Προς το περιεχόμενο

χρατς-χρουτς απο'το pickguard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ίδιο παρουσίαζε και η δική μου classic player 60's αφου κι εγώ ακουμπάω το δακτυλο στο pickguard, όμως δέν το εμφάνιζε αμέσως όταν ξεκινούσα να παίζω, το παρουσίαζε λίγο αργότερα αφού είχα παίξει κάμποσο.

Μετά απο καλό θωράκισμα με αλουμινοταινία μέχρι του σημείου που αρχίζουν οι μαγνήτες,ακόμα και στα κενά μεταξύ των μαγνητών, χωρίς να ακουμπάει σ'αυτούς, το φαινόμενο σταμάτισε. Aυτά με το μαμά pickguard. Τώρα που άλλαξα και έβαλα ένα μαύρο της lace το οποίο είναι πλήρως θωρακισμένο από την εταιρεία, δεν παρουσιάζει τίποτα.

Η εξήγηση που δίνω εγώ είναι ότι μέ την τριβή του δάκτυλου στο pickguard, αυξανόταν σταδιακά η θερμοκρασία σ'αυτό με αποτέλεσμα να δημιουργείται στατικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτο ηταν το μονο που δεν περημενα 

 

και αυτα τα γυαλιστικα σπρευ επιδυνωνουν πολυ το φαινομενο.

Εγω θυμαμαι ειχα λυσει και τους μαγνητες εβγαλα τα πλαστικα καπακια μεσα που ειχε μπει υγρασια και τα καθαρισα και παλι μετα απο μερες σταματησαν τα χρατσ χρουτσ.

Καθαρισμα καλο με αντιστατικο πανι που λεει και ο SF και.... περιμενε και λιγες μερες  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει και ο kostdouk ειναι και το δικο μου προβλημα

 

το παρατηρησα οταν επαιζα φανκυ ακορντα οποτε το κριτς ακουγόταν αμεσως μετα το κοφτο ακορντο.

 

προσπαθωντας να δω πως "δουλευει" πατησα το πικγκαρντ στο ιδιο σημειο που το παταω οταν παιζω με το δαχτυλο χωρις όμως να παιζω και βρηκα το εξης:

 

το κριτς ακουγεται μονο οταν ΚΑΙ πατάς καθετα το πικγκαρντ ΚΑΙ σερνεις το δαχτυλο

 

 

θα ψαξω να βρω αντιστατικό πανι αλλά που να σκουπισω? Απο έξω η απο μέσα?

 

Επίσης πόσο καιρό θα μου "κρατησει"? Πρεπει να το καθαρίζω όλη την ώρα?

 

Υπάρχει καποια "επιστημονική" εξηγηση έτσι για να μαθαίνουμε και τιποτα?

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κριτς ακουγεται μονο οταν ΚΑΙ πατάς καθετα το πικγκαρντ ΚΑΙ σερνεις το δαχτυλο

Μάλιστα, σέρνωντας το δάκτυλο είναι συνεχές όσο διαρκεί το σύρσιμο του δάκτυλου.

πάντως εμένα λειτούργισε το θωράκισμα που ανέφερα και είναι κάτι μόνιμο, έναντι του αντιστατικού πανιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, σέρνωντας το δάκτυλο είναι συνεχές όσο διαρκεί το σύρσιμο του δάκτυλου.

πάντως εμένα λειτούργισε το θωράκισμα που ανέφερα και είναι κάτι μόνιμο, έναντι του αντιστατικού πανιού

εχω 2 στρωσεις αλουμινιου + ολο το cavity και δεν φευγει.δεν προλαβα να παρω πανια.αν το κανω θα αναφερω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

GUYS βαλτε ενα Fender Strat Pickguard 3-ply εχει μια λεπτη στρωση μεσα απο αλουμινιο και δεν θα εχετε κανενα προβλημα  με παρεμβολες, οσο κ να ακουμπατε το Pickguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλαστικο και με alluminium tape περασμενο απο κατω

 

To είχα και εγώ. Με alu tape από κάτω, όταν άγγιζα το PG κάπου άγγιζε το Alu Tape στο σώμα, σε κάποιο σημείο έκανε ηλεκτρική επαφή και έκανε "χρατσ-χρούτσ". Πρίν τρελαθώ ξήλωσα το alu tape και ησύχασα. Πρέπει να υπάρχει μόνιμη ένωση με το alu tape και ότι μονωτικο έχει το σώμα η το cavity αλλιώς θα έχεις το θόρυβο κάθε φορά που το tape θα αγγίζει κάπου.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγω εβαλα αλουμινιοταινια  (χρωματοπωλειο) κ στη squier μου κ παλι δεν κανει τιποτα οσο κ να ακουμπαω.Αν τωρα σε καποιον κανει για καποιο λογο, να συνδεσει την γειωση της κιθαρας ή με καλωδιο ή με λιγο αλουμινιοταινια κατω απο το pickguard κ ειναι σιγουρο 1000% οτι δε θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου