Προς το περιεχόμενο

Ποια απο τις δυο FW, κατω απο 400€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εχω ενα macbook pro 2.53 (οχι i5 ή i7) και παω για αγορα νεας καρτας ηχου firewire κατω απο τα 400€.

 

Ποια η χρηση;

- Post production στο logic 9,

- Ηχητικη κάλυψη σε θεατρικη παρασταση με Ableton Live και miking στο stage (2 μικροφωνα) και ισως και mixing μεσω του mac

- Ηχογραφηση μεχρι και drum set.

 

Προτεραιοτητα, η σταθεροτητα στο mac, η ποιοτητα AD/DA convs, μετα οι υπαρχουσες εισοδοι και τέλος το πιθανό DSP για το live mixing εκτος αναλογικής κονσολας.

 

Καταληγω σε αυτες:

1. FOCUSRITE SAFFIRE PRO 24 DSP  http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_24_dsp.htm

 

2. PRESONUS FIRESTUDIO PROJECT http://www.thomann.de/gr/presonus_firestudio_project.htm

 

Thanx ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παραγγειλα τελικα την presonus...

 

ΥΓ: Sorry παιδες, αλλα μετα από 214 φορες που αναγνωστηκε το θεμα, μου κανει εντυπωση η απουσια και της παραμικρης απάντησης...

 

Τεσπα, να ειναι καλα και τα αλλοδαπα... :-[

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παραγγειλα τελικα την presonus...

ΥΓ: Sorry παιδες, αλλα μετα από 214 φορες που αναγνωστηκε το θεμα, μου κανει εντυπωση η απουσια και της παραμικρης απάντησης...

 

Η έλλειψη απαντήσεων οφείλεται - κατά τη γνώμη μου - στο ότι περιόρισες πολύ το εύρος των πιθανών προτάσεων, ενσωματώνοντας την προδιαγραφή για firewire.

 

Επί τη ευκαιρία, για ποιο λόγο κάποιος (ξεκινώντας μία συζήτηση για κάρτα ήχου) συζητά για τη συνδεσμολογία ενός περιφερειακού; Και οι δύο κάρτες που ανέφερες είναι μέτριες κάρτες, και μάλιστα "παλαιάς κοπής", αλλά όμως είναι...  firewire..??

 

Τέλος πάντων, χαίρομαι που εξυπηρετήθηκες, αλλά προς γνώσιν και συμόρφωσιν...

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επί τη ευκαιρία, για ποιο λόγο κάποιος (ξεκινώντας μία συζήτηση για κάρτα ήχου) συζητά για τη συνδεσμολογία ενός περιφερειακού; Και οι δύο κάρτες που ανέφερες είναι μέτριες κάρτες, και μάλιστα "παλαιάς κοπής", αλλά όμως είναι...  firewire..??

 

Φιλε trolley, λογω του σφιχτου budget αλλα και της αναγκης συνδεσης μεσω firewire με οδηγησε σε αυτες τις δυο εππιλογες, με τις αναλογες εισοδους/εξοδους.

 

Μιας και χρηση ειναι κυριως για mac, και ξεροντας πως καρτες οπως apogee και rme ξεφευγουν λιγο, περιοριστηκα εκει...

 

Thanx btw ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου