Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Dpc Latency σε laptop!


Dep0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κόσμε!!

Είχα γράψει πριν απο καιρό για το συγκεκριμένο θέμα..έχοντας ομως μια ελπίδα οτι ίσως με την πάροδο του χρόνου έχει βρεί κάποιος φίλος του noiz κάτι..μπήκα στη διαδικασία να ξαναγράψω για το θέμα αυτο!

Χρησιμοποιώ το λαπτοπ μου (Toshiba Satellite L505-141) σε μικρά λαιβ που παίζω ανα διαστήματα..

Πάντα με κυριέυει ο φόβος για το κρασάρισμα του προγράμματος που χρησιμοποιώ (cubase + seuperio drummer)

Τρέχοντας το dpc latancy και αφου πρώτα έχω απενεργοποιησει wireless bluetooth έλεγχο μπαταρίας κλπ όλο και κάποια κόκκινη μπάρα θα εμφανιστεί..κάτι που σημαίνει οτι ο κίνδυνος κρασαρίσματος ήχου είναι πολύ κοντά!

'Εχει κανείς απο εσάς παρόμοιο πρόβλημα?

Αν ναι..σε περίπτωση που έχει βρεί λύση..θα χαιρόμουν πολύ αν μάθαινα πως το ξεπέρασε!

Μια λύση..οπως μου λένε και αρκετοί φίλοι είναι να πάρω mac...κάτι ομως που στις μέρες μας είναι δύσκολο για μένα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά!

Καλές μουσικές και καλη δύναμη σε ο,τι και αν κάνετε! :)

 

* Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω windows 7 64bit Ultimate και usb καρτα ήχου M audio Fast track pro!

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "κοκκινη μπαρα" εννοεις τις 2 μπαρες που εχει το cubase και σου λεει τι επεξεργαστικη ισχυ χρησημοποιει ? Αν ναι τοτε στις βγαζει γιατι κατι δεν ειναι σταθερο στο συστημα σου.Αν κατα τα αλλα τα προγραμματα που χρησημοποιεις το λαπτοπ σου τα σηκωνει κανονικα τοτε θα επρεπε να ξανασκεφτεις την αγορα γνησιων προγραμματων ή επανεγκατασταση αυτων μετα απο format.

 

Ειχα παρομοιο προβλημα στο PC μου και το ελυσα αγοραζοντας τελικα το addictive drums μιας και πιο πριν το ειχα σπασμενο και ΟΣΕΣ σπασμενες εκδοσεις ειχα χρησημοποιησει ειχα spikes που κολλαγε ολοκληρο το συστημα  :-X

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εννοω spikes στο dpc latency. .Χωρίς μάλιστα να τρέχει κάποιο daw στο παρασκήνιο. .

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εννοω spikes στο dpc latency. .Χωρίς μάλιστα να τρέχει κάποιο daw στο παρασκήνιο. .

Τοτε επαναλαμβανω οτι ειναι καποιο προβλημα με κακη εγκατασταση καποιου προγραμματος ή ακομα και ολοκληρου του λειτουργικου.Μηπως να σκεφτοσουν το format ? και επανεγκατασταση ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορματ έκανα χθες..αυτο που με μπερδεψε σήμερα είναι η εικόνα που θα δεις. .και τα 2 προγράμματα  υποτίθεται κάνουν την ίδια δουλειά... σε ποιο να βασιστω?

20130827_0928011824617519.thumb.jpg.ae2c65ea0fdb105233a4ee5cddf5c623.jpg

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο LatencyMon τσεκαρε στην καρτελα drivers το DPC count μηπως καποιος driver περαν του συστηματος π.χ. USBPORT.SYS σου δημιουργει υψηλο latency.

 

Μπες στο Device Manager και δοκιμασε να απενεργοποιησεις διαφορες συσκευες (καρτες δικτυου κλπ.) και δες την αντιδραση στο dpclat.exe. (προσοχη σε συσκευες απαραιτητες για την λειτουργεια του συστηματος).

 

Λογικα ο επεξεργαστης σου εχει τεχνολογιες τυπου EIST οποτε θα φτιαξεις ενα δικο σου Power Plan (ή κατευθειαν το High Perfomance) στο οποιο ο επεξεργαστης θα δουλευει μονιμως στο 100%.Αυτο θα βοηθησει σε drop outs. Επειδη ομως εισαι λαπτοπ μπορει να εχεις θεμα με θερμοκρασιες (μια βαση λογικα θα το λυσει).Εννοειται οτι χρησιμοποιεις μονο οταν το χρειαζεσαι.Υστερα ξαναγυρνας σε Balanced.

 

Τελος αν εχει firewire το λαπτοπ ή express card παρε μια firewire καρτα ηχου. (Θα μπορεις ακομα και να απενεργοποιησεις τελειως τα USB αν ειναι να κανει ΤΗ διαφορα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια ? Που κολλαει το να απενεργοποιησει ολα αυτα που του προτεινετε ? Ειναι ποτε δυνατον μετα απο format και πληρως λειτουργικο το συστημα του να εχει προβλημα με τις συσκευες ? χαλαρωστε λιγο.

 

Φιλε μου η συμβουλη η δικια μου ειναι η εξης.Να μην εμπιστευτεις κανενα απο τα 2 προγραμματα.Αφου εχεις κανει φορματ και ειναι "καινουργιο" το λαπτοπ τοτε φορτωσε ΜΟΝΟ το cubase και το supperior drummer και παιξε μπαλιτσα.Αφου στα σηκωνε πιο πριν θα στα σηκωνει και τωρα πολυ πιο ανετα και ευκολα.Επισης το αν θα κρασαρει ενα συστημα μπορει να φταινε 100αδες πραγματα.Και στο κατω κατω κανε ενα τεστ και μονος σου.Παιξε οσες ωρες μπορεις και δες αν θα σου κανει κατι.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια ? Που κολλαει το να απενεργοποιησει ολα αυτα που του προτεινετε ? Ειναι ποτε δυνατον μετα απο format και πληρως λειτουργικο το συστημα του να εχει προβλημα με τις συσκευες ? χαλαρωστε λιγο.

 

Φιλε μου η συμβουλη η δικια μου ειναι η εξης.Να μην εμπιστευτεις κανενα απο τα 2 προγραμματα.Αφου εχεις κανει φορματ και ειναι "καινουργιο" το λαπτοπ τοτε φορτωσε ΜΟΝΟ το cubase και το supperior drummer και παιξε μπαλιτσα.Αφου στα σηκωνε πιο πριν θα στα σηκωνει και τωρα πολυ πιο ανετα και ευκολα.Επισης το αν θα κρασαρει ενα συστημα μπορει να φταινε 100αδες πραγματα.Και στο κατω κατω κανε ενα τεστ και μονος σου.Παιξε οσες ωρες μπορεις και δες αν θα σου κανει κατι.

Φιλε μου με βολεύει πολυ η άποψη σου..το ομολογω :-p Ελα όμως που έχει τύχει και αυτό. . Να παίζω δηλαδή ώρες σπίτι, να είναι όλα οκ.. και στο πρώτο 5λεπτο του λαιβ να πέφτω σε κρασαρισμα..εκει να δεις φρικη!!!!!!

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κανε μια αναβαθμιση στην RAM σου και φορτωσε τα windows που κανονικα φοραει ο υπολογιστης

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου