Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση Black Finger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.. Ειμαι ενας...περιφανος κατοχος ehx black Finger. Για οσους δεν ξερουν, ειναι ενας λαμπατος κομπρεσσορας.  Tον εχω λατρεψει επειδη μου γεμιζει και μου "στρογγυλευει" τον ηχο, ενω ταυτοχρονα δεν μου γαμ*ει εντελως τις δυναμικες. Απ οτι καταλαβαινω το χρησιμοποιω ως gain stage, και οχι τοσο πολυ ως κομπρεσσορα. Το προβλημα μου: με εχουν πνιξει τα κακωδια. Δεν αντεχω αλλα τροφοδοτικα. Αποφασισα να σουταρω ολα τα πεταλια που να χρειαζονται πανω απο 9V. Οποτε ψαχνω αντικαταστατη...

Χαρακτηριστικα:

-Να μου γεμιζει τον ηδη υπαρχοντα ηχο, δινοντας vintage crunch χαρακτηρα

-Να μην μου τσακιζει το eq

-9V προφανως

-Να μην ειναι πολυ aggresive, και αρκετα responsive στις δυναμικες

-Nα μην ειναι το Tube screamer, δεν μου αρεσει. ;D

 

 

 

Καμια ιδεα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτά τα έχεις τσεκάρει; Αν κάτι δεν σου κάθεται καλά, λογικά ο μάστορας θα στο μοντάρει κιόλας. Ειδικά ο δεύτερος πολύ ιστορικός και "light" κομπρέσσορας.

 

http://www.jampedals.com/Dyna-ssoR.htm

http://www.jampedals.com/dancomp.htm

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...ίσως χρειάζεσαι jampedals αβαφτα...χωρίς αυτά τα σφυροδρέπανα και τα χαζογραμματόσημα ;D ;D ;D

 

..πάντως σίγουρα δεν χρειάζεσαι compressor γιατί το ΕΗΧ μόνο σαν comp δεν το χρησιμοποιούσες.......βρες τις πιο παλιές και πολυχρησημοποιημένες προενισχύτριες λάμπες που έχεις, βάλτες σε ένα φεντεράκι, άνοιξε την ένταση τέρμα και είσαι έτοιμος ;D ;D ;D ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρτο σε μένα να τα κάνω δύο και από εκεί και πέρα κόψε το λαιμό σου! ;D ;D ;D ;D

 

Σοβαρά τώρα, σα το black finger δεν έχει! Τι να πώ κι εγώ που έχω όλα τα λαμπάτα της ehx και θέλω μόνο ένα πολύμπριζο για τους μετασχηματιστές τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Να μου γεμιζει τον ηδη υπαρχοντα ηχο, δινοντας vintage crunch χαρακτηρα

-Να μην μου τσακιζει το eq

-9V προφανως

-Να μην ειναι πολυ aggresive, και αρκετα responsive στις δυναμικες

-Nα μην ειναι το Tube screamer, δεν μου αρεσει. ;D

 

 

για ολα εκτος απο το 1ο  κοιτα το tone press απο barber ....για το 1ο δν θες κομπρεσορα αλλα το eq απο barber( πολυ utility gain ή οπως λεγετε τελοσπαντων το ααααπλετο volume που μπορει να δωσει συν οτι εχει αυτο το απιστευτο switch για silver, blackface και british amp voicing( αν παλι λεγετε ετσι :D )

τεσπα....κοιτα barber ....πως λεμε tonelab???? εεεε κατι αντιστοιχο !!!! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Να μην ειναι πολυ aggresive, και αρκετα responsive στις δυναμικες

 

Μηπως να ειναι ...Obsessive και Compulsive ....  ;)  ;D

 

αμα ψαχνεσαι για δυναμικες ...δυναμιτη, ψαξτο.

 

εφτιαξα προσφατα εναν ψιλοκλωνο κι επαθα λαλα με τις δυναμικες αυτου του κυκλωματος. λογικα θα παιξει αντιστοιχο θραιd καποια στιγμη

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Νομιζω την βρηκα την ακρη, υποθετικα τουλαχιστον. Τωρα, θα δειξει και η πραξη..

 

(αλλα πρεπει να βρεθουμε ρε γαμωτο καποια στιγμη να...βγει κανα γουστο. ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου