Προς το περιεχόμενο

True Bypass, Led, DC input σε MXR Vintage phase 90 και DynaComp που?


Iliaspap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Ξέρετε σε ποιόν να απευθυνθώ στην Αθήνα για να μοντάρει δύο Vintage MXR πεταλάκια (Dynacomp & Phase90) σε True Bypass, Led και DC input?

 

Στον JAM είχα στείλει mail πριν κάνα δυο βδομάδες και μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει mods πλέον.

 

*Ούτε ο OXYGEL τα αναλαμβάνει λόγο φόρτου εργασίας όπως ο JAM.

 

Τι στο καλό, τοσο δύσκολο είναι; Θα το έκανα και μόνος μου αλλά δεν έχω εργαλία για το τρύπημα των σασί και φοβάμε μην τα χαλάσω.

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό, τοσο δύσκολο είναι;

 

οχι δυσκολο δεν ειναι,ουτε τα παιδια βαριούνται, απλα οταν ενας κατασκευαστης γινει επιτυχημενος,οπως καταφερε με πολυ δουλεια και μεθοδο να γινει  ο JAM,  ειναι φυσικο να μην κανει ψιλοδουλειες και να ασχολειται μονο με την παραγωγη του ,φανταζεσαι να παρεις τον Fulltone και να του ζητησεις να κανει μοντα σε ενα πεταλι σου? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζεσαι να παρεις τον Fulltone και να του ζητησεις να κανει μοντα σε ενα πεταλι σου? ;D

 

Ναι αλλά ο Analogman μια χαρά mods κάνει κι ας πάνε και καλά οι δουλειές του  :),

αλλα σιγά μην τα στείλω Αμερική.

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις με ένα εξωτερικό παθητικό (true bypass) looper όπου θα σε βολέψει να γκρουπάρεις και τα πετάλια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις με ένα εξωτερικό παθητικό (true bypass) looper όπου θα σε βολέψει να γκρουπάρεις και τα πετάλια σου

 

Ναι, είναι και αυτό μια λύση που έχω σκεφτεί αλλά έχω πολύ περιορισμένο χώρο στο pedalboard. Εάν δεν βρω κάποιον να κάνει τα mods, μάλλον εκεί θα καταλήξω.

 

Δοκίμασε εδώ :

 

http://www.freqbox-pedals.com/

 

Thanks! Έστειλα mail, για να δούμε...

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fulltone κάνει mods στα δικά της πετάλια, ή για να ακριβολογήσουμε τα μοντάρει (σε μερικές περιπτώσεις κι όχι πάντα) για να αναβαθμιστούν στην τελευταία έκδοση.

 

Επί του θέματος: έχουμε και δυο συνφορουμίτες που ασχολούνται πολύ με αυτά, αλλά από όσο γνωρίζω εντελώς ερασιτεχνικά και μόνο για φίλους. Ιφ έβριθινγκ έλς φέιλς, στείλε τους ένα pm - δεν χάνεις και τίποτα... είναι ο Toneless και ο Alderbody.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και ο Alderbody.

θενξ για το... promo, αλλα:

 

Ξέρετε σε ποιόν να απευθυνθώ στην Αθήνα

 

Θα μπορουσα βεβαια να βοηθησω ...θεωρητικα.

 

Τι στο καλό, τοσο δύσκολο είναι; Θα το έκανα και μόνος μου αλλά δεν έχω εργαλία για το τρύπημα των σασί και φοβάμε μην τα χαλάσω.

 

Το τρυπημα θελει οντως εργαλεια και προσοχη. Αλλα παντα μπορεις να δανειστεις.

 

Η μετατροπη ειναι σχετικα απλη, αλλα ειναι η λεγομενη #!^%#σοδουλειά...

Θα χρειαστεις εναν διακοπτη 3PDT, ενα dc jack Boss type, ενα LEDακι και μια αντισταση (περιπου 8,2ΚΩ). Αυτα βρισκονται ευκολα στο internet (π.χ. banzaimusic.com).

Σχεδια απο τα πεταλια σου βρισκεις ευκολα, αλλα ριξε μια ματια στα Projects του General guitar gadgets γιατι εχει και διαγραμματα συνδεσης:

 

http://www.generalguitargadgets.com/projects/16-compression/81-mxr-dyancomp-compressor

 

http://www.generalguitargadgets.com/projects/23-phase-shifters/311-mxr-phase-90-script-logo

 

Αν βρεις και καποιον που να ξερει, η δουλεια σου μπορει να γινει σχετικα ευκολα.

 

ξερω, δεν βοηθησα...  :(

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου