Προς το περιεχόμενο

i dont got the blues yet,but i try...


korman709

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσο μειωνεται σε μια υποτιθεμενη συναλλαγη αγοραπωλησιας η τιμη της κιθαρας μου λογω των γρατζουνιων?τη δινω 130 ευρω τωρα...υπολογισα -20% λογω μεταχειρισμενου και -45 ευρω λογω των γρατζουνιων-(ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΧΡΩΜΑ)ειναι χαρακιές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1 οπως εχει αναφερθει οι κιθαρες δεν ειναι μπιμπελο. :o

ειναι οργανα και η φθορα αργα η γρηγορα θα ερθει. Τωρα αν την παρεις και την καψεις η την πεταξεις απο τον 3ο ισως να εχεις προβλημα αλλα δεν νομιζω πως 2-5 γρατζουνιες σε κιθαρα εκμαθησης και μαλιστα των 250 ευρω αξιζει να την αντικαταστησεις. Αλλωστε ειναι πολυ νωρις πιστευω να εχεις ανακαλυψει ολες τις δυνατοτητες. Τωρα για το θεμα με το σφυριγμα ισως εχεις πειραξει το υψος απο τους μαγνητες και γι αυτο σφυριζουνε.

Παντως μην ξεχνας την μεγαλυτερη δουλεια την κανουν τα χερια. Βελτιωσε το παιξιμο για να δεις διαφορα και μετα αλλαξε εξοπλισμο. Διαφορετικα οταν παρεις κατι καλυτερο και παιξεις θα πεις απο μεσα σου «γαμωτο μηπως θελει σεταρισμα/μαγνητες/καλωδιο/νατ/χορδες/ενισχυτη/λαμπες/πεταλακι». 

Παντα φιλικα.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για το ενδιαφερον και την αμεση απαντηση,λοιπον οι μαγνητες ηταν αρκετα ψηλα και τους κατεβασα,το σφυριγμα σταματησε,επισης βρεθηκε κομμενο καλωδιο που πηγαινε στη γειωση-εγινε και αυτο,ΔΕΝ σφυριζει πλεον...ενταξει δε λεω,καλουτσικη ειναι για αρχαριο οπως εγω,δε μου αρεσει εμφανισιακα ομως...θα δω τι θα κανω,αυτη τη στιγμη ουτε λογος για αγορα αλλης...δεν περισσευουν ουτε για να φτυσω...και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korman709: χρειάζεται να βάλεις σε μια σειρά τις προτεραιότητες και τις ανάγκες σου, σε σχέση, πάντα, με την εκμάθηση της κιθάρας.

 

  Ξεκίνησες το παρόν thread, μοιραζόμενος την πρώτη σου προσπάθεια σε ένα blues, κατόπιν, αναφέρθηκες στις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε θέματα τεχνικής, όπως το bending.Ζήτησες βοήθεια και πληροφορίες επ'αυτού και κάπως, μαγικά, φτάσαμε να συζητάμε για τις χαρακιές στην κιθάρα σου και πώς αυτές επηρεάζουν την μεταπωλητική της αξία.

Εμένα αυτό - και με συγχωρείς για την έκφραση - μου κάνει λίγο σε αχταρμά.

 

Φυσικά και αντιλαμβάνομαι, πως η εκάστοτε κιθάρα, ως σχέδιο/σχήμα/χρώμα/οτιδήποτε, πρέπει να εμπνέει τον κάτοχο της, ώστε να ασχολείται μαζί της.

Επίσης, ότι το G.A.S. κάνει πολλούς από εμάς (συμπεριλαμβανομένης και της αρχοντομουτσουνάρας μου) να ξοδεύουν χρόνο για τον εξοπλισμό.

Όχι, όμως, τόσο πολύ, σε βάρος της εξάσκησης και όχι όλα τα θέματα μαζί σε ένα thread, γιατί, στην τελική, δε θα βγάλεις εσύ άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε συμφορουμιτη,οντως συμφωνω οτι τα εκανα αχταρμα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω αλλα θεματα οποτε τα βγαζω ολα στη φορα εδω,δεν εχω σκοπο την προσωπικη αναδειξη-επιδειξη αλλα να βγαλω και εγω μια ακρη,ακουγοντας αποψεις σας.του τεστειν να τη πουλησω η οχι...τεσπα, δεν εχω σκοπο να κουρασω αλλο.οπως και να χει ευχαριστω για τις συμβουλες και τα σχολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε συμφορουμιτη,οντως συμφωνω οτι τα εκανα αχταρμα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω αλλα θεματα οποτε τα βγαζω ολα στη φορα εδω,δεν εχω σκοπο την προσωπικη αναδειξη-επιδειξη αλλα να βγαλω και εγω μια ακρη,ακουγοντας αποψεις σας.του τεστειν να τη πουλησω η οχι...τεσπα, δεν εχω σκοπο να κουρασω αλλο.οπως και να χει ευχαριστω για τις συμβουλες και τα σχολια.

Καταρχή, με συγχωρείς, αν ο τόνος μου δεν ακούστηκε τόσο φιλικός όσο θα ήθελα. :)

Τις παρατηρήσεις αυτές τις έκανα με σκοπό να βοηθηθείς εσύ από το άνοιγμα του συγκεκριμένου θέματος και εξηγούμαι:

όποιος θελήσει να σχολιάσει το παρόν thread, θα πρέπει να ασχοληθεί, κατά σειρά εμφάνισης, με τα εξής:

1.Το αρχικό clip

2.Πρόβλημα στο bending και προτάσεις για online μαθήματα

3.Πώληση κιθάρας - γνώμες

 

Είναι πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους ζητήματα και δε θα λάβουν την προσοχή και τις απαντήσεις, που πρέπει ή μπορούν να δοθούν, όταν τίθενται όλα μαζί.

 

Σε σχέση με τα bolded, όλοι, όπως και εγώ, σου προτείνουμε να κρατήσεις την κιθάρα.

Ωστόσο, αν σε ξενερώνει, όπως γράφεις, τότε δικιά σου η κιθάρα, όπως και η επιλογή και κάνε την κίνησή σου,γιατί έχει σημασία να γουστάρουμε την κιθάρα με την οποία παίζουμε!!!  ;) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι...παραξηγηση ! δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου...το αντιθετο !συμφωνω... ;D τα εβαλα ολα μαζι οπως συνηθιζω να τα κανω παντα και ζητω εγω συγγνωμη...ειναι σε πολυ φιλικο κλιμα ο γραπτος λογος μου.πολυ καλη και βοηθητικη η σειρα που θετεις τα ερωτηματα μου! ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς είναι αρκετά παράδοξο να λες πως δεν σου αρέσει εμφανισιακά μια κιθάρα που εσύ - προφανώς - επέλεξες πριν 2 εβδομάδες

 

Οι χαρακιές όπως λες είναι ρηχές και σίγουρα καλύπτονται αν μιλήσεις με κάποιον που ξέρει ή αν την δείξεις σε κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα, είναι και μαύρο το χρώμα και διευκολύνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα επιλογες διοτι η κιθαρα ειναι προιον ανταλλαγης.εψαχνα τυπου single cut,και το μαγαζι που δεχτηκε την ανταλλαγη δεν ειχε αλλες οποτε αναγκαστικα πηρα αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα επιλογες διοτι η κιθαρα ειναι προιον ανταλλαγης.εψαχνα τυπου single cut,και το μαγαζι που δεχτηκε την ανταλλαγη δεν ειχε αλλες οποτε αναγκαστικα πηρα αυτη.

Σύμφωνα με reviews άλλων χρηστών, μια χαρά κιθάρα φαίνεται (και σε αυτά τα χρήματα, μάλλον, από τις καλύτερες επιλογές σε LP-style  :-\):

 

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/esp/ltd_ec-50/index.html

 

Πάντως, από τη στιγμή που τη δίνεις €130 και δεν είσαι σε φάση να δώσεις παραπάνω, ίσως θα ήταν προτιμώτερο να την έβαζες για ανταλλαγή και όχι για πώληση.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου