Προς το περιεχόμενο

i dont got the blues yet,but i try...


korman709

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το σκεφτω...ξερω το εχω δει το review.δυστυχως σε αυτα τα μουσικα θεματα μετραει η γνωμη των αλλων και ειδικα οσων εχουν δει-ακουσει την κιθαρα απο κοντα.φυσικο επακολουθο να επηρρεαστω αρνητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα το σκεφτω...ξερω το εχω δει το review.δυστυχως σε αυτα τα μουσικα θεματα μετραει η γνωμη των αλλων και ειδικα οσων εχουν δει-ακουσει την κιθαρα απο κοντα.φυσικο επακολουθο να επηρρεαστω αρνητικα.

  Στα ίδια χρήματα με τη δική σου είναι η Epiphone LP100, που κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλύτερη.

 

  Μια εναλλακτική ειναι να αναβαθμίσεις τους μαγνήτες της κιθάρας σου με ένα φτηνό σετάκι, πχ Tonerider ή GFS (δε θα πήγαινα για active μαγνήτες, όπως είχες γράψει κάπου νωρίτερα, από τη στιγμή, που παίζεις blues).

 

Εδώ η αντιπροσωπεία της Tonerider στην Ελλάδα:

http://www.fuzzville.gr/tonerider.html

 

αλλά στις αγγελίες μπορείς να βρεις ευκαιρίες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...ευχαριστω πολυ,ηδη εριξα μια γρηγορη ματια στους τοnerider...θα το σκεφτω καλα και οταν ειμαι οικονομικα καλυτερα ισως να προχωρησω σε αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παίξε τη μελωδία μένοντας στο ίδιο περίπου ύψος ταστιέρας, χρησιμοποιώντας περισσότερες χορδές  (αντί να ανεβοκατεβαίνεις στην πρώτη χορδή).

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)

 

συμφωνω αλλα μου ειναι λιγο δυσκολο ακομα μιας και πρεπει να σκεφτω σε ποια χορδη ειμαι καθως και την κλιμακα,σιγα σιγα ομως θα το προσπαθω μερα με τη μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης:

 

- αφού ξεκίνησες τα bends, κάνε όλα τα bends με.... bends, και όχι με γλίστρημα του δακτύλου

 

- τα bends είναι ευκολώτερα περίπου στη μέση της χορδής, ένας λόγος που σε προέτρεψα νωρίτερα να παίζεις περίπου στο ίδιο ύψος της ταστιέρας και να αλλάζεις χορδές

 

- άκου το κομμάτι και κράτα τα bends όσο πρέπει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανο μερικες συμβουλες αν μου επιτρεπεις και εμενα που εμαθα να παιζω μονος (και σε χειροτερη κατασταση αφου δεν ειχα καμια επαφη με τη μουσικη πλην του να ακουω ολη μερα :))

για τα βιντεο που ανεβαζεις,παρατηρησα οτι που και που μας κοιτας  και παιρνεις τα ματια σου απο την ταστιερα...μη σε νοιαζει για το πως θα φαινεσαι ,συγκεντρωσου εκει στην ταστιερα και το παιξιμο,αυτα τα μικρα κλασματα δευτερολεπτου που σκεφτεται το μυαλο "σηκωσε το κεφαλι ,κοιτα το φακο"ειναι ικανα για αποσυντονισμο.

Επισης ειδα οτι κουνας το ωμο σου (κυριως στην αρχη) για να "κατσει" η ζωνη καλυτερα γιατι μαλλον σε ενοχλη.Προσπαθησε να τα βρειτε με τη ζωνη `η ακομα και να την αλλαξεις με αλλη `η να δοκιμασεις αλλες θεσεις-υψος που μπορει να σε βολευη καλυτερα με αποτελεσμα να μην εχεις το μυαλο σου και εκει και να εισαι πιο ανετα.(εκτος αν ειναι καποιο τικ που εχεις και σε ανακουφιζη η κινηση στον ωμο..πασο ;D ;D)

Κατι τελευταιο ,κατεβασε το δεξι χερι λιγο πιο κατω ,προσπαθωντας να ακουμπαει το μικρο δακτυλο περισσοτερο,επανω στην γεφυρα και σιγουρα λιγο πιο πισω απο το σημειο που παταν οι χορδες ,η πενα θα βρεθει καπου στο κεντρο απο τους δυο μαγνητες θα παιζεις με μεγαλυτερη σταθεροτητα και θα βρισκεις πιο ευκολα "στοχο"!

αυτα φιλε μου ,και στο ξαναλεω χωρις να ειμαι μουσικος `η δασκαλος ,αλλα ειχα και γω τα ιδια μικρα θεματακια που με δυσκολευαν....

sorry για την εκταση..ελπιζω να βοηθω εστω και λιγο!

καλο κουραγιο ,προχωρα και παιξε ,παιξε ,παιξε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου