Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και η δικη μου 35 χιλ ειναι αλλα παναλαφρη δεν τη λες. τουλαχιστον δεν ειναι και βαρια  ;D

και κατι ασχετο, ειμαστε πολυ τυχεροι με τις ηλεκτρικες κιθαρες. σημερα εκανα προεργασια σε ενα μπουζουκι που το κατασκευασε ενας φιλος και το εδωσε σε επαγγελματια για βαψιμο και του το εκανε σκ@τ@. μιλαμε θελει τελειοτητα στην προεργασια για να μη το γεμισεις 10 χερια βερνικι οπως τις κιθαρες. και με τις φιγουρες που εχει μιλαμε για πολυ λεπτομερεια.

Ευτυχώς δεν φτιάχνουμε μπουζούκια ..ακόμα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο ότι βλέπω οι πόροι του ξύλου δεν έχουν κλείσει και είναι κάπως ματ αλλά είναι Θαυμάσιο!!!

Αν έβαζες κάποιο κερί θα είχαν κλείσει και οι πόροι.

 

Να σου πω γιατί οχι νίτρο:γιατι απο τη στιγμή που έχεις το όργανο έτοιμο είναι θέμα ημερών να το τελειώσεις :D

Ενω το νίτρο τρίβεις,ξανατρίβεις, γεμίζεις τον τόπο σκόνη και θέλεις συνολικά τρείς βδομάδες για να τραβήξει και το βερνίκι..

 

Όχι one piece το θεωρώ σπατάλη ξύλου ;D

 

Οπότε συμφωνούμε !  ;D ;D

 

Έβαλα ξυλόστοκο νερού στο σώμα (συγκεκριμένα ο Νίκος την έκανε αυτή τη δουλειά)

αν προσέξεις στις γωνίες δεν έχει τόσο ανοικτά νερά όσο θα είχε αν δεν είχε στόκο... Αλλά νομίζω το αποτέλεσμα είναι πολύ κοντά σε μια sg που είδα πρόσφατα usa standard που είχε ακόμα πιο ανοικτούς πόρους στις γωνίες του μαονακίου και παρ' όλα αυτά ήταν λαχταριστή!

 

Στο μανίκι δεν έβαλα εξεπιτούτου στόκο για να έχει πόρους , μ αρέσει πιο πολύ με πόρους και ματ! Να γλιστράει το χέρι!

 

Πιστεύω ότι σε ένα ξύλο με κλειστούς σχετικά πόρους (πχ απλό maple) το λάδι θα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το headstock ειναι ¨μικρό¨ απο τη πίσω μερια φαίνεται οτι τα κλειδιά σχεδόν βγαίνουν έξω απο το ξύλο!

Είναι πανέμορφη και σύντομα θα την ακούσουμε  :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το πρότζεκτ πήγε λίγο πίσω,

 

αλλά κάνω τελεταίες ρυθμίσεις τριψιματάκια κλπ όποτε προλαβαίνω

 

ποστάρω ένα teaser , επίσης περιμένουμε lefty tusq nut οπότε θέλει λίγες μέρες ακόμα , λέω να αρχίσω να περνάω ηλεκτρικά σιγά σιγά...

 

DSC00160.jpg

 

DSC00161.jpg

 

DSC00162.jpg

 

το Σ/Κ έσκαψα μια τέλε για thinline φάση και έχω πάθει πλάκα  με το tap tone νομίζω ότι έχανα τόσο καιρό που δεν προσπάθησα κάτι semi hollow! Και είναι και πίπουλο.

 

DSC00166.jpg

 

DSC00167.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη μέσα στο μυαλό μου είσαι!!

 

Thin line Θα είναι η επόμενη Tele :D

 

Βρήκες κάποιο σχέδιο για το σκαμένο?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιζει και δειχνει επικινδυνα τα δοντια της η KLEO  ;) nice

 

το spalted maple τελικα βρηκες να το βαλεις καπου ε ?? χαχαχα ΠΟΛΥ ωραιο ξυλο ρε μαν

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιζει και δειχνει επικινδυνα τα δοντια της η KLEO  ;) nice

 

το spalted maple τελικα βρηκες να το βαλεις καπου ε ?? χαχαχα ΠΟΛΥ ωραιο ξυλο ρε μαν

 

Έεεεε δεν κρατήθηκα! Έχω κι άλλα καπάκια όμως μαν , είναι και ένα 5A flame maple που περιμένει υπομονετικά.... ξέρεις εσύ!

 

Νάσο το σχέδιο το έιχα πάρει έτοιμο παλιά από το ebay ανήκει στα templates του Ron Kirn που από ότι λέει είναι κόπιες  από vintage tele guitars....

 

Πάντως φαίνεται πολύ ωραίο πράμα ελαφρύ και ζωντανό (και το φτιάχνεις γρήγορα!!!!)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται σε λίγο καιρό θα ακούσουμε και τ Κλεοπάτρα  ;)

το maple στη τελε από που τ αγόρασες από θεσσαλονικη ?

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται σε λίγο καιρό θα ακούσουμε και τ Κλεοπάτρα  ;)

το maple στη τελε από που τ αγόρασες από θεσσαλονικη ?

 

 

Το είχα πάρει πριν 4-5 χρόνια από το ebay... είχα βρει ένα μαγαζί  που ξεπουλούσε και πήρα τρία καπάκια που κάθονταν άπραγα από τότε. Τώρα λέω σιγά σιγά να τα αξιοποιήσω

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου