Προς το περιεχόμενο

Διαφορές Millenium MPS-100 - MPS-200


TziMmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, το mps 100 από το mps 200, διαφέρουν μόνο στο μέγεθος των πιατινιών, ή έχουν και κάπιοα άλλη διαφορά? Είμαι μεταξύ των δύο. Αν δεν κερδίζω τίποτα παραπάνω πέρα από τα full size πιατίνια, τα 40 ευρώ που θα γλύτωνα, δεν είναι και λίγα.... Εκτός και αν μου πείτε ότι αξίζει να τα δώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το mps 100 από το mps 200, διαφέρουν μόνο στο μέγεθος των πιατινιών,

 

Τι εννοείς?Αν υπάρχει διαφορά ποιότητας στις 16 και 18 inches για παράδειγμα?Αν ναι δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο,γιατί έχεις να κάνεις με ηλεκτρονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, στο site του thomann, η διαφορές που γράφει από την 100 στην 200, είναι οι:

 

dynamic drum pads with rubber play zone, thomann natural stick rebound, authentic drum feel, 3x round Hi-Hat/cymbal pads with rubber play zone

 

Αυτά υποτίθεται ότι προσφέρει παραπάνω η 200. Στις εικόνες των set, οι μόνη διαφορά που βλέπω εγώ, είναι ότι η 200 έχει στόγκυλα (full sized) πιατίνια, ενώ η 100 έχει 1/4, καθώς επίσης διαφέρουν στο χρώμα του controller.

 

Να πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλει να πει με αυτά και μπορεί να τα προσφέρει και η 100 απλά να μην τα γράφει για να προοθήσουν την άλλη. Καταλάβατε? Αν ναι, βάλτε ένα χεράκι. Αν δεν χρειάζεται να δώσω τα παραπάνω χρήματα, ας μη τα δώσω...

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απαντήσαν από thomann

 

Hi there,

 

 

 

no the MPS 100 and the MPS 200 are completely similar WITHOUT the following facts:

 

 

 

- As you said the MPS 200 has round cymbal pads instead of the “pizza piece” cymbals of the MPS 100. This is just a visual thing!

 

- At the MPS 200 Module you can adjust the sensitivity of the Pads. You can’t do that on the MPS 100. (This may be helpful to find your optimum configuration!)

 

 

 

The Snare, Tom and Kick pads are completely identical. Just regular mono rubber pads. That means that you have one dynamic trigger inside (no rim sound).

 

Εγώ λέω να πάω για την 100. Εσείς τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από 300 ευρώ έχεις και 20 ευρώ μεταφορικά. Οπότε πάρε αυτήν που έχει 300 να σου έρθει τσάμπα και είναι και καλύτερο μοντέλο  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λες!Κοίταξε,τα περισσοτερα οικονομικα σετ,έχουν 1/4 του πιατινιού και παράλληλα τις περισσότερες φορές έναν μόνο αισθητήρα,και τα πιο ακριβά ολόκληρο πιατίνι με περισσότερους αισθητήρες(αν παρατηρήσεις κάποια ride απο ακριρά σχετικά σετ βγάζουν άλλο ήχο στην καμπάνα,άλλο στην ακρη του πιατινιού,κλπ)...Αν εξαιρέσεις λοιπόν τους αισθητήρες και το ενδεχόμενο οτι υπάρχει μονο το 1/4 επειδή είναι πιο οικονομικό,δεν νομίζω να υπάρχει άλλη διαφορά!Μετά θα συμφωνήσω με τον hyperpano...Αν δώσεις και τα μεταφορικά φτάνεις κοντά στα 300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορικά, ελπίζω να μην πληρώσω. Θα βάλω φιλαράκια να ψωνίσουν κάτι να φτάσουμε το 300άρι, οπότε αυτό ας το αφήσουμε απ' έξω.

Το μέγεθος, που το ένα έχει ολόκληρα πιατίνια και το άλλο 1/4, δε με πειράζει καθόλου. Δυστυχώς, αν κατάλαβα καλά, και τα δύο set, έχουν έναν μόνο αισθητήρα στα πιατίνια, δεν έχουν δηλαδή καμπάνα ή άκρη. Απλά, τα MPS-200, έχουν ρύθμιση ως προς την ευαισθησία, δηλαδή (όπως το καταλαβαίνω εγώ) πόσο δυνατά ή σιγανά να τα χτυπάς για να βγάζουν τον ήχο που θέλεις. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά όλα τα ηλεκτρονικά σετ βγάζουν ένταση ανάλογη της δυναμικής σου...Κάποιοι πιστεύουν οτι με τα ηλεκτρονικά τυμπανα χάνεις όλη σου την δυναμική και τεχνική σου.Εξαρτάται βέβαια!Τώρα επειδή μιλάμε για κάτι πολύ οικονομικό δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αισθητή η διαφορά της ευαισθησίας.....Ακόμη απο οτι είδα έχουν rubber pads(δλδ. λαστιχένια) οπότε και εκεί χάνει λιγο απο δυναμική και ευαισθησία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειχα κανει το λαθος να παρω τα mps-200 :-\,δυστυχως ο,τι πληρωνεις παιρνεις...

ενα θα σου πω φιλε,ειτε σε ενα χρονο θα σου παρουσιασουν προβλημα ειτε απο μονος σου θα θες να τα πεταξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου