Προς το περιεχόμενο

Seymour Duncan vs. EMG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και απ' ό,τι έχω δει έγιναν της μόδας τα "vs." θέματα ανοίγω κι εγώ ένα αλλά για μαγνήτες.  ;D Ανέβασα πριν λίγες μέρες ένα βιντεάκι στο youtube που συγκρίνω συγκεκριμένα τον Seymour Duncan Custom nickel με τον EMG 81 στην bridge θέση. Δείτε το και γράψτε τη γνώμη σας και ποιον προτιμάτε ηχητικά απ'το συγκεκριμένο βίντεο ή και γενικά.

 

Να πω επίσης ότι όποιος ενδιαφέρεται ας φτιάξει/ανεβάσει και άλλα βιντεάκια με συγκρίσεις μεταξύ των 2 αυτών pickup brands.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι ωρε δεν το εκανες ψηφοφορια που θελω να ψηφισω κι εγω ο καημενος ?

 

Παντως απο το βιντεο βγαινουν περιτρανα τα κατωθι συμπερασματα...

 

1 ) καταρχην και βασικοτερο οτι ξερεις πολυ καλα να χρησιμοποιεις ολα αυτα τα software...

2 ) ωραια τα χρωματακια... Το πορτοκαλι λιγο πιο ωραιο στο ματι βεβαια

3) επισης τα αγγλικα σου φοβερα... Δεν ξερω με την προφορα βεβαια τι γινεται !!!

 

 

Υ.Γ. αααα και κατι μη ουσιαστικο... Σε επιπεδο μιξης λοιπον οι μαγνητες ηχητικα δεν εχουν να δωσουν και πολλες διαφορες... Εγω προσωπικα τις διαφορες τις βλεπω στο χερι οταν αλλαζω μαγνητες παρα στον ηχο... Αυτα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν ξέρω κατά πόσο κάποια απ'αυτά που λες τα λες ειρωνικά ή όχι. Τα αποσιωπητικά με μπερδεύουν λίγο όσον αφορά το ύφος με το οποίο γράφεις στη συγκεκριμένη απάντηση.

 

Αυτά που γράφεις στο (2) και στο (3) όπως και αυτό που λες στο ΥΓ. σου. Το ουσιαστικό είναι να γράψει ο καθένας τη γνώμη του για τους μαγνήτες. Γιατί το λες "μη ουσιαστικό" ;

 

Τέλος, τι εννοείς ότι τις διαφορές τις βλέπεις στο χέρι;

 

Δεν έχω πάρει κάπως αυτά που είπες. Απλά αν μπορείς διαλεύκανε μου λίγο πώς τα εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε άνθρωπε τι να πειράζει!  ;D Άλλωστε, όπως λέω και στο βίντεο, οι διαφορές δεν είναι και τόσο ευκολοάκουστες στη μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν ξέρω κατά πόσο κάποια απ'αυτά που λες τα λες ειρωνικά ή όχι. Τα αποσιωπητικά με μπερδεύουν λίγο όσον αφορά το ύφος με το οποίο γράφεις στη συγκεκριμένη απάντηση.

 

Αυτά που γράφεις στο (2) και στο (3) όπως και αυτό που λες στο ΥΓ. σου. Το ουσιαστικό είναι να γράψει ο καθένας τη γνώμη του για τους μαγνήτες. Γιατί το λες "μη ουσιαστικό" ;

 

Τέλος, τι εννοείς ότι τις διαφορές τις βλέπεις στο χέρι;

 

Δεν έχω πάρει κάπως αυτά που είπες. Απλά αν μπορείς διαλεύκανε μου λίγο πώς τα εννοείς.

ρε συ πλάκα κάνω. Γιατί με παρεξηγήσες ; αφού έχουμε ξανά μιλήσει. Γενικά σε όλο το μύνημα σου κάνω πλάκα εκτός από το υ.γ. Όπου λέω την αληθινή μου θέση σχετικά. Οι διάφοροι μαγνητες εμένα προσωπικα μου δίνουν μια διαφορετική αίσθηση στο χέρι , κυρίως στο δεξί με τις αρμονικές και τις δυναμικές τους. Η διάφορες στην μίξη δεν φαίνονται και τόσο. Εκτός αν μιλάμε για μαγνητες εξηζητημενους όπως ινβειντερ κτλ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε άνθρωπε τι να πειράζει!  ;D Άλλωστε, όπως λέω και στο βίντεο, οι διαφορές δεν είναι και τόσο ευκολοάκουστες στη μίξη.

 

Καταρχάς ωραίο παίξιμο και καλή μείξη!

Οι διαφορές μου ακούγονται κι εμένα αμυδρές. Για την ακρίβεια, αν δεν είχε τα χρώματα και τις φωτό, δε θα ήξερα ποιος μαγνήτης είναι ποιος...

Πιστεύω το βίντεό σου αποδεικνύει αυτό που λέμε: ότι το μεγαλύτερο ρόλο στον τελικό ήχο σου παίζουν οι ενισχυτές και τα preamps ( modelling, tube, ss, κλπ). Γι αυτό και προτείνουμε σε συμφορουμήτες να επενδύουν σε καλό ενισχυτή της αρεσκείας τους πριν αρχίσουν να δίνουν χρήματα σε διάφορους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, δεν σε παρεξήγησα, απλά μπερδεύτηκα απ'τον τρόπο που έγραφες. Τώρα που το διαλεύκανες, οκ  :) Κατάλαβα και αυτό με το χέρι πώς το εννοείς. Θενκς για τα καλά σου λόγια!

 

Sottos (the mode-man!!) θενκς για τα καλά λόγια και σε σένα.

 

Και μένα στην αρχή ειδικά που το πρωτοηχογράφησα μου ακούγονταν ελάχιστα οι διαφορές. Όσο περισσότερο το άκουγα τόσο περισσότερο ξεχώριζαν ηχητικά. Όπως λέω και στο βίντεο ο duncan έχει περισσότερα μπάσα και μεσαία και είναι πιο ογκώδης ενώ ο EMG είναι αρκετά πιο πριμός με φανερή έλλειψη μπάσων, μπασομεσαίων. Ειδικά με τις κιθάρες σκέτες, οι διαφορές ακούγονται πολύ περισσότερο. Λογικά θα ανεβάσω κι άλλο βίντεο κάποια στιγμή που να 'χει τις κιθάρες μόνες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Ενδιαφερον συγκριτικο, εμενα μου φανηκε πιο "ζεστος" ο duncan δηλαδη με λιγα παραπανω Low mids, αλλα οχι, δεν ακουσα τρελη διαφορα.

 

Πραγματι ο Sottos εχει δικιο +14 και γω σε ενα παλιοτερο συγκριτικο με SD,Gibson burstbucker, Emg 707 παρολο που οι κιθαρες ηταν διαφορετικες η παραμορφωση τα ισοπεδωνε ολα, διαφορες υπαρχουν παντα απο οργανο σε οργανο και απο μαγνητη σε μαγνητη αλλα οταν παιζεις με πολλη παραμορφωση ολα μπορουν να ακουστουν ιδια με λιγο πειραγμα στα EQ. Με την προυποθεση παντα οτι δεν διαφερει τρομερα το Output του μαγνητη για το οποιο δεν ξερω ποσο επιρεαζει μιας και δεν εχω πειραματιστει.

 

Κατα ταλλα η μιξη και το παιξιμο ειναι χαλια.  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Ενδιαφερον συγκριτικο, εμενα μου φανηκε πιο "ζεστος" ο duncan δηλαδη με λιγα παραπανω Low mids, αλλα οχι, δεν ακουσα τρελη διαφορα.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου