Προς το περιεχόμενο

Dukas Flotzen Custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!

Ακολουθεί σεντόνι (επηρεασμένος και από το νέο best seller "The wood consiracy" των τελευταίων ημερών).

Για όσους βαριούνται, προχωρήστε κατευθείαν στις φώτο στο τέλος.

 

Μετά από πάρα πολύ καιρό αναμονής, πήρα στα χέρια μου μια κιθάρα που είχα παραγγείλει στο Σταύρο στα Γιάννενα.

Η ιστορία έχει ως εξής:

Για πάρα πολλά χρόνια, ό,τι χρήματα έπιαναν τα χέρια μου, πήγαιναν σε κιθαριστικό εξοπλισμό.

Η συντριπτική πλειοψηφία τους σε κιθάρες.

Αφού βαρέθηκα να αλλάζω κιθάρα κάθε λίγους μήνες γιατί δεν ευχαριστιόμουν τίποτα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, οι επιλογές λιγόστευαν.

Άρα, ή θα πουλούσα ακόμη και πράγματα που ήθελα για να μαζέψω περισσότερα χρήματα για να αγοράσω ακριβότερες κιθάρες μπας και σταματήσω να θέλω να τις αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι, ή, θα έπρεπε να βρεθεί κάποια άλλη λύση που θα με ευχαριστούσε, με κάποιο τρόπο.

Πήρα, λοιπόν, ένα χαρτί μιλιμετρέ και άρχισα να σχεδιάζω με μολύβι κάτι που θα μου άρεσε σαν σώμα κιθάρας.

Μετά από πολλά γράψε-σβήσε κατέληξα σε κάτι και αφού υπολόγισα, βάσει άλλων οργάνων, στο περίπου τις διαστάσεις, πήγα σε ένα φωτοτυπάδικο και εκτύπωσα το σχέδιο του σώματος και του headstock στις διαστάσεις που ήθελα.

Μου πέρασε απ'το μυαλό να προσπαθήσω με βοήθεια ξυλουργών να τη φτιάξω εγώ, αλλά, απορρίφθηκε τάχιστα. Δεν κάνω εγώ για τέτοια.

Πήρα το σχέδιο και πήγα σε ένα φίλο σχεδιαστή, ο οποίος το μετέτρεψε σε αρχείο CAD με την προοπτική να βρούμε κάποιον να μας το κόψει με CNC.

Και αυτή η σκέψη απορρίφθηκε άμεσα γιατί δεν κάνω εγώ για τέτοια.

Enter Σταύρος.

Όσο το σκεφτόμασταν με το φίλο σχεδιαστή, αυτός αγόρασε έναν 3D printer.

Ρίξ' του μια εκτύπωση, του λέω, με τις τάδε διαστάσεις.

Στέλνω τη φωτογραφία του 3D, πλέον, σώματος στο Ντούκα.

Μου απαντάει ότι είμαι τρελοκομείο και να πάω όποτε θέλω να πιούμε καφέ, γιατί είχαμε και καιρό να ιδωθούμε.

Πάω, λοιπόν, μετά από λίγο καιρό να πιούμε καφέ με το σώμα παραμάσχαλα και το headstock σε χαρτί μιλιμετρέ σε κανονικές διαστάσεις.

Θα τη φτιάξεις, του λέω;

Ρε μ@λ@κ@, να στη φτιάξω, μου λέει.

Και αν δεν βγει καλή; Αν δεν πετύχει;

Θα πετύχει, του λέω.

Είναι όλα υπολογισμένα.

Και αυτό ήταν η παραγγελία μιας κιθάρας που λόγω πολλών δυσκολιών ολοκληρώθηκε σχεδόν τρία χρόνια μετά.

Στα της κιθάρας τώρα.

Παίξαμε στα σίγουρα με alder και maple-rosewood.

Το σώμα είναι δύο κομμάτια.

Flame maple binding.

Ο λαιμός flame maple stained για να γίνει πιο σκούρο και να δείξουν περισσότερο και τα νερά.

25,5" scale γιατί έτσι.

10" radius γιατί έτσι, επίσης.

Τάστα Jescar Jumbo nickel silver.

Gotoh SG381 locking tuners.

Gotoh 510T-BS2 tremolo με brass saddles γιατί έλα μου ντε, αλλά είναι εξαιρετικό.

Μαγνήτες Suhr Thornbucker+ bridge F spaced και Thornbucker neck.

Την έχω στα χέρια μου ένα μήνα, περίπου και μπορώ πλέον να πω ότι έχω πάθει πλάκα, αφού πέρασε το honeymoon.

Κατασκευαστικά, η κιθάρα είναι άψογη.

Η δουλειά που έχει κάνει ο Σταύρος είναι φανταστική.

Τα πάντα είναι στη σωστή τους θέση, το neck pocket είναι τόσο καλά υπολογισμένο που άνετα γινόταν και set neck.

Η θέση των μαγνητών είναι σωστότατη.

Το ζύγισμα της κιθάρας εξαιρετικό, χωρίς να πηγαίνει πέρα-δώθε.

Αναφέρω όλα τα παραπάνω γιατί δεν ξέραμε τι θα μας βγει, όντας πρωτότυπο σχέδιο.

Ηχητικά και παικτικά, η κιθάρα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις άλλες που έχω κρατήσει οι οποίες είναι μια MusicMan Axis SuperSport, μια Suhr Custom Classic SSS και μια Tom Anderson The Classic HH.

Ούτε από αυτές που έχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια που ήταν από Fender American Standard μέχρι Custom Shop και από PRS Core USA μέχρι Gibson Les Paul VOS.

Του τα είπα και κατ' ιδίαν, αλλά, θέλω να το πω και εδώ.

Τον ευχαριστώ πάρα πολύ που μου έδωσε τη δυνατότητα να πραγματοποιήσω κάτι που ήθελα πάρα πολύ και που με εμπιστεύθηκε μιας και αυτός ήταν που ρίσκαρε να φτιάξει κάτι για το οποίο θα πληρωνόταν που θα του χαλούσε, ενδεχομένως, την εικόνα αν δεν πετύχαινε.

Μας μένουν μερικές μικροδιορθώσεις στα ηλεκτρικά, που και εκεί του ζήτησα την Άρτα και τα Γιάννενα.

Για την ιστορία:

Δύο volume, ένα για κάθε μαγνήτη.

Ένα master tone.

5θέσιος με τα εξής.

1. Bridge Full

2. Οι δύο έξω μονοί, παράλληλα

3. Οι δύο διπλοί παράλληλα

4. Neck in parallel

5. Neck in series

Tone push pull: Split των Humbuckers

Volume 1 push pull: Εκτός φάσης ο ένας για Peter Green καταστάσεις, έτσι να βρίσκεται

Volume 2 push pull: Στέλνει κατευθείαν τον Bridge στην έξοδο όποια επιλογή και αν έχει στον 5θέσιο και στα ποτενσιόμετρα.

Ακολουθεί το Link της φωτογράφησης του Σταύρου και κάποιες δικές μου που (κλισέ) την αδικούν πολύ γιατί δεν μπορώ να πιάσω στη φωτογραφία το χρώμα που βλέπω με γυμνό μάτι.

Ελπίζω να σας αρέσει, εγώ έχω πάθει την πλάκα μου.

 

Cheers! 

 

http://www.dukasguitars.com/el/dukas-flotzen-pagani-gold/

 

 

20221030_111412.jpg

20221030_111534.jpg

20221030_111552.jpg

20221030_111723.jpg

20221030_111730.jpg

Επεξεργασμένο από Flotzen
  • Like 10

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά και καλόπαιχτη.

 

Μου αρέσει:

Το χρώμα του body. Φοβερό.

Τα νερά του maple neck

Το καπάκι των ηλεκτρικών.

Το cutaway

To neck heel

Τα dots της ταστιέρας

 

Με χάλασε το σχήμα του headstock.

 

Αν έριχνες και κάνα ηχητικό (και video μη σου πω) για να την ευχαριστηθούμε κι εμείς όσο γίνεται θα ήταν super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mpamps είπε

Αν έριχνες και κάνα ηχητικό (και video μη σου πω) για να την ευχαριστηθούμε κι εμείς όσο γίνεται θα ήταν super.

Θα φτιάξω ένα περιεκτικό όταν κάνουμε τις απαραίτητες διορθώσεις στα ηλεκτρικά.

Ξέχασα να αναφέρω.

Bone nut 1 5/8"

Medium - fat C neck shape

22mm στο 1ο τάστο

24mm στο 12ο.

Επεξεργασμένο από Flotzen

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε

Μεγειες, να την χαιρεσαι! Το χρωμα παρα πολυ πετυχημενο οντως!

Ευχαριστώ πολύ!

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεμορφη όπου και να την κοιτάξεις.

Πολύ τυχερός με τετοια κιθάρα στα χέρια σου. Ο ορισμός της customιας.

 

Να τη χαίρεσαι, και αναμένουμε κλιπ!

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθούσα τόσο καιρό το Σταύρο να ανεβάζει φωτο απο την κατασκευή, και έσπαγα το κεφάλι μου να βρώ τι σχέδιο είναι αυτό και πως μου είχε ξεφύγει. Δεν έβρισκα τίποτα! Τώρα κατάλαβα γιατι... 😄

Πολύ ωράιο και στην σύλληψη, και στην υλοποίηση! Έυγε!

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αετός, @gkourmoul1, @mkm

Ευχαριστώ πολύ!

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ο ορισμός της customιας.

Αυτός ήταν ο σκοπός.

Να φτιάξουμε κάτι ακριβώς όπως το θέλω γιατί δεν το έβρισκα έτοιμο.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατη,μου αρεσει πολυ το σχημα του σωματος & τα toaster knobs Τα σπανε.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου