Προς το περιεχόμενο

Απορία ανάμεσα σε 2 κάρτες ήχου


loufos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ρε ΄σεις με την m-audio έτσι?

Ας πούμε σε αυτές τι τιμές monitors 8άρια με έναν οκ ήχο ας πούμε πιά άλλα είναι?

Θέλω να πώ πώς ξεφεύγουν οι τιμές τους εκτός άν μου διαφεύγουν κάποια..

Περιμένω να ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για hip-hop

θέλω να έχει μπάσα και απο ότι τα είχα ακούσει μια φόρα οχι τα d2 τα deluxe ήταν κομπλέ

Αν είναι για hip-hop είσαι ΟΚ με τα BX8.

Το άλλο που είπα για την m-audio έχει να κάνει με τις κάρτες της.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για hip-hop είσαι ΟΚ με τα BX8.

Το άλλο που είπα για την m-audio έχει να κάνει με τις κάρτες της.

Οκ γιατι και εγώ που τα είχα ακουσει κομπλέ μου φάνηκαν βέβαια δεν έχω όμως και τρελή εμπειρία στο να έχω ακούσει κι άλλα αρκετά monitors..

Όσο αναφορά για τις κάρτες m-audio τί παίζει?

Γιατί είμαι ανάμεσα στην 2626 και στην firestudio project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας χαιρομαι που πηγαινεις σε αγορα πολυκαναλης καρτας και οχι κονσολας,γιατι εκτος των αλλων θα εχεις και τα καναλια σου ηχογραφημενα ετσι ωστε να κανεις μια διαφορετικη μιξη στο ιδιο κομματι,αν η πρωτη σου μετα απο καιρο δεν σαρεσει....

 

Σε μια ερωτηση που εκανα περι pci και firewire η απαντηση ηταν:

"Όχι, δεν συμφέρει η PCI. Legacy θύρα είναι πλέον, όλες οι καλές firewire κάρτες είναι πολύ καλύτερες από τις καλές PCI (που είναι και αυτές legacy). "

Οπως και να το κανεις τα usb θεωρητικα ειναι gtp σε σχεση με τα firewire,φαντασου πιο πανω με ενθαρυναν για firewire εναντι pci.Εχω λειτουργησει αρκετα μια καρτα ηχου native instrumens (η 6 νομιζω)  σε ενα προβληματικο laptop ωρες ωρες βγαζει κατι dropouts,αν ηταν firewire παιζει και να μην το εκανε.

 

Επισης μου εχουν πει αρκετοι πως η profire ειναι καλη,πηρα μια 610 και παραπονο δεν εχω, χωρις ομως να εχω μετρο συγκρισης.Επειδη το mpc εχει πολυ ωραιο ηχο μην τσιγκουνευτεις τα φραγκα αν ειναι λιγα παραπανω και αν προκειται ο ηχος να αλλοιωθει.Η 610 οντως εχει πολυ καλους converters.Ποσο εχει η αλλη maudio?

 

Αν είναι για hip-hop είσαι ΟΚ με τα BX8.

Το άλλο που είπα για την m-audio έχει να κάνει με τις κάρτες της.

 

Επειδη εχω μια profire 610 και επειδη μονο για αυτα τα προιοντα της maudio εχω διαπιστωσει πως υπαρχει σοβαρη κατασκευη,θες να αναφερεις κατι για αυτο που ειπες περι καρτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μια profire 610 και επειδη μονο για αυτα τα προιοντα της maudio εχω διαπιστωσει πως υπαρχει σοβαρη κατασκευη,θες να αναφερεις κατι για αυτο που ειπες περι καρτων;

Θα πω περιληπτικά 2-3 πράγματα και τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε σε παλαιότερα θέματα του φόρουμ και με γνώμες των ίδιων των χρηστών/κατόχων m-audio.

 

Γενικότερα λοιπόν οι κάρτες της m-audio:

1) Δεν έχουν καθαρούς προενισχυτές (οι HI-Z είσοδοι δεν είναι και τόσο HI-Z).

2) Το phantom που έχουν σε ορισμένα μοντέλα, αρνείται να οδηγήσει πυκνωτικό μικρόφωνο.

3) Οι Drivers έχουν θέμα με 64bit λειτουργικά ακόμα και σε mac.

4) Οι Drivers "Conficάρουν" με άλλα περιφερειακά και on-board κάρτες ήχου, πράγμα που σπάνια έχω δει σε άλλη εταιρία.

5) Οι firewire κάρτες της -και πάλι σε ορισμένα μοντέλα- είναι επιλεκτικά ως προς τον controller (TI, VIA κλπ)

6) Η μόνη καλή σειρά που έχω δει να δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλες τις πλατφόρμες (XP, Vista, 7, OSX, Linux), ακόμα και με drivers 3ων, είναι η καταργημένη σειρά Delta.

 

Προς θεού, δεν θέλω να φανεί ως δυσφήμιση της εταιρίας, αλλά υπήρξα για μεγάλο διάστημα πωλητής στο συγκεκριμένο κομμάτι (και όχι μόνο) και είχα την ευκαιρία να τις δοκιμάσω σε σύγκριση με άλλες εταιρίες (Roland, Apogee, Motu, Mackie, Presonus, Tascam κ.α).

 

Για τις PCI θα συμφωνήσω και εγώ, αν και μέχρι πριν από 4-5 χρόνια η terratec (σε σχέση με άλλες PCI) είχε κάνει πολύ καλές υλοποιήσεις πάνω στη συγκεκριμένη θύρα, με πολύ καλές επιδόσεις και πολύ χαμηλό latency. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας χαιρομαι που πηγαινεις σε αγορα πολυκαναλης καρτας και οχι κονσολας

Κατέληξα που λές στην αγορά μιάς πολυκάναλης κάρτας και οχι κονσόλας γιατί διαπίστωσα πώς η αγορά μιάς καλής αναλογικής κονσόλας κοστίζει αρκετά..! Και εφόσον ρε 'συ δεν έχω τόσα χρήματα είπα να ψάξω να βρώ την άκρη μου (αφού έχω και το logic) με μία εντάξει κάρτα ήχου ώστε να είμαι ικανοποιημένος και εγώ.

 

Απλά αυτό που σκεφτομαι τώρα είναι:

Έχοντας to mpc σάν βασική πηγή (εκεί στήνω,κόβω, σαμπλράρω, παίζω τα πάντα κλπ) να πάρω μία κάρτα η οποία μην είναι ότι νάναι και μου αλλοιώσει τελείως όλην την κατάσταση. (Ξέροντας βέβαια ήδη πώς μόνο και μόνο απο τα eq,plugins κλπ του οποιοδήποτε προγράματος δίνει σίγουρα ένα άλλο ύφος).

 

Απλά στην ουσία έτσι, χωρίς να σκαλώνουμαι στο παραμικρό, αυτό που εγώ χρειάζομαι για αυτήν την δουλειά είναι:

Μία αξιοσέβαστη κάρτα ήχου χωρίς να αλλοιώνει κλπ την πηγή (δλδ το mpc) όπου μέσα απο αυτήν θα περνάνε 8 line in ταυτόχρονα στο logic, και απο εκεί και πέρα φυσικά θα αράξω εγώ, τα αυτιά, η καρδιά, και το μυαλό να βγάλουμε μία άκρη έτσι όλοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά βλέπω και αυτήν εδώ την λύση http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_1220i.htm

και σκέφτομαι να κάνω λίγο υπομονή με τα φράγκα να μαζέψω κι άλλα και να το πάρω!!

Αυτό το mixer έχει firewire audio interface μαζί με τα eq, faders,  κλπ και με προβληματίζει..

Εσείς τι λέτε ρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι τα εχουν σκεφτει,και αν θυμαμαι καλα εχω ακουσει καλα λογια για τον συγκεκριμενο mixer,και γενικοτερα για την mackie,ειναι εταιρια που βγαζει μοντελα που δεν θα αφησουν καποιο δυσαρεστημενο.Απλα και να παρεις τετοιο μικτη να ξερεις οτι παιζει στην τελικη τις ρυθμισεις ενος daw να χρησιμοποιεις για τις εντασεις....Ειναι σα να δινεις 300 ευρω παραπανω για να εχεις hands on mixing και ενα οχι και τοσο δοκιμασμενο audio interface.

Μια αλλη συμβουλη:Μπες στο forum του alx(παιζει και να το εχεις κανει ηδη),και ρωτα τον ιδιο,οχι τι να παρεις αλλα για ποιον λογο σε ωθουν προς την ψηφιακη μιξη για την δουλεια που θες να κανεις.Και αναφερω αυτο γιατι εχει 2 mpc2kxl κατι αλλα oldschool emu sp1200 και ενα θεριο μεικτη 64καναλο νομιζω...Υποψιν ολοι σε αυτο το φορουμ ειναι υποστηρηκτες του hardware και ειδικα ο alx.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά βλέπω και αυτήν εδώ την λύση http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_1220i.htm

και σκέφτομαι να κάνω λίγο υπομονή με τα φράγκα να μαζέψω κι άλλα και να το πάρω!!

Αυτό το mixer έχει firewire audio interface μαζί με τα eq, faders,  κλπ και με προβληματίζει..

Εσείς τι λέτε ρε?

Απ'τα χαρακτηριστικά που γράφει στο site της mackie δεν διευκρινίζει αν όντως γράφει πολυκάναλα ή αν στέλνει μόνο 2ch στη firewire (Το 16Χ2 που λέει δεν το αναλύει). 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου