Προς το περιεχόμενο

Σεταπ για ήχο Black Sabbath;


alexkon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μετα απο πολυ καιρο...  :) :) Εδω και μερες προσπαθω να παρω ηχο απο την Ronnie James Dio-Era των Θεων του heavy metal και εχω παθει ψυχικο τραλαλα...Μηπως μπορειτε να προτεινετε κατι σαν σεταπ των πεταλιων μου και του ενισχυτη ετσι ωστε να παρω αυτη τη χροια? Κιθαρα Epiphone Les Paul Nightfall με παθητικους EMG, ενισχυτης Bugera V22, και πεταλια 1 EHX Metal Muff/Top Boost , 1 Boss DS-1 και 1 Boss ME-25...

Ευχαριστω εκ των προτέρων...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάποιο διάστημα τα παιδιά παίζαν με σκισμένα ηχεία στις καμπίνες τους ;D

 

λεπτομέριες για το πότε ακριβώς δεν ξέρω, μάλλον επι Ozzy, anyway μια φορά

έβγαλα καλό ήχο Sabbath μ' ένα κλώνο του fuzz factory, δεν το προτείνω μιας

και μ 'αυτό το πετάλι οι επιλογές/τελικά αποτελέσματα μπορούν άνετα να γίνουν χαώδη

 

το να ψάχνεις να βγάλεις ήχο συγκεκριμένο από άλλη εποχή, με διαφορετικά μέσα,

φαντάζει καπώς δύσκολο εως ανέφικτο καμιά φορά και ανούσιο, ΑΛΛΑ στην πορεία

μαθαίνεις αρκετά πράματα παρόλο που μπορεί να μην πετύχεις τον ήχο που αρχικά ήθελες

 

με πετάλια δεν πολυασχολιόταν ο Iommi, βέβαια απ ότι έχω διαβάσει σε κάποια φάση

χρησιμοποιούσε ένα treble booster, kατα τ' άλλα παραμόρφωση έπαιρνε απ τους

ενισχυτές του οι οποίοι ήταν συνήθως Laney και τους προτιμούσε επειδή τους του

δίναν τσαμπέ ολέ  :)

 

έχει παίξει και με marshall αφού είν βρετανός ο άνθρωπος, καλά ναι ζωή να χει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα χρειαστεις Big muff Π

 

Έχω το big muff with tonewicker και όντως βγάζει πολύ ωραίο τύπου Sabbath ήχο... χωρίς να έχω ακούσει πολλά πετάλια/ενισχυτές νομίζω για τέτοιου στύλ "απλούς" ήχους το muff είναι κατι παραπάνω από αξιοπρεπές

 

edit:Βέβαια μόλις είδα ότι η απάντηση μου ήταν ελαφρώς off-topic αφου δεν θέλεις αγορά καινούριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπτομέριες για το πότε ακριβώς δεν ξέρω, μάλλον επι Ozzy, anyway μια φορά

έβγαλα καλό ήχο Sabbath μ' ένα κλώνο του fuzz factory, δεν το προτείνω μιας

και μ 'αυτό το πετάλι οι επιλογές/τελικά αποτελέσματα μπορούν άνετα να γίνουν χαώδη

Βασικα ηχο επι Ozzy εχω βρει με το fuzz της πεταλιερας μου... Για ηχο επι Dio  ψαχνω...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

 

την εποχή του DIO νομίζω ότι έπαιζε με Boogie και μάλιστα υπάρχουν βίντεο που εξηγεί κάποια πράγματα για τον εξοπλισμό του.

 

 

 

 

επίσης μη ξεχνάς ότι έπαιζε πιο πολύ με τον neck μαγνήτη ακόμα και τα ρυθμικά.

 

 

Προσωπικά αν προσπαθούσα να προσεγγίσω τον ήχο του θα έβαζα πολλές μεσαίες, όχι πολύ γκάζι και θα έκοβα ενδεχομένως και λίγο το tone του bridge μαγνήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black Sabbath - Heaven and Hell

Λοιπόν για αυτό το κομμάτι

καταρχάς κούρδισε την κιθάρα σου σε ( C# standar ) δηλαδή ενάμισι τόνο κάτω

μετά πήγαινε στο  6:00λεπτό του παρακάτω βίντεο.

τέλειο το ακούω! αντέγραψε τις ρυθμίσεις και είσαι μια χαρούλα! δώσε και λίγο reverb (sto 1-2)

τώρα για τα effect του κομματιού βάλε στο FX loop του ενισχυτή το ΜΕ-25 και παρατήρησε οτι τα περισσότερα εφφε στο κομμάτι έχουν το ΜΙΧ σχεδόν στο τέρμα οπότε η κιθάρα ακούγετε ελάχιστα, το ΜΕ-25 μπορεί εύκολα να βγάλει παρόμοια εφε

 

λοιπόν όσον αφορά την κιθάρα παίζε με neck μαγνήτη και για τα σόλο

βάζε bridge μαγνήτη και άνοιγε για boost to boss DS-1 με πολύ volume στο και 7'-10' το tone (δλδ λίγο μουντό) και πολύ λίγο gain (στο 2-3)

 

πιστεύω οτι πάνω κάτω και με την βοήθεια του αυτιού σου θα είσαι ευχαριστημένος και θα παίξεις και λίγο με τα κουρδίσματα :)

 

και μην ξεχνάς ο Iomy είναι από τους λίγους! το κύριο χαρακτηριστικό του ήχο του είναι

ο ίδιος!!! δεν ξέρω πόσο έμπειρος κιθαρίστας είσαι για να ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι αυτό...

αν είσαι νέος στο άθλημα άρχισε να δίνεις βάση στον χαρακτήρα και τις τεχνικές του κάθε κιθαρίστα ,εκεί κρύβεται το μυστικό του ήχου ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xrusopsaro σε ευχαριστω παρα πολυ...Ακολουθησα τα σετινγκς του βιντεο και οτι μου ειπες για το ds-1 και εβγαλα μαματο ηχο...Οταν μπορεσω θα σας ανεβασω και ενα κλιπακι...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου