Προς το περιεχόμενο

ενισχυτής και πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας μέρα παιδιά

 

θα ήθελα την βοήθεια σας, ειδικά των πιο έμπειρων, σε ένα θέμα που με έχει απασχολήσει.

Είμαι στην φάση που ψάχνομαι να αλλάξω ενισχυτή και προβληματίζομαι για το εξής.

Εχω μια πεταλιέρα POD HD 400 και θα ήθελα να ξέρω με τι ενισχυτή μια τέτοια πεταλιέρα θα συνεργαζόταν καλύτερα. Με λαμπάτο ή τραντζίστορ;

Η αλήθεια είναι οτι εδώ και καιρό έχω βάλει στο μάτι έναν ENGL Screamer combo αλλά δεν έχω κάνει ακόμα την κίνηση επειδή δεν ξέρω πως θα συνεργαστεί με την πεταλιέρα μου.

 

Για βοηθήστε βρε παιδιά.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εφέ λογικά μια χαρά θα συνεργαστουν.

 

για τις προσομοιώσεις, παρε την πεταλιερα σου και δοκιμασε τη με 4 καλώδια στον ιδιο τον σκριμερ που θες ναγορασεις ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εφέ λογικά μια χαρά θα συνεργαστουν.

 

για τις προσομοιώσεις, παρε την πεταλιερα σου και δοκιμασε τη με 4 καλώδια στον ιδιο τον σκριμερ που θες ναγορασεις ;)

 

Φίλε Ηρακλή όπως καταλαβαίνεις είμαι κάπως άσχετος με αυτά. Τι εννοείς με 4 καλώδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην HD400 σου, αν δεις στο μενού όπου βάζεις τα εφφέ σε σειρά, κάποια εφφέ πάνε πριν την προσομοίωση του ενισχυτή της πεταλιέρας και κάποια μετά.

 

Μπορεί π.χ. να έχεις πριν την προσομοίωση κάποιο boost ή κάποιο overdrive και μετά την προσομοίωση ένα delay.

Να σημειώσω πως όλα αυτά είναι απλά η σειρά των εφφέ μέσα στην πεταλιέρα.

 

Στην δική μου Pod X3, για να σου δώσω να καταλάβεις, η προσομοίωση ενισχυτή είναι ένα κουτάκι που λέγεται "Amp+Cab".

Μπορώ να βάλω πράγματα πριν και μετά από αυτό στην εικονική αλυσίδα των εφφέ, στον πίνακα της πεταλιέρας.

 

Η συνδεσμολογία αυτή, είναι προφανώς παρμένη από την πραγματικότητα.

Και σε πραγματικούς ενισχυτές, με πεταλάκια για το κάθε εφφέ, κάποια τα βάζουμε μπροστά(πριν) από τον ενισχυτή ή, πιο σωστά, πριν από το preamp stage, και κάποια μετά από τον ενισχυτή, ή, πιο σωστά, μετά το preamp stage και πριν το poweramp stage, στο λεγόμενο "fx loop".

Να σημειώσω εδώ ότι δεν έχουν όλοι οι ενισχυτές fx loop, και άρα δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.

 

Σε περίπτωση που δεν ξέρεις, ένας ενισχυτής (είτε είναι combo, είτε κεφαλή-καμπίνα), χωρίζεται σε 3 μέρη.

Πρώτα το σήμα της κιθάρας σου περνάει από το preamp stage.

Εκεί είναι που κάνουν δουλειά όλα τα knobs που έχει πάνω κάθε ενισχυτής.

Bass,Treble,Gain και λοιπά, είναι όλα κομμάτι του preamp stage ενός ενισχυτή και δίνουν πολύ τον χαρακτήρα του.

Εν συνεχεία, ο ήχος περνάει από το poweramp stage. Εκεί γίνεται η δημιουργία φορτίου που θα οδηγήσει την καμπίνα.

Χωρίς poweramp stage, το σήμα είναι πολύ ασθενές για να οδηγήσει καμπίνα.

Έπειτα, περνάει από την καμπίνα όπου παράγεται ο ήχος από τα ηχεία.

Το fx loop δηλαδή, παρεμβάλεται μεταξύ preamp και poweramp.

 

Με αυτές τις βασικές γνώσεις, μπορώ να σου εξηγήσω ποιά είναι η "μέθοδος με τα 4 καλώδια".

 

Η πεταλιέρα σου (και γενικά όλες οι πεταλιέρες), έχουν πάνω λογιών-λογιών εφφέ.

Εσύ, σαν κιθαρίστας, μπορεί να ήθελες να χρησιμοποιείς κάποια εφφέ από αυτά πριν τον ενισχυτή και κάποια μετά.

Δέξου το απλά.

Πώς θα μπορούσες να το κάνεις αυτό, αφού όλα είναι μέσα στην πεταλιέρα?

Ή θα βάλεις όλη την πεταλιέρα μπροστά ή θα την βάλεις όλη μετά τον ενισχυτή.

Λογικό δεν σου ακούγεται?

 

Κι όμως υπάρχει λύση.

Αν δεις, η πεταλιέρα σου, εκτός από τα guitar in και direct-live out, έχει και κάτι άλλες εισόδους-εξόδους με ονομασία fx send και fx return.

Εκεί είναι το υποθετικό "fx loop" της πεταλιέρας.

Εσύ, μπορείς να ρυθμίσεις στην πεταλιέρα ποιά εφφέ θα είναι πριν το υποθετικό fx loop της και ποιά μετά.

Μετά θα κάνεις την εξής σύνδεσμολογία:

 

Κιθάρα-guitar in πεταλιέρας-fx send πεταλιέρας-input ενισχυτή (μιλάω για κανονικό ενισχυτή, όπως ο Screamer που σκέφτεσαι να πάρεις)-fx send ενισχυτή-fx return πεταλιέρας-live out πεταλιέρας-fx return ενισχυτή.

 

Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνεις το εξής:

 

Από την κιθάρα σου, το σήμα περνάει στην πεταλιέρα μόνο στα εφφέ που έχεις επιλέξει να είναι πριν το fx loop της πεταλιέρας.

Έπειτα περνάνε στον ενισχυτή, στο preamp stage του.

Εν συνεχεία, ξαναπάει στην πεταλιέρα, για να περάσει από τα υπόλοιπα εφφέ που είναι μετά το fx loop της.

Και, τελικά, επιστρέφει στον ενισχυτή για να πάει στην καμπίνα και να παράγει ήχο.

 

Αυτή είναι η μέθοδος με τα 4 καλώδια, πολύ χρήσιμη γενικά.

 

Όπως ανέφερε και ο συνφορουμίτης Ηρακλής, οι προσομοιώσεις της πεταλιέρας μπορεί να μην συνεργαστούν καλά με έναν κανονικό ενισχυτή.

Αν σου αρέσει ο ήχος του Screamer, μπορείς απλά να τις απενεργοποιήσεις και να παίζεις με τον ήχο του Screamer και τα εφφέ της πεταλιέρας.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου