Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να χτυπήσω ένα dremelaki μιας και έδωσα πρόσφατα κάτι θήκες κιθάρας και ήρθε το ποσόν. Λέω για το παρακάτω

 

http://www.etools.gr/mikroergaleia/dremel-ergaleia/dremel-4000-4000-4-65.html

 

γνώμες??

 

DSC00047.jpg

 

Το χέντστοκ στέγνωσε αλλά θέλει περιποίηση... το Ε...

Νάσο πλάκα είχε αυτό που είπες με το λόγκο και τα πανώ των εκλογών! Μοιάζει με το λογοτυπο του ΚΚΕ ε??  ;D ;D

 

Άρχισα να κατασκευάζω jig για να κάνω γρήγορα και ΙΣΙΑ το ράντιους της ταστιέρας....

 

Αύριο τα υπόλοιπα...

 

DSC00046.jpg

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

περιμενω να δω το jig. οσο για το dremel επειδη ειχα μια μαιμου, πηρα προσφατα το γνησιο. εχω και την βαση του απο stewmac και σου προτεινω να το παρεις με κλειστα τα ματια. τεραστια διαφορα στην ποιοτητα της δουλειας στα inlay. θα δεις οτι θα κανεις τελεια δουλεια χωρις προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω να δω το jig. οσο για το dremel επειδη ειχα μια μαιμου, πηρα προσφατα το γνησιο. εχω και την βαση του απο stewmac και σου προτεινω να το παρεις με κλειστα τα ματια. τεραστια διαφορα στην ποιοτητα της δουλειας στα inlay. θα δεις οτι θα κανεις τελεια δουλεια χωρις προσπαθεια.

Συμφωνω και επαυξάνω, μόνο που θα προτιμούσα ενα πιο λιτό πακ που μπορεί να στοιχίζει και λιγότερο τα συνοδευτικά μικροεργαλεία σπάνια θα σου χρειαστούν , για την οργανοποιεία χρειαζονται εξειδικευμένα.

Τα κοπτικά που συνοδεύουν τη συσκευασία είναι στοιχειωδώς καλά, αλλά αν δοκιμάσεις καρβίδια downcut απο stewmac ή όπου αλλού τα βρείς θα μας θυμηθείς, κάνουν τη δουλειά παιγχνίδι :D

Και

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και επαυξάνω, μόνο που θα προτιμούσα ενα πιο λιτό πακ που μπορεί να στοιχίζει και λιγότερο τα συνοδευτικά μικροεργαλεία σπάνια θα σου χρειαστούν , για την οργανοποιεία χρειαζονται εξειδικευμένα.

Τα κοπτικά που συνοδεύουν τη συσκευασία είναι στοιχειωδώς καλά, αλλά αν δοκιμάσεις καρβίδια downcut απο stewmac ή όπου αλλού τα βρείς θα μας θυμηθείς, κάνουν τη δουλειά παιγχνίδι :D

οντως αλλα η διαφορά τιμης με τα συνοδευτικα σε σχεση με το σκετο ειναι γελεία - ασε που νομιζω το 4000 βγαινει μονο σε αυτη την εκδοση (επαναλαμβανω νομιζω)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω να δω το jig. οσο για το dremel επειδη ειχα μια μαιμου, πηρα προσφατα το γνησιο. εχω και την βαση του απο stewmac και σου προτεινω να το παρεις με κλειστα τα ματια. τεραστια διαφορα στην ποιοτητα της δουλειας στα inlay. θα δεις οτι θα κανεις τελεια δουλεια χωρις προσπαθεια.

 

Με το που το διάβασα Ηλία ψήθηκα κατευθείαν! Τι άλλες δουλειές μπορείς να κάνεις πέρα από inlays? Το flex shaft μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!

 

οντως αλλα η διαφορά τιμης με τα συνοδευτικα σε σχεση με το σκετο ειναι γελεία - ασε που νομιζω το 4000 βγαινει μονο σε αυτη την εκδοση (επαναλαμβανω νομιζω)

 

 

Παίκτη έχει άλλες δυο εκδόσεις ,αλλά όπως λες και εσύ η μία έχει ελάχιστη διαφορά και δεν τη βρίσκεις έυκολα και η άλλη είναι διπλάσια τιμή!!

 

 

 

Συμφωνω και επαυξάνω, μόνο που θα προτιμούσα ενα πιο λιτό πακ που μπορεί να στοιχίζει και λιγότερο τα συνοδευτικά μικροεργαλεία σπάνια θα σου χρειαστούν , για την οργανοποιεία χρειαζονται εξειδικευμένα.

Τα κοπτικά που συνοδεύουν τη συσκευασία είναι στοιχειωδώς καλά, αλλά αν δοκιμάσεις καρβίδια downcut απο stewmac ή όπου αλλού τα βρείς θα μας θυμηθείς, κάνουν τη δουλειά παιγχνίδι :D

Και

Στο τέλος μου φαίνεται ότι ήθελες να πεις κάτι ακόμα ,γράφεις 'Και' και δεν συμπληρώνεις..

Έχεις δίκιο απλά βρήκα τρεις βερσιόν μία στα 120 λιτή, μία στα 130 (αυτή που λέω να πάρω) και μία στα 230 platinum edition με ένα σωρό έξτρα πραματα που δε νομιζω να χρειαζομαι....

 

οπότε για 10 ευρώ διαφορά (και απείρως μεγαλύτερη διαθεσιμότητα) είπα να προτιμήσω την 1/65 version...

Εννοείται για αργοτερα χαλβαδιάζω τη βάση από Stew Mac  και τα κοπτικά του , αν και ο Ηλίας έκανε μια πολύ ωραία DIY βάση για το κίτρινο dremeloειδές που είχε! Nice!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flex shaft μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!

Με το flex shaft ζωγραφίζεις κυριολεκτικά και μεταφορικά! Και αφού το δίνει μαζί η τιμή είναι σούπερ, κάποτε είχε μόνο το flex shaft 19.000δρχ, όταν το dremel πακέτο με 40 αξεσουάρ είχε 33.000δρχ (1998).

 

Και όσον αφορά το pak καλύτερα να πάρεις αυτό που δίνει τα περισσότερα αξεσουάρ, χρειάζονται ΟΛΑ και η ποιότητά τους είναι πολύ καλή.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το flex shaft ζωγραφίζεις κυριολεκτικά και μεταφορικά! Και αφού το δίνει μαζί η τιμή είναι σούπερ, κάποτε είχε μόνο το flex shaft 19.000δρχ, όταν το dremel πακέτο με 40 αξεσουάρ είχε 33.000δρχ (1998).

 

Και όσον αφορά το pak καλύτερα να πάρεις αυτό που δίνει τα περισσότερα αξεσουάρ, χρειάζονται ΟΛΑ και η ποιότητά τους είναι πολύ καλή.

 

 

Τελικά μου το άφησε 125 και λίγο που το δοκίμασα ενθουσιάστηκα ,τρελό εργαλείο! Με τα κατάλληλα attachments πιστεύω σου λύνει τα χέρια!

 

Αρχικά φρεζάρισα καινούρια κοιλότητα για το Ε με το χέρι!! Ήταν πανεύκολο να διώξει το υλικό που έβαλα και να μην ξεφύγει σε βάθος!! Δεν ξέρω πως γίνεται ακριβώς ,ίσως οι πολλές στροφές ίσως η μικρή ροπή ,δεν ξέφευγε πάντως σε βάθος και αυτό ήταν πολύ καλό!

 

DSC00048.jpg

 

Έπειτα δοκίμασα με μια κάθετη βάση που δίνει το εργαλείο αλλά που δυστυχώς δεν δίνει καμιά ορατότητα οπότε έβαλα τα templates που έχω για block inlays!

Ενθουσιάστηκα! Το επόμενο πρότζεκτ θα έχει μεγάλα inlays!

 

DSC00049.jpg

 

Tέλος συνέχισα να δοκιμάζω το radius jig. Αν και το ύψος μου δίνει εντελώς τυχαία 5.κάτι χιλιοστά πάχος ταστιέρας ,παρ' όλα αυτά θέλω να βρω τρόπο να ελέγχω και το βάθος... θα δούμε...

 

DSC00050.jpg

 

Το σκεπτικό είναι το εξής: Το radius block τα σπάει μεν αλλά με το χέρι δεν παίρνεις εντελώς σωστό αποτέλεσμα.

 

Πρώτον, μπορεί να μην φας σε ομοιόμορφο βάθος οπότε χρείαζεσαι έναν σταθερό τελικό άξονα ,το οποίο επιτυγχάνεται με τα δύο κάθετα ξύλα που δεν αφήνουν το μπλοκ να βυθιστεί μαετά από κάποιο σημείο ,οπότε θες δε θες το βάθος που θα καταλήξει να είναι είναι σταθερό και πλανισμένο.

 

Δεύτερον, θες το μπλοκ να τρίβει ίσια, οπότε πρέπει να μπει σε ''ράγες'' για να μην παίζει δεξια -αριστερά και να χαλάει πάλι το ομοιόρφο ράντιους που θέλει κανείς να πετύχει. Αυτο γίνεται βάζοντάς του φρένα δεξιά και αριστερά, δυο τέιχει που του επιτρέπουν να κινείται αλλά το κρατούν και σε ευθεία και με τρόπο ώστε να μην ''πλαγιάζει''.

 

Τα ξύλα που χρησιμοποιώ ως βάση είναι πλανισμένα με ξεχονδριστήρα οπότε το πάχος τους είναι ομοιόμορφο (το έχω αλφαδιάσει κιόλας για έλεγχο).

 

Έχω ένα ακόμη jig στο νου (μετά από research στο internet) για να κάνεις ράντιους με το ρούτερ ,είναι και αυτό υπό σχεδίαση!

 

Αυτά ,το απόγευμα ελπίζω να πλανίσω...

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι θελω να πω το παρακατω αλλα here it goes

 

Ο Παναγιωτης Κατοχιανος (οργανοποιος απο την Ηλεια με εξειδικευση στα μπουζουκια)

http://www.organopoieio.com/

Εχει κανει το εξης

 

2 μπλοκ ξυλου σε αποσταση οσο περιπου το πλατος της ταστιερας (εσυ κανονιζεις το ποσο θα ειναι αυτο αναλογα με το τι φτιαχνεις)

Το ενα διπλα στο αλλο και στην μεση σφηνωμενη η ταστιερα

Πανω σε αυτα τα 2 μπλοκς ξυλου βιδωμενες ραγες - προεκταση παλι με ξυλο βιδωμενο απο την πανω μερια των ραουλων και οριζοντια 2 ξυλα που βιδωνουν σε αυτο το μπλοκ του radius - βαζεις την ταστιερα απο κατω και με το μπλοκ το πηγαινοφερνεις περα δωθε μεχρι το επιθυμητο αποτελεσμα - δεν εχεις φοβο μηπως χαλασει το ραντιους που φτιαχνεις γιατι ειναι σε σταθεση βαση και το το radius block ειναι και αυτο 100% σταθερο

 

αν δεν καταλαβες πες μου να στο ζωγραφισω :P ;D ;D (αληθεια λεω)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου