Προς το περιεχόμενο

Kurzweil PC1x τροφοδοτικό HELP!


Jesus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους αγαπητούς συμφορίτες και συναδέλφους, την τελευταία εβδομάδα έχει έρθει στα χέρια μου (δυστυχώς με τραγικό τρόπο) το παραπάνω όργανο.

Το είχε ένας φίλος ο οποίος όμως δεν υπάρχει ανάμεσά μας πλέον...

Οπότε και ήθελα να το αγοράσω κυρίως για συναισθηματικούς λόγους αλλά και για να το χρησιμοποιήσω...

Το θέμα όμως είναι πως δεν μπορούμε να βρούμε τον μετασχηματιστή, (δεν ήταν μέσα στη θήκη) και συνεπώς δεν μπορώ να το τεστάρω...

Δυστυχώς δεν ταιριάζει με κάποιο απο τα όργανά μου και δεν ρισκάρω να δοκιμάσω άλλο μετασχηματιστή...

Οπότε ζητάω απο κάποιον που έχει το συγκεκριμένο όργανο και του είναι εύκολο φυσικά, να μου δανείσει το τροφοδοτικό του για μια ημέρα ίσα ίσα για να το δοκιμάσω και να του το επιστρέψω...

Μένω Πειραιά αλλά θα μπορώ να συναντηθώ όπου σας βολεύει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ηλίας

 

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι τροφοδοσία με 9.5VAC / 2.0A  http://kurzweil.com/accessory/pp95-20_power_adaptor/.

Αν το συνδέσεις με οποιοδήποτε μετασχηματιστή ρυθμίζοντας αυτές τις παραμέτρους θα υπάρχει πρόβλημα;

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση...

Έχω έναν universal μετασχηματιστή ο οποίος όμως έχει επιλογή 9 και 12 volt (συν τοις άλλοις φυσικά) αλλά όπως γράφεις κι εσύ εγώ θέλω 9.5...

Επίσης δεν ξέρω τη διαφορά 9 V DC με το 9 V AC...

Ακόμα δεν μπορώ να ρυθμίσω τα Amper...

Και επειδή δεν γνωρίζω καθόλου απο αυτά, φοβάμαι να το δοκιμάσω...

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ξέρω τη διαφορά 9 V DC με το 9 V AC...

AC = εναλλασσόμενο ρεύμα και DC = συνεχές ρεύμα

AC/DC = youtube.com/watch?v=o018byLnMFM  ;D

 

Η πρίζα παρέχει AC και ο μετασχηματιστής το μετατρέπει σε DC.

Για τα 2Α κοίταξε στα χαρακτηριστικά που γράφει πάνω ο μετασχηματιστής, συνήθως δε το ρυθμίζεις εσυ αυτό. Tο 9.5V είναι πρόβλημα, οπότε καλύτερα μη δοκιμάσεις τον συγκεκριμένο.

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου