεθος θα σου δώσει ευκολία στο bending & sustain.

Tο double truss rod είναι πιό σταθερό & δίνει ακουστικά περισσότερα πρίμα & sustain είναι όμως & πιό βαρύ,στο προτείνω όμως γιατί καταρχήν έχει 22 τάστα & μια και δεν θα το πάρεις πολύ παχύ αλλά λεπτό θα είναι και πιο σταθερό,βγαίνει δε στο ιδανικό compound radius (ξεκινα 9" χαμηλά (στο nut) και φτάνει τις 16" ψηλα) άρα έχεις και την ευκολία του vintage radius στα ακκόρντα και την ευκολία του Modern radius στα σόλα. (και γενικά πιό χαμηλό action χωρίς fret out)

Το ξυλο της ταστιέρας δεν παίζει βέβαια κανένα ρόλο στον ήχο (ειδικά μεταξύ απλού & βραζιλιάνικου rosewood) όμως μια & η Warmoth προσφερει αυτή την πολυτέλεια (κανείς άλλος κατασκευαστής δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιεί βραζιλιάνικο rosewood) γιατί να μην το βάλεις,είναι υπέροχα good looking!

Τωρα για μέγεθος πάρε το standard thin ή ακόμα καλύτερα μια και παίζεις blues το Eric Clapton (το SRV είναι επίσης ωραιο αλλα ίσως σου φανεί μεγάλο) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk εισαι ωραιος. :D να σε ρωτησω κατι αλλο...να σου πω την αληθεια μαλλον απο warmoth θα το παραγγειλω αλλα σκεφτομουν και απο suhr...εχεις καποια εμπειρια απο suhr,αν ηταν να παραγγελνα απο εκει;διαβασε και αυτο που λεει το site του suhr για τα necks:

After many years of experience I'm convinced that nothing sounds better than a vintage style single truss rod. If the neck is made correctly there is no need for a "two way rod". We guarantee the necks for the lifetime of the original owner. We offer Plain grain hard rock maple as well as Birdseye Maple finest quality and museum grade birdseye, the Plain grain is usually the most stable (at least in my opinion), birdseye sure does look good though and ours is also eastern hard rock and comes from the same source as our plain grain. Our 1 piece plain grain maple necks are 1 piece with a Pau Ferro skunk stripe and headstock plug.

Neck shape +/-.010" (the width of your high E string)

Even C Slim - this is a very friendly even taper slim C shape. The thickness runs .810" at the first fret to .880 at the 13th fret . It is our most popular shape and my personal favorite

 

Our standard fingerboard Radius is 11-14" compound for the ultimate in clean bending with playability

στο εδειξα απλα για να δεις γενικα και να μου πεις αν συμφωνεις με αυτο που λεει για το vintage style single truss rod(επειδη μου ειπες για το double rod... :wink: ).ευχαριστω και παλι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δεν πολυπιστεύω ότι έχει & πολύ μεγάλη διαφορά στον ήχο :wink:

πάντως έχοντας βάλει στην ίδια κιθάρα ένα μπράτσο με vintage truss rod & ενα με double rod παρατήρησα ελάχιστα περισσότερο sustain με το double truss rod και γενικά λίγο πιό γεμάτο ήχο (πολύ μικρή διαφορά όμως..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ρε φιλε thanks :wink: παντως μαλλον απο warmoth θα το παραγγειλω αλλα σαν ..μικρο παιδι που κανω και επηρρεαζομαι απο το εμποριο και τον αγαπημενο μου κιθαριστα,εχω στην ακρη του μυαλο μου να το παραγγελνα απο suhr Λογω ονοματος,εγγυημενα αποτελεσματα ακουγοντας τον ηχο που βγαζουν οι suhr(Σε συνδιασμο βεβαια με το σωμα της κιθαρας,τους ενισχυτες,τα...δαχτυλα,τα πεταλακια,τα...τα...τα) αλλα και to θαυμασιο headstock Που εχουν τα μανικια τους :wink: (αν και δεν ξερω αν απο suhr μπορεις να παραγγειλεις μονο 1μανικι ή ολη την κιθαρα μαζι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου