Προς το περιεχόμενο

"Νέες" American Standard από τη Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει μια μικρη παρεξηγηση,οτι δηλ οι νεες std φορανε τους ιδιους μαγνητες με τη σειρα Classic Player (Baja,strat) αυτο δεν ισχυει μια και οι std φορανε αμερικανικους Fender Custom Shop μαγνητες ενω οι CP 50s & Baja τις ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΕΣ εκδοχες τους (που ειναι μια χαρα επισης) ενω οι Classic Player '50s Stratocaster φοραει τους αμερικανικους 57/62.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτήσω, οι ''τυπικές'' fender am. std έχουν μαγνήτες αν όχι ακριβώς, περίπου ίδιους με αυτούς των american series στις αρχές και μέσα των 90's?

 

Και μια ερώτηση ακόμα, διαπίστωσα ότι μια partcaster μου (μεταχειρισμένη) έχει στην neck και στην middle θέση τους μαγνήτες μιας am. series αλλά οι μαγνήτες είναι middle και bridge αντίστοιχα. Πειράζει, ή να κρατήσω τον middle για να τον βάλω στη σωστή θέση, να βγάλω τον bridge και να ψάξω για τον αντίστοιχο neck?

 

(οι μαγνήτες που έχω είναι οι 56206 και 56207, ενώ ο neck είναι ο 56205, απλά ρωτάω μήπως στην τελική είναι το ίδιο πράμα, μιας και παρότι αναγράφουν διαφορετικό P/N, έχουν ''σκαλισμένο'' το ίδιο νούμερο από πίσω - 016730)

 

http://support.fender.com/service_diagrams/stratocaster/011-7400_02A_SISD.pdf

 

ON TOPIC: Πολύ ωραίες φαίνονται οι καινούγριες... ;D  ούτε εμένα μ'αρέσει εμφανισιακά η καινούργια γέφυρα, ΑΛΛΑ αν είναι να έχει επιτέλους όχι τόοοοσο μικροσκοπική τρύπα άλλεν για τα βαγονάκια ώστε να πρέπει να χαλάσεις τον κόσμο  για να βρεις ένα, so be it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jade Pearl μου θυμίζει ολίγον χακί. Θα μπορούσε η Fender να βάλει μια ομορφότερη απόχρωση σε αντικατάσταση του Blizzard Pearl (π.χ. Natural, Dakota Red, Burgundy Mist).

 

0113002719_frt_wmd_001.png

 

Να θυμίσω πως τα μπάσα έχουν επίσης αναβαθμιστεί με μαγνήτες CS60s (όλα εκτός από τα πεντάχορδα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εγώ περιμένω την δικιά μου. Ελπίζω μέσα στο μήνα να την έχω. Μόλις λίγο την ταλαιπωρήσω θα σας έχω νέα. Μόνη αλλαγή θα είναι οι χορδές γιατί έχει 9ρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου american standard στρατ 2012 εφτασε πριν λιγες μερες και ειμαι κατα ευχαριστημενος.

 

Αψογος ηχος με τους νεους μαγνητες και αψογη παιχτικα.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου american standard στρατ 2012 εφτασε πριν λιγες μερες και ειμαι κατα ευχαριστημενος.

 

Αψογος ηχος με τους νεους μαγνητες και αψογη παιχτικα.

.

 

Απο neck profile και τάστα τι λέει? Λεπτό?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Απο neck profile και τάστα τι λέει? Λεπτό?

 

Πολλοι υποστηριζουν οτι ειναι λεπτο. Διαφωνω. Προσωπικα θα ελεγα οτι ειναι μεσαιο. 0.84 at 1st fret

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να θυμίσω πως τα μπάσα έχουν επίσης αναβαθμιστεί με μαγνήτες CS60s (όλα εκτός από τα πεντάχορδα).

 

 

  Ooooh YEAH ...  8)  Η ΜΙΑ και μοναδική αναβάθμιση για τα νέα American Standard Basses (συν και το νέο μούφα χρώμα ναι ... τους πείραζε δηλαδή να βγάλουν ενα Royal Blue ... έτσι να γουστάρουμε ... πφ ... τι να πεις ... ).  Κατα τα άλλα, εχουν ακριβως τα ίδια specs με τους προκατόχους τους. ( αν και ... φημολογείται οτι ο νέος μαγνήτης στα precision τουλάχιστον σκοτώνει !  ;D)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

  Ooooh YEAH ...  8)  Η ΜΙΑ και μοναδική αναβάθμιση για τα νέα American Standard Basses (συν και το νέο μούφα χρώμα ναι ... τους πείραζε δηλαδή να βγάλουν ενα Royal Blue ... έτσι να γουστάρουμε ... πφ ... τι να πεις ... ).  Κατα τα άλλα, εχουν ακριβως τα ίδια specs με τους προκατόχους τους. ( αν και ... φημολογείται οτι ο νέος μαγνήτης στα precision τουλάχιστον σκοτώνει !  ;D)

 

Αν θες μπάσο σε Royal Blue πάρε το Precision signature του Steve Harris. Δεν πρόκειται ποτέ να βρεις μπάσο American Standard σ' αυτό το χρώμα.

 

86ceb3c861ac3d7b0737b2ccde488ca3.png

 

Τα charcoal frost, candy cola και blaze pearl αντικαταστάθηκαν πρόσφατα από δύο ωραίες μεταλλικές αποχρώσεις μπλε και κόκκινου (mystic blue & red).

 

86ceb3c861ac3d7b0737b2ccde488ca3.png

 

86ceb3c861ac3d7b0737b2ccde488ca3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου