Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε τεμπελη τι το λες και δεν το κανεις?  ;D

μια εικονα χιλιες λεξεις. περιμενω ζωγραφια

Ξερεις οτι με λενε Ζωγραφο αλλα απο σταθεροτητα μηδέν  ;D ;D ;D ;D - επανερχομαι με τα σχεδια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο που βλεπετε στην πρωτη φωτο ειναι ουσιαστικα η βαση για το τζιγκ

 

      Το υψος του καθε μπλοκ ξυλου καθοριζεται με βαση το παχος του radius block που εχεις

      Στην 2η φωτο ειναι τα ραουλα που βιδωνουν (η κατω μερια τους) πανω στα μπλοκ της "βασης"

Στην πανω μερια (στο δευτερο κομματι, το κινουμενο δλδ) των ραουλων βιδωνεται ενα κομματι ξυλου το οποιο ειναι ξυλο για να κουμπωσουν στην ουσια η προεκταση που θα βιδωσει το radius block

 

Ειλικρινα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω και αν και ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ η κατασκευη δεν εχω βρει κατι παρομοιο στο ιντερνετ σε καλυτερη μορφη για να το παρουσιασω

Όποια σχόλια για τα σκιτσα (μουτζουρες ;D) παρακαλω ευπροσδεκτα

12052012869.thumb.jpg.ad8d59eb17c07dbd045c5457b212daf0.jpg

12052012870.thumb.jpg.ad12d145223dede02f41eb7d8e1c690d.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπετε στην πρωτη φωτο ειναι ουσιαστικα η βαση για το τζιγκ

 

     Το υψος του καθε μπλοκ ξυλου καθοριζεται με βαση το παχος του radius block που εχεις

     Στην 2η φωτο ειναι τα ραουλα που βιδωνουν (η κατω μερια τους) πανω στα μπλοκ της "βασης"

Στην πανω μερια (στο δευτερο κομματι, το κινουμενο δλδ) των ραουλων βιδωνεται ενα κομματι ξυλου το οποιο ειναι ξυλο για να κουμπωσουν στην ουσια η προεκταση που θα βιδωσει το radius block

 

Ειλικρινα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω και αν και ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ η κατασκευη δεν εχω βρει κατι παρομοιο στο ιντερνετ σε καλυτερη μορφη για να το παρουσιασω

Όποια σχόλια για τα σκιτσα (μουτζουρες ;D) παρακαλω ευπροσδεκτα

 

Thanks man!

 

;D ;D

 

Ουσιαστικά η διαφορά με το δικό μου είναι ότι δεν έχω τις ράγες αλλά κινώ το μπλοκ με λαβές που βιδώνω πάνω του... κι επειδή είναι Κυριακή και που να ψάχνεις για ράουλα ... λέω να πάω βουρ στον πατσά να κολλήσω ταστιέρα σήμερα!  :D :D :D Πάντως καλή ιδέα και σχετικά γρήγορη γιατί το radius block με πχ 120αρι grit σου μορφοποιεί την ταστιέρα στο πι και φι.

 

Επίσης με τις ράγες κρατάς πολύ πιο καλά το ύψος! Θα το έχω εννοείται υπόψη!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να προχωρήσουμε λίγο, κόλλησα επιτέλους ταστιέρα.

Έφαγα αρκετό χρόνο φτιάχνοντας ένα τζιγκ λαμβάνοντας υπόψη το σχέδιο του messalion και τελικά όλα ΟΚ.

 

Πάμε βήμα- βήμα

 

1.Με το δίσκο του dremel έκοψα ένα μεταλλικό σφιγκτήρι ώστε να χωράει στη μεσαία τρύπα του radius block για να το χρησιμοποιήσω ως χερούλι

 

DSC00051-1.jpg

 

2.Πήρα ράγες για συρτάρι 50 cm και βίδωσα τις ράγες στα κάθετα ξύλα που είχα ήδη βιδώσει στο μπλοκ. Το μπλοκ στο κέντρο του έχει πάχος 3 εκατοστά. Οι ράγες εννιά χιλιοστά. Εδώ ήθελα μια ταστιέρα στα 6 χιλιοστά πάχος. Επόμένως έπρεπε το μπλοκ να ακουμπάει σε 30 συν 6 = 36 χιλιοστά βάση. Μείον 9 της ράγας = 27 χιλιοστά.

 

 

DSC00052-1.jpg

 

3. Έφτιαξα με MDF δύο τέτοια ξύλα (με πάχος 27 χιλιοστά) - Μου πήρε αρκετή ώρα αλλά τα έφερα ακριβώς στο ίδιο ύψος , το παχύμετρο είχε την τιμητική του ξανά και ξανά.

 

DSC00053-1.jpg

 

4.Βίδωσα τις ράγες (το μέρος που έπρεπε να είναι ακίνητο)  πάνω στις βάσεις του MDF.

 

DSC00055-1.jpg

 

5. Mετρούμε και κολλούμε την ταστιέρα και μαρκάρουμε τη μέση γραμμή.

 

DSC00058-1.jpg

 

Ποιό είναι το πρόβλημα τώρα: Η ταστιέρα που δεν έχει κλίση είναι ένα σανίδι από τριανταφυλλόξυλλο με ομοιόμορφο πάχος 6 χιλιοστά. Άρα ο μηχανισμός που φτιάξαμε στην αρχή δεν θα ακουμπάει στο έδαφος μιας και είναι φτιαγμένος να τερματίζει στα 6 χιλιοστά πάχος της ΜΕΣΗΣ της ταστιέρας. Άρα τα πλαϊνά που δεν έχουν φαγωθεί ακόμα κρατούν τον μηχανισμό σε κάποιο ύψος.

 

Η λύση που βρήκα ήταν η εξής:

 

6. Υπολογίζοντας που πρέπει να κινείται το τζιγκ για να κόβει στη μέση μαρκάρω με μολύβι τα άκρα του μηχανισμού. Λίγο πιο μέσα καρφώνω καρφιά και κόβω με κοφτερό κοπτικό (τανάλια μικρή) το 'κεφάλι' του καρφιού.

 

DSC00065-1.jpg

 

Έπειτα πιέζω το κάτω μέρος του μηχανισμού πάνω στα καρφιά για να μαρκάρω τη θέση τους προσέχοντας να μη φύγω από τα όρια που έχω θέσει.

Στα σημάδια που δημιουργούνται ανοίγω τρύπες ανάλογου πάχους με μικρό τρυπανάκι.

 

Έτσι έχω ένα σύστημα που κρατιέται στη θέση του για δουλέψει άνετα το συρτάρι , αρχίζει από ένα ύψος και τρώγωντας την ταστιέρα πέφτει πλέον και φρενάρει στο ύψος που έθεσα εγώ σαν όριο δηλ. τα 6 χιλιοστά. Ως αποτέλεσμα, σε λίγα λεπτά έχω μια τέλεια πλανισμένη ταστιέρα.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : Καθαρίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα το γυαλλόχαρτο και την ταστιέρα από σκόνες με ηλ. σκούπα , γιατί το γυαλλόχαρτο μαζεύει έυκολα σκόνη και δεν κόβει ίσια μετά. Άρα θέλει να έχουμε το νου μας να απομακρύνουμε σκόνες, ροκανίδια κλπ.

 

Ο μηχανισμός δουλεύει περίπου έτσι

 

 

Πρέπει να βγαίνει τραβώντας προς τα πάνω και όταν το ξανατοποθετούμε να παίρνει την ίδια θέση. Θέλει λίγο προσοχή να κάνουμε τις τρύπες της βάσης που μπαίνουν τα καρφιά με κάποια ακρίβεια.

 

Έχουμε το νου μας να μην βάζουμε υπερβολική πίεση με το χέρι ,αλλά αφήνουμε το γυαλλόχαρτο να κάνει τη δουλειά μόνο του. Άρχισα με 80άρι και μετά πήγα σε 120 grit. Καλό είναι να μαρκάρει κανείς με μια κιμωλία ή μολύβι για να βλέπει αν κόβει ομοιόμορφα το μπλοκ (βλέπει κανείς πόσο μολύβι εξαφανίζεται και από πού, είναι συμμετρικό??? αν όχι διορθώνω κλπ)

 

Αποτέλεσμα:

 

DSC00064-1.jpg

 

Έπειτα είπα να τρυπήσω για τα side dot markers οπότε πήρα το μακαρόνι μου και το δρεμελάκι (τέλειο) και ...

 

DSC00069-1.jpg

 

DSC00071-1.jpg

 

DSC00072-1.jpg

 

Φυσικά μόλις πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι τη μαρκάρησα για δεξιόχειρα,  >:( >:( >:( >:( μικρό το κακό ,θα έχει dots και πάνω και κάτω από την ταστιέρα , απλά θα κάνω τα κανονικά αργότερα γιατί τώρα  έχω κολλήσει την ταστιέρα ήδη....

 

Και ένα πείραγμα για τον κουμπάρο που είναι αρειανός , το μανίκι κάτω από την ταστιέρα γράφει ΠΑΟΚ με ανιλίνη

 

DSC00073-1.jpg

 

μου χα χα χα χα χα χα χα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

DSC00074-1.jpg

 

Πάνω από το truss rod βάζουμε χαρτοταινία και μετά την τραβάμε για να μην πάει μέσα στο αυλάκι κόλλα και δημιουργήσει αργότερα προβλήματα. Εδώ με το θωρακισμένο truss rod λίγο αδύνατον, αλλά λέμε τώρα ,ας κάνουμε ό,τι μπορούμε lege artis...

 

DSC00075-1.jpg

 

Πλακώνουμε με τα σφιγκτήρια και περιμένουμε να ωριμάσει η δουλειά μας!

 

DSC00076-1.jpg

 

Τα επόμενα βήματα, δηλαδή  σφύριασμα τάστων και διαμόρφωση neck profile είναι οι αγαπημένες μου εργασίες , ερχόμαστε κοντά στα τελειώματα!!!!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργυρη πως σου φανηκε το jig ? θα το ξαναχρησημοποιουσες σαν "ιδιωτης" ?? εννοω αξιζει ο χρονος που εφαγες για να το κατασκευασεις ?

 

Αυτο με το το υψος της ταστιερας ισως προεκειψε για τον λογο οτι ειχες ηδη κοψει τα πλαινα της ενω υποτιθεται οτι το κανεις κατα 90% οταν η ταστιερα ειναι μονο με τα κοψιματα για τα ταστα (θελω να πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος κανα 2 φορες το εχω δει σε λειτουργια και δεν ειχα παρατηρησει σε τι σταδιο βρισκοταν η ταστιερα οταν το εκανε)

 

Αν το μαθει ο κουμπαρος για την αναλινη θα πεσει μαχη ?  ;D ;D αν ναι πες του το κλασσικο ανεκδοτο με τους θεους

 

Τυπος: Γαμω τους 11 θεους του Ολυμπου

Φιλο; τυπου: ποιους 11 ρε ? 12 ηταν

Τυπος: Ποιος τον γαμει τον Αρη ρε ? εγω ΠΑΟΚ ειμαι  ;D ;D

 

Υ.Γ. δεν το βρισκω απαραιτητα κακο να εχει side dots και απο την κατω μερια της ταστιερας χχμμμ ενδιαφερουσα "προσθηκη" θα την ονομαζα ακομα και αν σου βγηκε και απο λαθος  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο με το το υψος της ταστιερας ισως προεκειψε για τον λογο οτι ειχες ηδη κοψει τα πλαινα της ενω υποτιθεται οτι το κανεις κατα 90% οταν η ταστιερα ειναι μονο με τα κοψιματα για τα ταστα (θελω να πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος κανα 2 φορες το εχω δει σε λειτουργια ...

 

Το θέμα αυτό με τη ταστιέρα ειναι ανεξάρτητο απο τη κοπή των πλαινών αν και είναι καλύτερα να δίνεις καμπύλη πριν στενέψεις τη ταστιέρα ;D

 

Αργύρη πολύ καλή η κατασκευή σου που δίνει ομοιόμορφη καμπυλότητα αριστερά και δεξιά εγω για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα χειροκίνητα με το ίδιο stewmac jig απλά αλλάζω χέρι που κινεί το jig, κάθε χέρι κινεί και πιέζει με διαφορετικό τρόπο :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό με τη ταστιέρα ειναι ανεξάρτητο απο τη κοπή των πλαινών αν και είναι καλύτερα να δίνεις καμπύλη πριν στενέψεις τη ταστιέρα ;D

Αυτο πιστευα και εγω οτι δλδ ειναι καλυτερα να δινεις το radius πριν κοψεις τα πλαινα

 

βεβαια εχεις δικιο οσον αφορα το οτι το προβλημα δεν εχει να κανει με την κοπη των πλαινων

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα είπα να τρυπήσω για τα side dot markers οπότε πήρα το μακαρόνι μου και το δρεμελάκι (τέλειο) και

τωρα που βρηκαμε παπα ας θαψουμε δυο τρεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό με τη ταστιέρα ειναι ανεξάρτητο απο τη κοπή των πλαινών αν και είναι καλύτερα να δίνεις καμπύλη πριν στενέψεις τη ταστιέρα ;D

 

Αργύρη πολύ καλή η κατασκευή σου που δίνει ομοιόμορφη καμπυλότητα αριστερά και δεξιά εγω για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα χειροκίνητα με το ίδιο stewmac jig απλά αλλάζω χέρι που κινεί το jig, κάθε χέρι κινεί και πιέζει με διαφορετικό τρόπο :D

 

Να διευκρινίσω ότι συμφωνώ απλά επειδή έκοψα ταστιέρα με template μου φάνηκε ότι βόλευε περισσότερο να είναι φλατ. Τώρα βέβαια συνειδητοποιώ ότι θα μπορούσα απλά να έχω δώσει καμπυλότητα και να βάλω ΑΝΑΠΟΔΑ την ταστιέρα στο template για κόψιμο... Next time ....  ;)

 

Aυτό ξέχασα να το πω έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Για το λόγο ότι κρατούσα με το ένα χέρι το κινητό τραβώντας το βίντεο δεν έδειξα ότι

 

α.Άλλαζα φορά πηγαίνοντας μία από τη μία μεριά και μία από την άλλη μεριά του τραπεζιού και

 

β. Χειριζόμουν το jig με τα δύ ο χέρια , το ένα κρατούσε τη λαβή και το άλλο τη μέση ή την άκρη (μπορούσες άνετα να πιάσεις και να χειριστείς τα δύο κάθετα ξύλα

 

Thanks πάντως γιατί διευκρινίζουμε έτσι κάποιες λεπτομέρειες!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου