Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής μπάσου και πάλι (ανάμεσα σε 2)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Γεια και χαρά noiz-όπουλα και noiz-οπούλες!

Τι μου κάνετε?

 

Σας έχω θεματάκι. :)

Θέλω να πάρω έναν ενισχυτή για το μπασάκι μου και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ 2.

 

The facts:

-Θέλω έναν ενισχυτή που να χρησιμοποιώ κυρίως σε live (400-500W) και σε πρόβες στο studio μας

-Η μουσική που παίζουμε είναι κυρίως διασκευές από AC/DC και guns and roses μέχρι red hot chili creppes και Robbie Williams.

-Θέλω να δώσω το πολύ μέχρι 450€ (καλά και +20€ παραπάνω να είναι, δε πειράζει)

-Το μπασάκι μου είναι ένα Stingray με HH και συνήθως παίζω καρφί στον ενισχυτή. Που και που μπορεί να χρησιμοποιήσω και κανένα OD πεταλάκι (έχω φτιάξει ένα DIY Big Muff Pi)

 

Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε 2 τα οποία τα έχω βρει σε μειωμένες τιμές:

TC Electronics BG500/210 -477€

Line6 LowDown LD400 Pro -300€

 

Και για τους 2 έχω διαβάσει πολύ καλά reviews και τα clips στο youtube δε βοηθάνε και πολύ.

Έχω παίξει με έναν TC Electronic 500 (δε θυμάμαι με τι καμπίνα) και μου είχε αρέσει πολύ ο ήχος.

Ζω σε μια μικρή πόλη της Δανίας και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τους δοκιμάσω κάπου και τους 2. Το ψάχνω όμως :) Έχω στείλει email σε όλα τα γύρω μαγαζιά ρωτώντας τους αν τους έχουν.

 

Λοιπόν? Εσείς ποιον θα προτιμούσατε?

 

ΥΓ. Ο ενισχυτής θα κάθετε μονίμως στο studio εκτός από το όταν έχουμε live. Για το σπίτι έχω έναν Roland cube 100.

 

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε 2 τα οποία τα έχω βρει σε μειωμένες τιμές:

TC Electronics BG500/210 -477€

Line6 LowDown LD400 Pro -300€

Εγώ, αν ντε και καλά έπρεπε να πάρω combo, θα έπαιρνα μεταξύ αυτών των δύο, τον TC.

 

Επιμένω για μια ακόμα φορά όμως, ότι ο συνδυασμός καμπίνας-κεφαλής, είναι μακράν ιδανικότερος (και στο κουβάλημα και στις αναβαθμίσεις) εφόσον δεν επιζητείται μια λύση μικρού και φθηνού ενισχυτή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, αν ντε και καλά έπρεπε να πάρω combo, θα έπαιρνα μεταξύ αυτών των δύο, τον TC.

 

Επιμένω για μια ακόμα φορά όμως, ότι ο συνδυασμός καμπίνας-κεφαλής, είναι μακράν ιδανικότερος (και στο κουβάλημα και στις αναβαθμίσεις) εφόσον δεν επιζητείται μια λύση μικρού και φθηνού ενισχυτή.

Έχεις κάτι να μου προτείνεις στα λεφτά και χαρακτηριστικά που ζητάω?  :)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι θα ξεμπερδέψεις με €450, μάλλον δύσκολο. Αλλά εάν είσαι υπομονετικός και παρατηρητικός, θα βρεις ευκαιρίες στο Γερμανικό/Αγγλικό Ebay αλλά και στα stock καταστημάτων και στις αγγελίες.

 

Μία καμπίνα (καινούρια) που βρήκα πρόχειρα τώρα που είδα....

http://www.ebay.de/itm/TC-Electronic-BC210-2-x-10-inch-bass-cabinet-NEW-/270771740989?pt=UK_MusicalInstr_Amplifiers_RL&hash=item3f0b40e13d

 

Στα ίδια λεφτά περίπου είχα πάρει (και πούλησα φθηνότερα σε άριστη κατάσταση) έναν Eden Nemesis. Υπάρχουν και οι Hartke 3500/5000, οι GK, οι Ashdown Little Giant 1000, SWR Workingman ή κάποιοι λίγο παλιότεροι Trace Elliot και άλλοι πολλοί.

Αντίστοιχες ευκαιρίες μπορείς να βρεις κι εσύ.

 

Και όσο το σκέφτομαι, μάλλον τελικά και να μπορείς να καθαρίσεις με ένα πεντακοσάρικο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πηγαίνετε για κόμπο ρε παιδιά... Είναι σκότωμα! Εγώ θα επέλεγα τον Line6 αν έπρεπε να διαλέξω κάποιον! Γιατί δεν παίρνεις τον line6 σε κεφαλή?

(στέλνω Link από το Δανέζικο thomann)

http://www.thomann.de/dk/line6_lowdown_hd400_set_1.htm

http://www.thomann.de/dk/line6_lowdown_hd400.htm

Επίσης στα ίδια λεφτά πολύ καλό deal είναι και το:

http://www.thomann.de/dk/hartke_2500_bass_top.htm με

http://www.thomann.de/dk/kustom_de410h.htm

Εγώ θα πήγαινα για τον Hartke επειδή μου αρέσει ο ήχος του ΑΛΛΑ επειδή ο line6 είναι ΙΣΩΣ από τους καλύτερους ever που έχω δει σε αυτό που κάνει (το modeling δηλαδή) κι επειδή παίζεις και σπίτι με τον Roland (που είναι modeling αν δεν κάνω λάθος) τότε όρμα!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ..line 6 ;

 

κουβέντα να κάνουμε!

 

Αν τους ακούσεις θα καταλάβεις...  ;) Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ενισχυτές, believe it or not και επίσης έχουν το καλό του ότι σου δίνουν ΕΠΙΛΟΓΕΣ! Έχεις και την πεταλιέρα και είναι ΠΟΛΥ βολικοί! Και έχουν ΚΑΛΟ ήχο... Δεν ξέρω αν έχουν διάρκεια ή χαλάνε εύκολα αλλά ηχητικά είναι 8.5/10!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα κολοκυθόπιτας αλλά επειδή τον άκουσα (lowdown), μπορώ να πω ότι είναι απλά ασυναγώνιστο value for money αλλά ηχητικά (χωρίς τα εφέ), προσωπικά δεν με έπεισε.

 

Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την αξιοπιστία του αλλά είναι απλώς φήμες και δεν έχω ιδία άποψη.

 

Δεν αρνούμαι ότι το σκέφτηκα για λίγο σε αυτά τα λεφτά (με την εγγύηση διπλοσφραγισμένη) αλλά στα κατά του μέτρησε το μεγάλο βάρος/όγκος του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους ακούσεις θα καταλάβεις... 

 

βρε συ τους έχω ακούσει  άλλα πως να το πω ...δεν ήταν ούτε έτσι ούτε αλλιώς..  τα sans amp  είναι πιο κοντά - και καλά -στην πραγματικότητα.. .με μπερδεύουνε και τα μπλιμπλικια...  αλλά τι περιμένεις απο παλιομοδίτες  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τον OP,  μιας και εχει  modeling amp  και θέλει (και καλά κάνει ) να παίξει AC/DC ..και Robbie Williams , ας κοιτάξει προς GK μεριά  που εκμοντερνίζονται  εύκολα  ;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου