Προς το περιεχόμενο

Fender Pawn Shop Special Excelsior Amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικά τελείως: οι μόνοι πραγματικοί Class A ενισχυτές που μπορείς να βρεις πρακτικά στην αγορά, είναι οι single ended (με μία τελική λυχνία).

Έτσι νόμιζα κι εγώ μέχρι και πριν από περίπου δυόμισι χρόνια που συζητήθηκε σε εκείνο το μακροσκελές νοϊζοθρεντ το γιατί ούτε αυτοί είναι Class A, παρά μόνο σε ένα μικρό "παράθυρο" λειτουργίας όταν δεν έχουν μπει σε μη γραμμική περιοχή, κάτι που θα γίνει εξαιρετικά εύκολα αμέσως μόλις ζοριστούν (σύγχυση προερχόμενη από έναν... αρχαίο ορισμό για audio ενισχυτές που δεν λάμβανε υπόψη την - ανήκουστη - παραμόρφωση).

 

Εστω ενας κλασης Α πως του δινεις περισσοτερα βατ αν δεν προσθεσεις και αλλη λυχνια?
Άσχετα από το αν είναι class A ή όχι, πιστεύω πως δεν μπορείς να αποκομίσεις περισσότερα βατ αν δεν προσθέσεις και άλλη τελική λυχνία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποια εταιρία να ξεκίνησε άραγε το θέμα με τo class A? Και καλά οι ενισχυτές μας είναι pure class A κτλ κτλ, ελπίζω όχι η Vox!?  ;D H Mesa Boogie μπορεί! Είμαι περίεργος!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η Mesa έχει μάλλον το πιο πολυδιαβασμένο και πιο συχνά αναφερόμενο άρθρο που απομυθοποιεί το "τρέντυ" class A... (http://www.mesaboogie.com/US/Smith/ClassA-WebVersion.htm)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέσεις κάνω!  :) Το άρθρο είναι πρόσφατο από τον Randall όπως φαίνεται, παλιότερα? Πότε να ξεκίνησε το θέμα? 80s? 90s? Δεν θέλω να θίξω κάποια εταιρία, καθαρά από περιέργεια.

 

Έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο και νομίζω πως δεν το απομυθοποιεί, ίσα ίσα συνεχίζει το θέμα με τις τάξεις και έβγαλε τη Simul-Class!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω καταλαβει απο αρθρα ειναι μια εντελως αλλη λειτουργια των λυχνιων η Α με την ΑΒ, προυποθεση για να ειναι ενας ΑΒ ειναι οι τουλαχιστον 2 λυχνιες.

Εστω ενας κλασης Α πως του δινεις περισσοτερα βατ αν δεν προσθεσεις και αλλη λυχνια?

 

Όχι, μπορεί να είναι ΑΒ και με μία λυχνία, χρησιμοποιώντας τα 2 μισά της. Βαριέμαι να ψάξω για παραδείγματα, αλλά θυμάμαι ότι γίνεται (και έχει υλοποιηθεί) σε ενισχυτές κιθάρας.

 

Μπορείς να "βγάλεις περισσότερα βατ" δουλεύοντάς τον σε μεγαλύτερη τάση (με τα προφανή επακόλουθα στη ζωή των λυχνιών).

 

Υπάρχουν (ελάχιστοι) ενισχυτές με 2 τελικές λυχνίες που δουλεύουν σε single ended διαμόρφωση.

 

Παρεμπιπτόντως, οποιοσδήποτε ενισχυτής κάποια στιγμή μπορεί να περάσει και σε Τάξη C. Δηλαδή να λειτουργεί σαν πομπός. Αυτό δε σημαίνει ότι, σχεδιαστικά, και προφανώς και στο χαρακτήρα του ήχου του, δεν είναι τάξης Α. Μη τα γαμάμε όλα.  :)

 

Τελικα ειναι κλασης Α η' ΑΒ ???

 

::)

 

Διάβασε ρε παληκάρι μου και τα παραπάνω... όχι είπαμε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τωρα που εμαθα οτι ειναι ΑΒ κλασης οταν τον δοκιμασω ειμαι σιγουρος οτι θα ακουσω κατι οχι αρκετα καλο...

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου