Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο φωνής για LIVE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψάχνω να βρω ένα καλο μικρόφωνο για live με καλή ευκρίνεια στις λέξεις και να μην έχει feedback!  και να ειναι σχετικά ευκολο και φιλικό για live ή πρόβα.

 

σε κάποιες flat δοκιμές σε προβάδικο δοκίμασα τα εξεις και διαπιστωσα:

 

*sm 58 - συναισθηματικό :) χωρίς καλή ευκρίνεια στις λέξεις

 

beta-58 - ποιο κομπρεσαρισμένο με καλύτερη ευκρίνεια αλλά λιγότερο συναισθηματικό

 

ΑUDIX- με καλή ευκρίνεια αλλά χωρίς συναισθημα

 

sm-7 δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω πολύ feedback

 

αυτά.............

 

δεν εχω ακούσει το ksm 9- shure kai beta 87 A

 

όπως και πολλά αλλά...........

 

 

 

 

*ξαναδοκίμασα το sm58 μαζι με το presonus eureka  και ειχα και καλή ευκρίνεια στις λέξεις αλλά μόλις το δυνάμωνα λίγο παραπάνω σφυραγε!...feedback.

 

 

όποια συμβουλή ευπρόσδεχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beta 58a είναι κλασσικό, εύχρηστο, απλό + το ξέρουν όλοι, ό,τι ηχολήπτη και να πάρεις έχει περάσει ώωωωωωωωωωωωωωρες μαζί του :) Δες και AKG 535, αλλά είναι πιο ακριβό και όχι εξίσου απλό στη μίξη για να μη σου δίνει feedback (το τελευταίο με επιφύλαξη), έχει όμως το ίδιο πλεονέκτημα, οι περισσότεροι το έχουν δουλέψει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιοδηποτε feedback δεν εχει να κανει με το μικροφωνο αυτο καθεαυτο οσο με τη τοποθετηση του.

 

Ενα beta58 ειναι παραπανω απο καλο, αλλα γιατι να αγορασει καποιος ενα τετοιο μικροφωνο; Δε σου δινουν εκει που παιζεις; :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το feedback για πάν ενδεχόμενο μπορείς να πάρεις έναν feedback destroyer και να έχεις μετά να διαλέξεις μόνο ποιο μικρόφωνο κάνει τη δουλειά σου καλύτερα από θέμα ήχου.

 

Κι εγώ η akg ή το 58άρι θα σου πρότεινα να πάρεις. Ειδικά το τελευταίο δεν υπάρχει έστω και μια βαλίτσα ηχολήπτη, live μαγαζιού ή studio που να μην έχει έσω κι ένα στο "οπλοστάσιο".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι feedback destroyer ρε παιδια με δουλευετε;

 

Εδω και χρονια το μονο feedback eliminator που εχω δει σε live ειναι στη συναυλια του George Michael και αυτο ως backup σε περιπτωση που δεν προλαβαινε ο soundman και για τη στιγμη που ο Michael βγηκε μπροστα απο το PA! Τι να το κανει! Και που;!!

 

Εκτος αυτου ακομα κι ετσι να ειναι (που δεν ειναι) ο BRAIN θα ειναι υπευθυνος για το μικροφωνο του στα live;; Ο ηχοληπτης τι θα κανει; Θα τραγουδαει;

 

Αν πριν την προβα παντως πας στον ηχοληπτη και του πεις "φιλε, αν μπορουμε λιγο να δοκιμασουμε και το δικο μου μικροφωνο γιατι με αυτο παιζω..." και του βγαλεις κανα SM58 ή Beta κλπ εχει να πεσει πολυ γελιο στο λεω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ είναι σχεδόν σίγουρο ότι στην τιμή ενός beta 58A θα υπάρχουν και καλύτερα μικρόφωνα. Ίσως

ένα από αυτά να είναι και το Audix που λες (το ίσως είναι επειδή δεν το έχω δοκιμάσει).

 

Είναι όμως απόλυτα σίγουρο ότι το beta δεν έγινε κλασσικό τυχαία αλλά λόγω της εξαιρετικής ευελιξίας του

(θα αποδώσει σωστά σε κακό PA σύστημα και άψογα σε σύστημα αξιώσεων). Εγώ το χρησιμοποιώ

χρόνια και έχω δει εμφανή διαφορά από το ξαδερφάκι του SM 58. Έχω και το AKG 535 αλλά για να αποδώσει

την αξία του πρέπει να συνδυαστεί με καλά ηχεία και ποιοτικές κονσόλες καθώς λόγω του ότι είναι πυκνωτικό

έχει μικρότερη ανοχή στο feedback. Αν δεν θέλεις να ψάξεις πολύ εγώ θα σου πρότεινα το beta 58A. Τώρα

αν έχεις όρεξη ψάξε και ενημέρωσέ μας αν κάποιο σου άρεσε πιο πολύ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αυτου ακομα κι ετσι να ειναι (που δεν ειναι) ο BRAIN θα ειναι υπευθυνος για το ικροφωνο του στα live;; Ο ηχοληπτης τι θα κανει; Θα τραγουδαει;

 

χααααχαχααχχαχαχααχχααχαχχαχαχα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου