Προς το περιεχόμενο

δικαιωματα και sampling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

guys επειδη δεν βρισκω ενα σχετικο θεμα που ειχα δει παλαιοτερα αμα παρω ενα κομματι απο ενα τραγουδι των ξυλινων σπαθιων ας πουμε τα πρωτα 8 δευτερολεπτα του κομματιου και το χρησιμοποιω σαν λουπα πισω απο ενα δικο μου θα πρεπει να εχω και την συγκαταθεση τους ??

 

η αμα κανω ενα mash up δλδ αμα ενωσω τη μουσικη απο το smells like teen spirit με καποια ρεφρεν του κιαμου

 

thanks in advance  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι ναι.

 

Βέβαια για φάση χαβαλέ, π.χ. για κανα youtube μεταξύ φίλων και γνωστών ;D δε θα σκοτιζόμουν πολύ.

 

Αλλά για εμπορική φάση cd και έτσι, επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά για εμπορική φάση cd και έτσι, επιβάλλεται.

Νομίζω πως υπάρχει ένα χρονικό όριο 3 δευτερολέπτων! Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν θυμάμαι καλά, παλιά ήταν 4 μέτρα και μετά έγιναν 8 μέτρα. Όπως το μετρήσει κανείς...

Καλό όμως είναι να υπάρχει συγκατάθεση, ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης εξαρτάται τι είναι αυτό που αντιγράφεις και ποιανού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, παλιά ήταν 4 μέτρα και μετά έγιναν 8 μέτρα. Όπως το μετρήσει κανείς...

Καλό όμως είναι να υπάρχει συγκατάθεση, ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης εξαρτάται τι είναι αυτό που αντιγράφεις και ποιανού.

 

Κι αν χρησιμοποιήσεις 3 νοτες, θα σου πει ο ξυλινος σπαθης: "α φίλε μου, το κομμάτι είναι στα 4/256...Αυτες οι 3 νότες είναι 25 μετρα....πλέρωνε ;D"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οποίο θα απαντήσουμε πως "όχι κύριε δικαστά, το κομμάτι είναι σαφώς σε ρυθμό 1024/4, ούτε μισό μέτρο δεν του πήρα"  ;D

 

Από ότι είχα ψάξει πάντως παλαιότερα, δεν ισχύει αυτό με τα μέτρα ή τα δευτερόλεπτα. Το μόνο πράγμα που δεν "κατοχυρώνεται" είναι οι κύκλοι ακόρντων, πράγμα λογικό. Η ηχογράφηση αυτούσια δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς άδεια, τουλάχιστον όχι νόμιμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια

για κατι τετοιο πχ θα πρεπει θεωρητικα να εχεις την αδεια των ac dc απο την στιγμη που θεωρητικα ειναι ολο "αλλαγμενο"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου