Προς το περιεχόμενο

serious simple and sexy


CLASSIC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επειδή από άλλο ποστ σου κατάλαβα ότι αποζητάς κριτική, κι' ας είναι και αρνητική, θα σου πω τη γνώμη  μου, καλοπροαίρετα πάντα...

 

Καταρχάς οι ήχοι που έχεις χρησιμοποιήσει μας πάνε σε άλλες εποχές, αλλά με άσχημο τρόπο, είναι κάπως τσίπικοι. Σίγουρα μπορείς πλέον να βρεις καλύτερες βιβλιοθήκες με πολύ καλά δείγματα.

Βέβαια φταίει και η έλλειψη programming, αφού τα πάντα ακούγονται διαρκώς  στην ίδια δυναμική. Είναι από παρτιτούρες μήπως το κομμάτι; Θέλουν δουλειά γενικά αυτα τα midi.

 

Τώρα ως σύνθεση δεν είμαι και ο καταλληλότερος να κρίνω. Ωραίο κομμάτι είναι, θα μου άρεσε πιο αραιό γενικά. Πάντως αυτού του είδους τα κομμάτια ακούγονται σωστά μόνο όταν παίζονται από πολύ καλούς μουσικούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ευχαριστώ ειλικρινά, το καταλαβαίνω ότι ίσως είναι λίγο νωρίς.Αλήθεια είναι δεν δίνω και τόση σημασία στους ήχους  -έχω το ψώνιο να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα παίξουν πραγματικά όργανα τα κομμάτια- όσο στην μελωδία και την πλοκή ούτε θέλω να κάθομαι πολύ στο pc.Γράφω αναλογικά "ολα με τη μια" για να βελτιώσω το παίξιμο στο πιάνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σε κριτικάρω αφού το τραβάει ο οργανισμός σου ;D

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με πήγαν πίσω, σε άλλες εποχές , δεκαετία '90...  ίσως και '80. Εξέλιξε τους ήχους σου και θα τα πας πολύ καλύτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα απο τους ήχους που χρησιμοποίησες και ασχετα απο το αν μου αρέσει αυτό καθ'αυτο το κομματι, θα σταθώ στο οτι δειχνεις να εχεις πολυ καλο ενορχηστρωτικο χαρακτηρα. Συνηθως στα clips ακουμε εναν ''παιχτη'' στο οργανο του(συνηθως με ενα backing track) και καλουμαστε να κρινουμε ποσο καλα το παιζει. Εδω ειναι κατι διαφορετικο! Ολοκληρωμενη συνθεση με, οχι ασχημη, ενορχηστρωση. Μπραβο σου απο μενα που βλεπεις ''συνολικα'' τη μουσικη και οχι σαν οργανοπαιχτης!(Δεν εννοω οτι το αντιθετο ειναι κακο, αλλα καλο ειναι να υπαρχει και αυτο εδω). Με ενασχοληση και τριβη, θα πετυχεις ακομα καλυτερα πραγματα γιατι απ'οτι δειχνεις, το εχεις.

Σημειωση: Ακουω απο ηχειακια του laptop :-[ οπότε μπορει να λεω και κουταμαρες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σε κριτικάρω αφού το τραβάει ο οργανισμός σου ;D

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με πήγαν πίσω, σε άλλες εποχές , δεκαετία '90...  ίσως και '80. Εξέλιξε τους ήχους σου και θα τα πας πολύ καλύτερα ;)

 

Παντως σε γενικές γραμμές αυτός είναι ο ήχος που προτιμώ για τέτοιας μορφής μουσική.Η βελτίωσή του θα είναι πιο φυσικές μιμίσεις ακουστικών οργάνων και κανένα 'γυαλισμα' από κανένα τελικό εφφέ.Οι εποχές πράγματι παλιότερες, αν ακούσεις όμως καλλιτέχνες τύπου Danny Brillant που είναι κοντά σε αυτά που γράφω, ( άλλα θέματα που δεν έχω ανεβάσει) ο ήχος τους δεν ξεφεύγει και πολύ από τα στερεότυπα (ναι έχουν πιο πειστικούς ήχους αλλά σε studio παραγωγές με support εταιρειών υποθέτω), και να πω την αλήθεια δεν θέλω να μπω σε διαδικασία αναζήτησης του τέλειου fake sax η brasses.

Τονίζω ότι  ή όποια άποψη από τον κάθε ακροατή έχει νόημα για τη βελτίωση του επόμενου θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου