Προς το περιεχόμενο

"Try before Buy" Microphone


niktkd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

βρισκομαι σε φαση αναζητησης πυκνωτικου μικροφωνου μεγαλου διαφραγματος με σκοπο να ηχογραφησω φωνη στο home studio μου...

 

Ηθελα καταρχην να ρωτησω σε ποια καταστηματα της αττικης μπορω να παω και να δοκιμασω καποια απο αυτα? (εκτος απ το bon studio που εχει μονο akg)

 

Και δευτερον,επειδη δεν βλεπω να βρισκω τετοιο καταστημα εχετε να μου προτεινετε καποιο? (διαθετω μεχρι 200 ευρω)

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

δεν ξέρω κάποιο μαγαζί για να δοκιμάσεις μικρόφωνα αλλά στην κατηγορία που ψάχνεις δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές! Οπότε θα σου έλεγα να κοιτάξεις για τα εξής  μικρόφωνα:

 

1)BLUE SPARK

2)Rode NT1-A

3)AKG perception 420

 

Επίσης ένα άλλο μικρόφωνο που άκουσα κ μου άρεσε είναι το AKG C 214. Βέβαια η τιμή του είναι λίγο παραπάνω από 300ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω κ το se2200a της SE Electronics!! Πραγματικά πολύ καλό για τα λεφτά του!!  ;)

 

Η σειρά προτίμησης είναι αυτή:

 

1)AKG C 214 (300+ ευρώ)

2)BLUE SPARK

3)Se Electronics se2200a

4)Rode NT1-A

5)AKG perception 420 

 

Βέβαια θα πρέπει να τα ακούσεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω ακουσει σε δειγματα στο youtube κλπ

αλλα ξερεις...αν δεν τα ακουσεις απο κοντα πανω στη δικη σου φωνη...ποτε δεν ξερεις...

 

σε ευχαριστω παντως για την απαντηση

 

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_x1_rf_projectstudio_bundle.htm

εχεις καθολου αποψη για αυτη την προσφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγαζί δεν ξέρω αλλά ΠΡΕΠΕΙ να ακούσεις αυτό πριν καταλήξεις:

 

http://www.mxlmics.com/microphones/studio/V67i/

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/MXL-V67i-Grossmembran-Kondensatormikro/art-REC0004669-000

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

 

στο athens pro audio δεν γινεται να δοκιμασω

εχω παρει απο εκει τα ακουστικα μου και την καρτα ηχου και ειχα ρωτησει για μικροφωνο...

μου το εδωσαν μεχρι και να το πιασω αλλα οταν τους ειπα οτι χωρις δοκιμη δεν αγοραζω στραβωσαν... :/

 

συγγνωμη,εχω αδικο???

ειναι λογικο να αγορασεις κατι αν δεν το δοκιμασεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη,εχω αδικο???

ειναι λογικο να αγορασεις κατι αν δεν το δοκιμασεις???

Άδικο δεν έχεις.

Το λογικό θα ήταν στα καταστήματα ότι είναι προς πώληση, να έχει και το δείγμα του.Αλλά.....χαχ....σε κάποια άλλη εποχη.

Αλλά πού θα το δοκίμαζες; Στα δικά τους μηχανήματα; Στα δικά τους monitors; Μέσω της κονσόλας που έχουν; κτλ κτλ.....και ποια θα ήταν τα συμπεράσματα;...μπέρδεμα μου φαίνεται...απλά προσπαθώ να μπω στην θέση σου...και να αντιληφθω μιας και εγω ανίδεος είμαι σε πολλά μουσικά θέματα που είναι αλληλένδετα με την μουσική μου.

Πάντως έχοντας ένα Rode NT1 ...είμαι ευχαριστημένος. Προϊόν που με κάλυψε στα λεφτά μου και μέχρι τώρα δεν με κάνει να αναζητήσω κάτι διαφορετικό.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου