Προς το περιεχόμενο

EHX Magnum 44


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω να κάνω μία ερώτηση... Για να έχω ένα portable ΜΠΑΣΟενισχυτή τα watt του magnum θα επαρκούσαν? Με ένα set up:

Μπάσο ->

Πετάλια ->

Λαμπάτο pre (πχ το Behnringer MIC200 ή κάποιο καλύτερο ή αντίστοιχο) ->

Magnum 44 ->

Καμπίνα/Sub

Θα μπορούσα να βγαίνω Live?

Ή το pre δεν είναι ΚΑΝ απαραίτητο?

 

Όπως είπα, το Magnum είχε βραβευτεί πέρυσι στο NAMM από περιοδικό μπάσσου.  ;)

 

Οπότε το να ακούγεται καλά, μάλλον το θεωρούμε δεδομένο.

 

Πόσο δυνατά ακούγεται τώρα... στην καμπίνα μου (όχι σ'αυτήν... σε μια ακριβώς ίδια που είχα παλιότερα...) είχα δοκιμάσει μπάσσο, αλλά όχι με τον M44. Περιμένεις λίγη ωρίτσα να το δοκιμάσω επιτόπου, καρφί;  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν, το δοκίμασα.

 

Μπάσσο: Precision type part-bass, with EMG active pickup. Καρφί στο Magnum και από εκεί στην καμπίνα με το EVM12L.

 

Τόλμησα να ανεβάσω την ένταση περίπου μέχρι τη μέση, πρώτον γιατί ό,τι και να είναι η καμπίνα, ΔΕΝ είναι για μπάσσο, και δεύτερον για να μη σπάσω τζάμια.

 

Η ένταση (στο αυτί) μου φάνηκε αρκετή για να παίξει κάποιος με ντράμμερ, αλλά, και λόγω της καμπίνας, είχε αρχίσει να μπουκώνει κάπως. Φαντάζομαι με κάποιο προενισχυτή ή άλλο πετάλι μπροστά που θα του έδιναν μερικά db ακόμα, θα έπαιζε το ίδιο δυνατά σε αρκετά χαμηλότερο setting του Magnum.

 

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, αρκεί να βρεθεί κάποια καμπίνα μπάσσου εκεί κοντά. Να σημειώσω ότι υποστηρίζει καμπίνες από 8Ω και πάνω!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το δοκίμασα.

 

Μπάσσο: Precision type part-bass, with EMG active pickup. Καρφί στο Magnum και από εκεί στην καμπίνα με το EVM12L.

 

Τόλμησα να ανεβάσω την ένταση περίπου μέχρι τη μέση, πρώτον γιατί ό,τι και να είναι η καμπίνα, ΔΕΝ είναι για μπάσσο, και δεύτερον για να μη σπάσω τζάμια.

 

Η ένταση (στο αυτί) μου φάνηκε αρκετή για να παίξει κάποιος με ντράμμερ, αλλά, και λόγω της καμπίνας, είχε αρχίσει να μπουκώνει κάπως. Φαντάζομαι με κάποιο προενισχυτή ή άλλο πετάλι μπροστά που θα του έδιναν μερικά db ακόμα, θα έπαιζε το ίδιο δυνατά σε αρκετά χαμηλότερο setting του Magnum.

 

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, αρκεί να βρεθεί κάποια καμπίνα μπάσσου εκεί κοντά. Να σημειώσω ότι υποστηρίζει καμπίνες από 8Ω και πάνω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Να'σαι καλά! Θα το τσεκάρω!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ζηλεψα βγηκα βολτα σημερα και ψωνισα το ehx cAliber 22 (μικρο αδερφακι του Magnum). Εφτιαξα ενα ωραιο Portable setup.

 

img0041jh.jpg

 

Η αλυσιδα παει ως εξης:

 

EHX Small Stone --> EHX Big Muff pi --> Ibanez TS808 --> Wampler Pinnacle --> EHX Memory Man --> EHX Electric Mistress --> EHX Enlglish Muffn Preamp --> EHX Caliber 22 Poweramp

 

To pedalboard ειναι λιγο μπερδεμενο αλλα δεν ειμαι και απο τους πολυ νοικοκυριδες :P :P

 

Δεν ειχαακομα τον χρονο να το δοκιμασω για εντυπωσεις αλλα θα επανελθω...

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου