Προς το περιεχόμενο

Engl ή AxeFx II ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες συμφορουμήτες,

είμαι ανάμεσα στο να αγορασω axefx II ή ενα κανονικο λαμπατο amp και συγκεκριμενα τον ENGL E670 EL34 SPECIAL EDITION HEAD 181663.jpg.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι μονο HUGE METAL SOUND τιποτε αλλο, το οποιο πολυ σοφα θα λεγατε ολοι να παω στον Engl αντι του AxeFx, αλλά αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τον Engl τον θελω καρφι στο PC μου χωρις καμπινες και μικροφωνα (Direct). Ο λόγος που δεν θελω καμπινα ειναι εργονομικος αλλα και πολυ βασικο ο θορυβος (θα μου κανουν εξωση:p) ισως με ενα attenuator να λυνοταν το προβλημα αλλα δεν ξερω κατα ποσο καλα θα ακουγεται οταν ηχογραφο. Απο την αλλη το axeFx εχει κορυφαια ποιοτητα αλλα δεν παυει να βγαινει αυτο το Digital απο τον ηχο του.

Βοηθηστε βρε παιδια εχω ψιλο μπλεχτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χωρις 2η σκεψη θα ελεγα τον ENGL αλλωστε το attenuator δεν χαλαει καθολου τον ηχο..ομως οι engl ακουγονται φοβερα ακομα και σε μικρες εντασεις..σε ζηλευω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει χοντρομπλεχτεί.

 

Αυτό που θέλεις να κάνεις δεν γίνεται έτσι απλά με ενισχυτή. Και σε καμμία περίπτωση δεν είναι "το ίδιο πράγμα" με το να παίζεις "κανονικά" με καμπίνα.

 

Δεν θα με απασχολήσει ο Engl, γιατί τα ίδια ισχύουν για όλους τους ενισχυτές. Θα πρέπει να έχει ο ενισχυτής μια line out έξοδο, και μάλιστα όχι τις ψευτο-line out που έχουν οι περισσότεροι (και που είναι στην ουσία ένα ακόμα effects send). Λίγοι έχουν. Εναλλακτικά, παίρνεις την line έξοδο από κάποιο καλό attenuator (αν έχει). Στην ουσία έχεις το σήμα πριν πάει στην καμπίνα. Αυτό πρέπει να το στείλεις στον υπολογιστή σου, προφανώς  μέσω κάποιου cab simulator, είτε hardware είτε software, γιατί αλλιώς σου εγγυώμαι ότι δεν θα σου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ αυτό που θα ακούς.

 

Άλλες εναλλακτικές επιλογές αφορούν isolation cabs αλλά και τα attenuator που είπαμε πιο πάνω, παίζοντας κανονικά με καμπίνα.

 

Άσε λοιπόν τους πειραματισμούς με ενισχυτές, αν αυτό που περιγράφεις είναι που θέλεις να κάνεις. Για τέτοιες δουλειές (μεταξύ άλλων) φτιάχτηκαν τα modeling μηχανήματα. Ψάξε το εκεί. Για τον ήχο που θέλεις, είσαι τυχερός, γιατί εκτός από το Axe και άλλα έχουν πολύ καλή απόδοση σε τέτοια στυλ.

 

 

Απο την αλλη το axeFx εχει κορυφαια ποιοτητα αλλα δεν παυει να βγαινει αυτο το Digital απο τον ηχο του.

 

Ναι ε? Έχει έρθει κιόλας το AxeII στην Ελλάδα? Που το άκουσες/έπαιξες αν επιτρέπεται?  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εχω ακουσει απο axefx II ειναι μεσο youtube (θα μου πεις τωρα σιγα την ποιοτητα που εχει στο youtube) αλλα βγαινει κατι digital. Απο κοντα εχω ακουσει μονο axefx ultra το οποιο ειναι super σε εφε και καθαρα αλλα σε High gain υστερει αρκετα.

Αναφορικα με τον Engl για να καταλαβω  ??? θελετε να πειτε οτι αν απο το line out στειλω σημα στο Pc (ειτε με attenuator ειτε καρφι) και χρησιμοποιοντας impulses (redwirez ή custom) θα έχω αυτο το αναλογικο λαμπατο filling? Γιατι αν ειναι έτσι εχω φυγει αυριο και παω για καταθεση ^^.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να εχω και τα 2, ή μαλλον ειχα, γιατι  το Ultra το πουλησα πριν 2 μηνες. Αν ειναι να χρησιμοποιησεις τον Special Edition ετσι οπως ειπες, μονο huge metal sound δε θα'χεις και ειναι  καλυτερα  να παρεις το Axe-Fx που σιγουρα θα εχεις huge ηχο. Κατα τη γνωμη μου βεβαια παντα.

 

Επισης στη θεση σου θα κοιταζα και τον Kemper Profiling amp. Δεν εχω αποψη ακομα γι'αυτον αλλα το Σεπτεμβρη μαλλον θα τον εχω. Αν αποφασισεις να παρεις τον Kemper, μπορω να σου δανεισω τον Special Edition να τον μοντελοποιησεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικα με τον Engl για να καταλαβω  ??? θελετε να πειτε οτι αν απο το line out στειλω σημα στο Pc (ειτε με attenuator ειτε καρφι) και χρησιμοποιοντας impulses (redwirez ή custom) θα έχω αυτο το αναλογικο λαμπατο filling? Γιατι αν ειναι έτσι εχω φυγει αυριο και παω για καταθεση ^^.

 

Aναλογικό λαμπάτο σφράγισμα δεν έχω ξανακούσει. ;D Αν εννοείς feeling, αυτό το έχουν πια με τη σέσουλα και τα μοντέρνα software, ειδικά σε τέτοιες χρήσεις σαν αυτή που θες να κάνεις εσύ (χωρίς μεγάφωνα και κυρίως για recording). Εννοείται πως βάσει αυτών που λες τέτοια κεφαλή - θηρίο σαν αυτή που θες να αγοράσεις θα πάει εντελώς, μα εντελώς χαμένη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το θες τον engl χωρις καμπινα κτλ?

Φοβερος ειναι τον εχω εδω και λιγο καιρο αλλα πολυ θηριο και δυναμη το ατιμο....

Προσωπικα και μονο εχω προβλημα με τετοου ειδους μηχανιματα (modeling κτλ)

και προτιμο κεφαλια καμπινες και φασαρια στο υπογειο.

ουτε ηχογραφω, ουτε τιποτα, μονο παιζω και απολαμβανω.

 

ειμαι επαρχια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα και μονο εχω προβλημα με τετοου ειδους μηχανιματα (modeling κτλ)

και προτιμο κεφαλια καμπινες και φασαρια στο υπογειο.

ουτε ηχογραφω, ουτε τιποτα, μονο παιζω και απολαμβανω.

 

Το βασικό πρόβλημα σε όλες αυτές τις συζητήσεις, είναι πως λίγοι έχουν χρησιμοποιήσει modeling μηχανήματα σε "πραγματικές" εντάσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι προενισχυτές, με εφφέ, πολυσχιδή routing, κλπ, αλλά, τελικά, προενισχυτές. Επομένως δεν έχουν δική τους... ένταση. Το σωστό είναι να τα κρίνει κάποιος σε συνδιασμό με τελικούς (λαμπάτους ή μη) και κιθαριστικές καμπίνες, ή συστήματα FRFR, ή ακόμα στο fx loop του ενισχυτή τους. Ακόμα και η Fractal έβγαλε τελευταία λαμπάτο τελικό σε rack.

 

Τώρα, όσον αφορά ηχογράφηση, έχουν ξεφτυλιστεί τόσα "χρυσά αυτιά" μη μπορώντας να διακρίνουν τι είναι πραγματικός ενισχυτής και τι modeling (hardware ή software) που καλύτερα να το αφήσουμε... Και επειδή κανένας ερασιτέχνης δεν έχει, καταρχάς, γνώσεις τοποθέτησης μικροφώνων (για να μη μιλήσουμε για το κόστος αγοράς μιας ποικιλίας αυτών), θεωρώ το software "editing" στο τελικό αποτέλεσμα περίπου δεδομένο. Γιατί καλή η "αίσθηση" αλλά αν αυτό που έχει "πιάσει" το μικρόφωνο ακούγεται σκ... τότε το EQing είναι απαραίτητο.

 

Τέλος πάντων, είναι τεράστια συζήτηση, και εξαρτάται τι θέλει να κάνει κάποιος, πως τη βρίσκει, πόσο mojo παίρνει από τα μηχανήματά του (σημαντικό) και πολλούς άλλους παράγοντες. Για τις ανάγκες του OP πάντως θεωρώ το modeling την καλύτερη επιλογή.

 

PS: Ρε απατεώνα grorig, και το Kemper θα πάρεις βρε?? Κανένα δε θ'αφήσεις??  :P :P :P ;D ;D ;D

 

(άσε με να λέω, θέλω demo μόλις έρθει!)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες συμφορουμήτες,

είμαι ανάμεσα στο να αγορασω axefx II ή ενα κανονικο λαμπατο amp και συγκεκριμενα τον ENGL E670 EL34 SPECIAL EDITION HEAD 181663.jpg.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι μονο HUGE METAL SOUND τιποτε αλλο, το οποιο πολυ σοφα θα λεγατε ολοι να παω στον Engl αντι του AxeFx, αλλά αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τον Engl τον θελω καρφι στο PC μου χωρις καμπινες και μικροφωνα (Direct). Ο λόγος που δεν θελω καμπινα ειναι εργονομικος αλλα και πολυ βασικο ο θορυβος (θα μου κανουν εξωση:p) ισως με ενα attenuator να λυνοταν το προβλημα αλλα δεν ξερω κατα ποσο καλα θα ακουγεται οταν ηχογραφο. Απο την αλλη το axeFx εχει κορυφαια ποιοτητα αλλα δεν παυει να βγαινει αυτο το Digital απο τον ηχο του.

Βοηθηστε βρε παιδια εχω ψιλο μπλεχτει.

 

Καρφί στο pc? No contest...Axe fx

Αν τελικά προτιμήσεις τον Engl (για τον σκοπό που τον θέλεις  ;)) τον βλέπω σε αγγελία στο noiz σε μερικούς μήνες (εβδομάδες)

Και τα καλύτερα μικρόφωνα και τις καλύτερες καμπίνες να πάρεις, πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσεις να γράψεις καλύτερα με τον engl από ότι με το axe...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφί στο pc? No contest...Axe fx

 

+1000

 

Αν δεν μπορεσεις να βγαλεις...εξωφρενικο ηχο με το AXE FX ,πιστεψε με ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα φταιει το AXE FX.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου