Προς το περιεχόμενο

"Try before Buy" Microphone


niktkd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγγνωμη,εχω αδικο???

ειναι λογικο να αγορασεις κατι αν δεν το δοκιμασεις???

 

αν δεν το δοκιμασεις στον δικο σου χωρο,με τη δικη σου καρτα ηχου/προενισχυτη και τα δικα σου μονιτορ θα ειναι απλα σαν να μην το δοκιμασες ποτε.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν το δοκιμασεις στον δικο σου χωρο,με τη δικη σου καρτα ηχου/προενισχυτη και τα δικα σου μονιτορ θα ειναι απλα σαν να μην το δοκιμασες ποτε.

 

 

Ε εντάξει, αν αυτός που δοκιμάσει δεν είναι τελείως άσχετος, μπορεί να σχηματίσει μία γνώμη στο περίπου.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικα και με διαφορετικα μηχανηματα μεχρι το σημα να φτασει στην εξοδο παιρνει διαφορετικα χαρακτηρηστικα

αλλα...ειδικα το μικροφωνο...δεν ειναι πληκτρο,να πεις εχει τους ταδε ηχους που μπορω να τους ακουσω απο καποιον αλλον στο youtube...

 

το μικροφωνο μαζι με τη φωνη του καθενος δημιουργει εναν προσωπικο ηχο...γι αυτο και κρινω απαραιτητο το να το δοκιμασω...εστω και σε "διαφορετικα" μηχανηματα απ τα δικα μου...

 

ναι...μονο πυκνωτικο και μονο μεγαλου διαφραγματος...

εχω κανει αυτη τη συζητηση με τον κυριο μαλαφη που ειναι καθηγητης στην sae και μου το ειχε πει οταν τον ειχα ρωτησει "γιατι πυκνωτικο?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμforumιστες σας εχω καλα νεα :)

στο musicorama δεχονται να δοκιμασεις οποιο μικροφωνο θες,αρκει να το εχουν στο στοκ...

επιτελους και ενα ελληνικο καταστημα που καταλαβαινει τις αναγκες του καταναλωτη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

επειτα απο πολυ ψαξιμο και φυσικα τις προτασεις

κατεληξα στα εξης μικροφωνα

 

1)Rode NT1-a

2)MXL VG67i

3)Blue Spark

και θα δοκιμασω στο musicorama το Sontronics STC-2 που ισως να μου αρεσει

 

εχετε να μου προτεινετε καποιο απ τα παραπανω?(ισως καποιος που τα εχει ακουσει και μπορει να συγκρινει?)

 

Σας ευχαριστω πολυ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προενίσχυση θα χρησιμοποιήσεις ξεχωριστή ή της κάρτας ήχου;

 

Γενικά, κάτι με το οποίο συμφωνώ και έχουν πει και πιο έμπειροι απο μένα, είναι ότι σε αυτή την κατηγορία οι διαφορές μεταξύ των μικροφώνων είναι ελάχιστες για πάρα πολλούς λόγους(υπάρχει αντίστοιχο θέμα αν χρειάζεται να το αναφέρω μόλις το βρω για να μην ξαναγράφω κατεβατά που ήδη υπάρχουν)!Καθένα αποτελεί μία αξιοπρεπή λύση για να ηχογραφήσεις αυτά που θέλεις!

 

Ότι και να διαλέξεις την δουλειά σου θα την κάνεις...Για παράδειγμα αρκετός κόσμος εδω μέσα προτείνει πάρα πολύ το Rode NT1!Επίσης για το SE Electronics X1 από γνωστό ηχολήπτη είχα ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια!

 

Οπότε τουλάχιστον για τώρα μην σκαλώνεις με τις πάρα πολλες επιλογές που παίζουν αυτή τη στιγμή σε αυτή την κατηγορία τιμών, γιατί είναι πάρα πολλές και το αποτέλεσμα θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο!Καλύτερα να φας χρόνο στο να ηχογραφήσεις, παρά στο ψάξιμο!Αν κάποια στιγμή θέλεις το κάτι παραπάνω στον ήχο σου...Ψάξε όντως σε βάθος!

 

Παρ' όλα αυτα και εφ όσον σου δίνεται η δυνατότητα να δοκιμάσεις στο μουσικόραμα διάφορα μικρόφωνα, καλές δοκιμές! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις φιλε μου οτι και αυτα τα 200 ευρω οσο λιγα και να φαινονται σε μερικους απο εδω μεσα που εχουν μικροφωνα των 1000ων και πανω ευρω

για μενα ηταν πολυ δυσκολο να τα μαζεψω...

γι αυτο και θελω το καλυτερo value for money :)

θα το ψαξω για το SE Electronics X1 γιατι ειναι μαζι και με το φιλτρο που πιστευω θα μου χρειαστει

προενισχυση θα χρησιμοποιησω για αρχη της καρτας(Komplete Audio 6) και βλεπουμε...

αλλιως πρεπει να περιμενω να μαζεψω γυρω στα 100 ευρω και πανω γιατι απ οτι εχω διαβασει,δεν αξιζει να παρεις προενισχυση με λιγοτερα χρηματα...

 

σκεφτομαι επισης και το Studio Project B1 που ειναι σχετικα χαμηλη η τιμη του και εχω ακουσει πολυ καλα λογια και μετα λεφτα που θα περισεψουν να παρω καποιο φιλτρο οπως της SE η αυτα του thomann

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου