Προς το περιεχόμενο

Νέος στόχος: να σπάσω 3 χορδές σε ένα live!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς όταν εννοούμε κοπανιέμαι δε σημαίνει απαραίτητα "είμαι χειροδύναμος σπάω χορδές με τις πενιες μου" αλλά όσο νά ναι άλλο να κάνεις bend χαιδέυοντας τη χορδή και άλλο να της δίνεις να καταλαβαίνει (βλ. Albert King που είπε και ο φίλος μου ο Takis :wink: )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Επίσης έχω δει τον Vai να σπει χορδή σε live. Μήπως θα του πεις και αυτου να μάθει να παίζει χαλαρά?

 

Έχεις αυτό το φοβερό βίντεο που του σπάει η χορδή, συνεχίζει να παίζει, έρχεται ένας τυπάς με μια δεύτερη κιθάρα και του την περνάει από μπροστά, συνεχίζει να παίζει με την καινούρια, ο τύπος από πίσω του την κρατάει και του φοράει ταυτόχρονα τη ζώνη, συνεχίζει να παίζει, ο τύπος φεύγει με την πρώτη κιθάρα, και το gig συνεχίζεται σα να μη συνέβη τίποτα; :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αυτό το φοβερό βίντεο που του σπάει η χορδή' date=' συνεχίζει να παίζει, έρχεται ένας τυπάς με μια δεύτερη κιθάρα και του την περνάει από μπροστά, συνεχίζει να παίζει με την καινούρια, ο τύπος από πίσω του την κρατάει και του φοράει ταυτόχρονα τη ζώνη, συνεχίζει να παίζει, ο τύπος φεύγει με την πρώτη κιθάρα, και το gig συνεχίζεται σα να μη συνέβη τίποτα; :lol:[/quote']

 

εγω τον ειχα δει ζωντανα το 2000 στη ρωμη και εσπασε μια χορδη στην ακουστικη του κιθαρα.το ατομο συνεχισε να παιζει τα μαλλιοκεφαλα του σα να μη συναιβει τιποτα,απλα τις νοτες που επρεπε να παιξει στη σπασμενη χορδη (μαλλον η σολ ηταν) απλα τις επαιζε στις αλλες, η τουλαχιστον αυτοσχεδιαζε ετσι ωστε να μη χρειαζεται την συγκεκριμενη χορδη!απλα κορυφαιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που το λετε ρε παιδες,τον τελευταιο καιρο η ΡΕ στην κιθαρα μου σπαει πολυ συχνα,σχεδον τρεις φορες πιο συχνα απο τις υπολοιπες,λετε να φταιει κατι στο hardware του οργανου ε?κοιτα να δεις πραγματα... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αυτό το φοβερό βίντεο που του σπάει η χορδή' date=' συνεχίζει να παίζει, έρχεται ένας τυπάς με μια δεύτερη κιθάρα και του την περνάει από μπροστά, συνεχίζει να παίζει με την καινούρια, ο τύπος από πίσω του την κρατάει και του φοράει ταυτόχρονα τη ζώνη, συνεχίζει να παίζει, ο τύπος φεύγει με την πρώτη κιθάρα, και το gig συνεχίζεται σα να μη συνέβη τίποτα; :lol:[/quote']

 

εγω τον ειχα δει ζωντανα το 2000 στη ρωμη και εσπασε μια χορδη στην ακουστικη του κιθαρα.το ατομο συνεχισε να παιζει τα μαλλιοκεφαλα του σα να μη συναιβει τιποτα,απλα τις νοτες που επρεπε να παιξει στη σπασμενη χορδη (μαλλον η σολ ηταν) απλα τις επαιζε στις αλλες, η τουλαχιστον αυτοσχεδιαζε ετσι ωστε να μη χρειαζεται την συγκεκριμενη χορδη!απλα κορυφαιος

 

Γιατί το άλλο που βγάζει το πουκάμισο και συνεχίζει να παίζει που το βάζετε;; 8O 8O 8O :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello, afiltroi, πιστεύω κυρίως ότι πρέπει να κοιτάξεις τη γέφυρα που έχεις,

θέλει χρήμα αλλά καλύτερα να την πας σε τεχνικό να τη φέρει στα σωστά της αν έχει πρόβλημα δλδ, για τον ιδρώτα δεν τιθεται τέτοιο θέμα κατά την άποψή μου κι ένας παραπάνω λόγος είναι ότι σου συμβαίνει (όπως και σε όλους) ακόμα και με σχετικά νέες χορδές. ο ιδρώτας δε μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά τόσο γρήγορα

επίσης όντως (ίσως είναι υποκειμενικό βέβαια) προτείνω κι εγώ πιο χαλαρό παίξιμο, αν υπάρχει τέτοιο θέμα - δεν ξέρω πως ή πόσο δυνατά παίζεις, πόσο vibrato κάνεις (κατ'εμέ είναι ο nο 2 λόγος για σπάσιμο σε συνδυασμό πάντα όμως με τον no 1 δλδ τη γέφυρα

αυτό που ειπώθηκε για το κάθε πότε αλλάζονται οι χορδές για live είναι σωστό, δλδ πριν από κάθε live και 3 μέρες πριν εκτός αν δε συνδυάζονται αυτά τα δυο

 

τέλος αν είσαι αυτός που νομίζω ότι είσαι, να ξέρεις ότι σε καταριέμαι καθημερινά που πρόλαβες την nighthawk custom πριν από μένα! αλλά και να συγχαρώ για την τρομερή κιθάρα, και να πω ότι το παρακάτω σχόλιο του superfunk είναι μάλλον ατυχές... :lol:

 

"και η κιθαρα για να βγαλει ηχο (ειδικα αν παιζεις rhythm) ΘΕΛΕΙ κοπανημα (οπως και ΟΛΑ τα οργανα!).... αλλοιως ακουγεσαι σαν τους ΠΥΞ-ΛΑΞ.... "

 

edit: όπως σημείωσε και ο elavd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος αν είσαι αυτός που νομίζω ότι είσαι' date=' να ξέρεις ότι σε καταριέμαι καθημερινά που πρόλαβες την knighthawk custom πριν από μένα! [/quote']

 

Μήπως αυτή σου η κατάρα, είναι ο λόγος που μου σπάνε οι χορδές? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης έχω δει τον Vai να σπει χορδή σε live. Μήπως θα του πεις και αυτου να μάθει να παίζει χαλαρά?

 

Έχεις αυτό το φοβερό βίντεο που του σπάει η χορδή' date=' συνεχίζει να παίζει, έρχεται ένας τυπάς με μια δεύτερη κιθάρα και του την περνάει από μπροστά, συνεχίζει να παίζει με την καινούρια, ο τύπος από πίσω του την κρατάει και του φοράει ταυτόχρονα τη ζώνη, συνεχίζει να παίζει, ο τύπος φεύγει με την πρώτη κιθάρα, και το gig συνεχίζεται σα να μη συνέβη τίποτα; :lol:[/quote']

 

Αυτό γιατί μου θυμίζει τον Paganini που πριώνιζε τις 3 από τισ 4 χορδές του βιολιού πριν την συναυλία...

 

P.S. Πώς συνεχίζεις να παίζεις με σπασμένη χορδή σε floating tremolo???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry πάλι λάθος το γραψα, nighthawk κι όχι knighthawk...πάντα λάθος το κάνω

μιας και την έχεις, είχα κάνει bookmark ένα σχετικό site, so check this out

www.blueshawk.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου