Προς το περιεχόμενο

Νέος στόχος: να σπάσω 3 χορδές σε ένα live!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς στα καλοκαιρινά live το φαινόμενο της εφύρδωσης των χεριών γίνεται ακόμα πιο έντονο. Το μεγάλο ωστόσο πρόβλημα είναι ότι το χέρι που ιδρώνει πιο πολύ είναι το δεξί (ειμαι δεξιόχειρας), με αποτέλεσμα στο σημείο όπου οι χορδές "βγαίνουν" από την γέφυρα να εμφανίζεται έντονη οξείδωση η οποία τελικά οδηγεί σε σπάσιμο της χορδής (και των νεύρων μου).

Στο τελευταίο live "κατάφερα" να σπάσω δυο χορδές......:cry: :cry: :cry:

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην στεναχωριέσαι και μην απελπίζεσαι! Η kwstas79-teleshopping είναι εδώ

για να βοηθήσει τον απελπισμένο κιθαρίστα!

 

Μπορείς άνετα:

 

α) να παίζεις με πλαστικές χορδές ή

 

β) να απαιτείς κλιματισμό από τους διοργανωτές ή

 

γ) να παίζεις drums ή πλήκτρα ή

 

δ) να μην παίζεις τίποτα και να λιώνεις στις μπύρες στο μπαρ...

 

 

Βασικά, χωρίς πλάκα, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός από το να σκουπίζεις τα χέρια σου και την κιθάρα με ένα πανάκι στα διαλέιματα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω καταφέρει να σπάσω 3 χορδές σε ένα Live και δεν είμαι περίφανος. Ο λόγος όμως (αν και πίστευα πως ήταν και σε μένα ο ιδρώτας) ήταν η χαλασμένη γέφυρα (Tuneomatic). ¶ρα καλύτερα πες μας πρώτα τι κιθάρα έχεις (δηλαδή σε τι γέφυρα πατάν οι χορδές σου) και κατά πόσο είναι σωστά σεταρισμένη η κιθάρα σου.

 

Υ.Γ. Όταν λες σπάσαν 2 χορδές φαντάζομαι εννοείς καινούργιες, δεν τις είχε 2 μήνες επάνω... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω καταφέρει να σπάσω 3 χορδές σε ένα Live και δεν είμαι περίφανος. Ο λόγος όμως (αν και πίστευα πως ήταν και σε μένα ο ιδρώτας) ήταν η χαλασμένη γέφυρα (Tuneomatic). ¶ρα καλύτερα πες μας πρώτα τι κιθάρα έχεις (δηλαδή σε τι γέφυρα πατάν οι χορδές σου) και κατά πόσο είναι σωστά σεταρισμένη η κιθάρα σου.

 

Υ.Γ. Όταν λες σπάσαν 2 χορδές φαντάζομαι εννοείς καινούργιες' date=' δεν τις είχε 2 μήνες επάνω... :wink:[/quote']

 

Τις χορδες τις είχα βάλει στο αμέσως προηγούμενο από το "μοιραίο" live.

Σχετικά με το θέμα της γέφυρας: ποιο μπορεί να είναι το λάθος που έχει γίνει στο ρύθμισμα το οποίο οδηγεί στο σπάσιμο των χορδών? Πάντως το σιγουρο είναι ότι στα saddles δεν υπάρχουν γρέζια από το μέταλλο, ώστε να φθείρουν τις χόρδές.

Η γέφυρα: http://cgi.ebay.de/BRIDGE-fuer-GIBSON-NIGHTHAWK-GOLD_W0QQitemZ7419488475QQihZ016QQcategoryZ23300QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.graphtech.com

 

η ΜΟΝΗ λυση :wink:

 

αληθεια καθε ΠΟΤΕ αλλαζεις χορδες?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις αλλαζεις ανα 2-3 live λογικο ειναι να σπανε :wink:

Σε ΚΑΘΕ live τις αλλαζουν τα καλα παιδια!! :lol:

Βεβαια αν το προβλημα οφειλεται στην οξειδωση υπαρχει παντα αυτο

 

TLWD40.JPG

 

με τι κιθαρα παιζεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολύ καλά παιδιά μάλιστα τις αλλάζουν με μαθηματική ακρίβεια 3 μέρες πριν το live και παίζουν 3-4 ώρες το κιθαρόνι μέσα σε αυτό το διάστημα για να στρώσουν οι χορδές και να μην κουρδίζουν κάθε 2 κομμάτια!

 

Και πίστεψέ με αν στο live παίζει κανείς "σκάβοντας" το όργανο, ούτε παραπάνω γκάζι βγαίνει και κινδινεύει και να σπάσει τις χορδές του ακόμη και μες το καταχείμωνο (πολύ ποιητική φράση ρε πόύστη τώρα που την ξαναδιαβάζω...)! Οπότε ο rule #1 είναι: κοντρολάρεις το όργανο, δεν το αφήνεις να κοντρολάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα μαγκια ειναι να σπας χορδες????

 

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια,την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα μαγκια ειναι να σπας χορδες????

 

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια' date='την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα[/quote']

 

Όντως δεν κατάλαβες καλά...

 

Κανείς δεν είπε τίποτα τέτοιο και δεν μπορείς να ξέρεις ποιος ξέρει να παίζει και ποιός όχι.

Καλύτερα να διαβάσεις πιο προσεκτικά την συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου