Προς το περιεχόμενο

Οι bugera βουιζουν;;;;;


Petr@r@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα εχω τον bugera 333-212 εδω και κανα μηνα και οταν βαζω στο 3 και πανω βουιζουν τα ηχια στο clean και στο drive  βουιζουν απο το 1.βεβαια το σπιτι ειναι παλιο και το καλωδια του σπιτιου το ιδιο και μου εχουν πει οτι αυτος ειναι ο λογος αλλα κατι μου λεει οτι μαλλον τα ηχεια εχουν προβλημα,τι πιστευετε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγάφωνα του ενισχυτή είναι τα μόνα αθώα στην υπόθεση.

 

Ή θέμα γείωσης έχεις

ή τυπικό βόμβο μονοπήνιων (αν έχεις τέτοιους)

ή παρεμβολή από τηλεόραση ή φωτιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εχω τον bugera 333-212 εδω και κανα μηνα και οταν βαζω στο 3 και πανω βουιζουν τα ηχια στο clean και στο drive  βουιζουν απο το 1.βεβαια το σπιτι ειναι παλιο και το καλωδια του σπιτιου το ιδιο και μου εχουν πει οτι αυτος ειναι ο λογος αλλα κατι μου λεει οτι μαλλον τα ηχεια εχουν προβλημα,τι πιστευετε;;;

προσωπικα δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα με τον v22 μου αλλα αυτος βουιζει επειδη εχω το volume του gain και το gain πανω απο το 9  ;D

 

αυτο με τα καλωδια στο σπιτι παιζει να ειναι και σωστο γιατι ο βομβος που ισως ακους να μεταφερεται απο εκει ή απο καποια τηλεοραση που εχεις κοντα

 

edit: με προλαβε ο evelek ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο ευχαριστω για τη αμεση απαντηση σας 2ο στο ιδιο δοματιο υπαρχει μονο υπολογιστης και 3ο θα τον παω σε ενα φιλο μου να το δοκιμασουμε αλλα πολυ φοβαμε οτι θα υπαρχει το ιδιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορουσες να ηχογραφησεις το "βουητο" θα ηταν καλυτερα απ το να προσπαθησεις να μας το περιγραψεις με "βββζζζ,ουουουου,μπμπμπμπμππππ" κλπ

 

Αν μας πεις και τι κιθαρα του βαζεις και ακους το θορυβο ακομη καλυτερα.

 

Ξεκινα με τον ενισχυτη αναμενο στην ενταση που παιζεις ΧΩΡΙΣ να συνδεσεις τιποτα στην εισοδο του. Βουιζει?

Αν βουιζει και χωρις να εχεις συνδεσει τιποτα στην εισοδο του βαλτον σε μια αλλη πριζα.

Αν βουιζει και εκει χωρις τιποτα στην εισοδο πηγαινε τον στον μαστορα.

 

 

Αν οχι παμε παρακατω.

 

Βαλε την κιθαρα σου με ενα καλο καλωδιο στην εισοδο του,χωρις ενδιαμεσα πεταλακια κλπ.

 

Αν τωρα αρχισε να βουιζει προφανως φταιει η κιθαρα.

Δοκιμασε την και σε καποιον αλλο ενισχυτη και αν κανει τα ιδια πηγαινε την στον μαστορα.

 

 

Αν ειναι καθαρος και με την κιθαρα πανω τοτε αρχισε ενα ενα να προσθετεις οτι πεταλια χρησιμοποιεις(αν χρησιμοποιεις). Καπου θα εντοπισεις την πηγη του κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορουσες να ηχογραφησεις το "βουητο" θα ηταν καλυτερα απ το να προσπαθησεις να μας το περιγραψεις με "βββζζζ,ουουουου,μπμπμπμπμππππ" κλπ

 

Αν μας πεις και τι κιθαρα του βαζεις και ακους το θορυβο ακομη καλυτερα.

 

Ξεκινα με τον ενισχυτη αναμενο στην ενταση που παιζεις ΧΩΡΙΣ να συνδεσεις τιποτα στην εισοδο του. Βουιζει?

Αν βουιζει και χωρις να εχεις συνδεσει τιποτα στην εισοδο του βαλτον σε μια αλλη πριζα.

Αν βουιζει και εκει χωρις τιποτα στην εισοδο πηγαινε τον στον μαστορα.

 

 

Αν οχι παμε παρακατω.

 

Βαλε την κιθαρα σου με ενα καλο καλωδιο στην εισοδο του,χωρις ενδιαμεσα πεταλακια κλπ.

 

Αν τωρα αρχισε να βουιζει προφανως φταιει η κιθαρα.

Δοκιμασε την και σε καποιον αλλο ενισχυτη και αν κανει τα ιδια πηγαινε την στον μαστορα.

 

 

Αν ειναι καθαρος και με την κιθαρα πανω τοτε αρχισε ενα ενα να προσθετεις οτι πεταλια χρησιμοποιεις(αν χρησιμοποιεις). Καπου θα εντοπισεις την πηγη του κακου.

ακολουθησα την συμβουλη σου ο ενυσχητης χωρις καλωδια δεν βουιζει με τη κιθαρα βουιζει και σε αυτον και σε ενα λινε 6 spider IV 15 watt βεβαια απο το 4 και πανω

οταν λες πηγενε τη στο μαστορα για πες μου ενα στα μεσογια γιατι δεν εχω ιδεα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε καλυτερης ποιοτητας καλωδιο...

Δε ξερω που εχεις το gain...

Αν το εχεις στο 8 ΛΟΓΙΚΟ ειναι να βουιζει...

Μια αλλαγη λαμπωνε θα βοηθουσε κατα πολυ τη κατασταση οπως επισης και ενα biasing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθαρα σου εχει μονους λογικο ειναι να εχεις καποιον θορυβο ο οποιος στο πολυ gain να ενοχλει.

Αν εχει διπλους πρεπει να ειναι καπως πιο ησυχη.

Σε πολυ gain παλι ομως θα ακουγεται.

Δεν μας λες και τι κιθαρα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλαγη λαμπωνε θα βοηθουσε κατα πολυ τη κατασταση οπως επισης και ενα biasing...

 

όμως το πρόβλημα το έχει ΚΑΙ με τον τρανζιστοράτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου