Προς το περιεχόμενο

Dukas Flotzen Custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Μπορώ να σου πω ότι τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, είναι μεγάλη δουλειά αυτό που τόλμησες να κάνεις. :classic_smile:

Παίρνοντας φυσικά και το ανάλογο ρίσκο.

Να σου πω την αλήθεια, προέκυψε 100% από "δεν ξέρω τι θέλω" κατάσταση και κατέληξε στο "ή 100% αυτό που θέλω ή τίποτα".

Για το τόλμημα της κατασκευής να πω ότι όλα γίναν από μηδενική βάση και μετά από πολύ συζήτηση.

Ακόμη και το βάθος του neck pocket ή το πάχος του σώματος.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, δεν το θεώρησα ρίσκο γιατί είμαι πεπεισμένος, πλέον, πως ένα όργανο χρειάζεται να είναι καλοφτιαγμένο, σωστά μετρημένο και καλά σεταρισμένο, για να παίζεις και να το ευχαριστιέσαι.

Δεν είναι πυρηνική φυσική, αρκεί να "πιάνουν" τα χέρια του κατασκευαστή.

Αφού είχαμε αυτά ως δεδομένα, προχωρήσαμε άφοβα και εστιάσαμε στο αισθητικό.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Δεν είναι πυρηνική φυσική, αρκεί να "πιάνουν" τα χέρια του κατασκευαστή.

 

 

Σύμφωνοι, αλλά υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες και μεταβλητές που δεν είναι εύκολα μετρήσιμες ούτε εύκολο να περιγραφούν.

Όπως πχ το προφίλ του μπράτσου.

Άλλο είναι το soft-v στην μια εταιρεία και άλλο στην άλλη.

Ακόμα και στην ίδια, το c πχ μπορεί να αλλάζει από χρονιά σε χρονιά.

Και πώς να το περιγράψεις στον άνθρωπο που θα την φτιάξει?

Το θέλω λίγο παχύ αλλά όχι πολύ παχύ, και λίγο πλατύ αλλά όχι υπερβολικά πλατύ?

Δεν είναι εύκολο.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και πώς να το περιγράψεις στον άνθρωπο που θα την φτιάξει?

Το θέλω λίγο παχύ αλλά όχι πολύ παχύ, και λίγο πλατύ αλλά όχι υπερβολικά πλατύ?

Δεν είναι εύκολο.

 

Καθόλου εύκολο θα έλεγα. Εάν ποτέ φτιάξω κιθάρα, έχω βρει τρόπο για να εξηγήσω τι μανίκι και τάστα θελω, χωρίς πολλά πολλά. Θα πάω στον μάστορα την g&l deluxe, και θα του πω να κάνει copy paste... 😀

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα πάω στον μάστορα την g&l deluxe, και θα του πω να κάνει copy paste...

 

Αν υπάρχει το ιδανικό προφίλ για κάποιον, είναι πιο εύκολο φυσικά.

Κάνει αυτό ακριβώς που έγραψες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Ακόμα και στην ίδια, το c πχ μπορεί να αλλάζει από χρονιά σε χρονιά.

Και πώς να το περιγράψεις στον άνθρωπο που θα την φτιάξει?

Ναι, αλλά, ένα C θα είναι πάντα C.

Δεν θα είναι D, ούτε U, ούτε V.

Μπορεί να μην είναι ίδιο για όλους, αλλά υπάρχει μπούσουλας.

Από εκεί και πέρα, στη δική μου περίπτωση, για το λαιμό ήμουν πιο συγκεκριμένος από οτιδήποτε άλλο στην όλη κατασκευή.

C προφίλ με 41.3mm nut, 22mm στο 1ο τάστο και 24mm στο 12ο και Jumbo τάστα.

Αν ξέρεις τι θέλεις, νομίζω βρίσκεις τρόπο να το περιγράψεις, είτε με προσέγγιση, είτε με αναφορά σε κάτι ήδη υπάρχων.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Flotzen με γεια, σίγουρα εντυπωσιακό οπτικά το αποτέλεσμα. Μου έκανε εντύπωση το ότι (τουλάχιστον στην περιγραφή) ξεκινάς ως προτεραιότητα να φτιάξεις μια κιθάρα βάσει του πως θα είναι εμφανισιακά και έπειτα specs (και δεν είμαι βέβαιος αν αναφέρεις τον ήχο που ήθελες να βγάλει και αν τον είχες σκεφτεί από πριν). Τόσο σημασία έχει η εμφάνιση; Το καταλαβαίνω ως ένα βαθμό γιατί υπάρχουν και τα λειτουργικά ζητήματα (πχ οι κουφωτες και οι SG κάνουν neck dives, οι V δεν παίζονται στο καθιστό), αλλά νομίζω πως ο ήχος με οδηγεί σε μια κιθάρα πρώτα. Δηλαδή (γνώμη μου πάντα ) οι Strat είναι πανέμορφες και οι Parker είναι κακάσχημες. Αν ωστόσο οι Parker έβγαζαν stratty ήχο, θα το σκεφτόμουν σοβαρά. 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

@Flotzen με γεια, σίγουρα εντυπωσιακό οπτικά το αποτέλεσμα. Μου έκανε εντύπωση το ότι (τουλάχιστον στην περιγραφή) ξεκινάς ως προτεραιότητα να φτιάξεις μια κιθάρα βάσει του πως θα είναι εμφανισιακά και έπειτα specs (και δεν είμαι βέβαιος αν αναφέρεις τον ήχο που ήθελες να βγάλει και αν τον είχες σκεφτεί από πριν). Τόσο σημασία έχει η εμφάνιση; Το καταλαβαίνω ως ένα βαθμό γιατί υπάρχουν και τα λειτουργικά ζητήματα (πχ οι κουφωτες και οι SG κάνουν neck dives, οι V δεν παίζονται στο καθιστό), αλλά νομίζω πως ο ήχος με οδηγεί σε μια κιθάρα πρώτα. Δηλαδή (γνώμη μου πάντα ) οι Strat είναι πανέμορφες και οι Parker είναι κακάσχημες. Αν ωστόσο οι Parker έβγαζαν stratty ήχο, θα το σκεφτόμουν σοβαρά. 

Δεν το αναφέρω, όχι.

Ήξερα ότι ήθελα 2 διπλούς με χαμηλό output και όσο πιο καθαρούς γίνεται, με PAF προσανατολισμό αλλά προς μοντέρνο και όχι τέρμα vintage στυλ.

Αφού ήμουν σίγουρος για αυτό, κατέληξα στους Suhr μετά από πολλές ώρες στο YouTube και σε διάφορα forums.

Από εκεί και πέρα, η συνδεσμολογία είναι ό,τι περισσότερο μπορούσα να πάρω από 2 διπλούς.

Η εμφάνιση έχει τόση σημασία όση και το playability και όση και το ηχητικό αποτέλεσμα.

Αφού τη φτιάξαμε από αρχή, ήθελα να δείχνει, να παίζει και να ακούγεται όπως ακριβώς θέλω.

Και, κακά τα ψέματα, αν καταλήξεις στην κατηγορία των μαγνητών, πχ low ή high output, humbuckers, single coils ή P90, οι αποκλίσεις είναι τόσο μικρές που διορθώνεις με equalizer.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπω, το πρώτο που ελκύει κάποιον είναι η εμφάνιση/σχεδίαση/εργονομία. Είναι σημαντικό και τι ήχο βγάζει, βεβαίως. Στις έτοιμες επιλογές, χρειάζεται να θυσιάζουμε ένα από τα δύο. Οι στρατ που πωλουνται βγάζουν στραττυ ήχο, οι τελε το ίδιο, οι lp το ίδιο κλπ. Έχουν συγκεκριμένα κατασκευαστικά στάνταρ.

Στις custom κατασκευές, φτιάχνει κάποιος την κιθάρα των ονείρων του. Αυτό αφορά τη σχεδιαση/εργονομία του. Αφορά τα specs που θέλει να έχει (πχ συνδεσμολογία, είδος γεφυρας κλπ). Πολλά από αυτά δεν αφορούν αμεσα

τον ήχο, άσχετα εάν τον επηρεάζουν.

Dream guitar δεν το βλέπω ως μία κιθάρα με τον dream ήχο μου, αλλά μια κιθάρα στα μέτρα μου, που μπορεί να δώσει τα μέγιστα για να βοηθήσει/υποστηριξει τον ηχο που θα δώσουν οι μαγνήτες. 

Άρα μας ενδιαφερει η σχεδίαση και το look, μετά η εργονομία, και τέλος η ποιοτητα κατασκευής (και τα specs) να είναι τέτοια που θα δώσει τα μέγιστα στον ήχο που θα επιλέξουμε. Το τι ήχο θα έχει, το κοιτάζει κάποιος σε δεύτερο χρόνο, δηλαδή τη διάταξη μαγνητών, τύπο μαγνητών κλπ.

Σε ένα οργανο, οι μαγνήτες είναι το 90% του ήχου, και σε ένα rig, η κιθάρα δεν είναι ούτε 10% του τελικού ήχου.

Αρα, ο ήχος δεν θα μπορούσε να αποτελεί προτεραιότητα πάνω στη σύλληψη της ιδέας για κατασκευή κιθάρας. Η ευχαρίστηση κατα το παίξιμο είναι που σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα, και την ευχαρίστηση έρχεται όταν βλέπεις και αγγίζεις ένα όργανο. Εάν το ακούσεις και έχει και καλό ήχο, είναι το ίδανικο.

 

 

 

Δεν υποτιμώ τον ήχο, βέβαια. Με καλή κατασκευή, σωστή συνδεσμολογία και ένα σετ μαγνητών που να καλύπτει τις ανάγκες του παίχτη, τον ήχο τον φέρνεις εκεί που θες, σε δεύτερη φάση. Εκ των προτέρων γνωρίζεις τι θέλεις, αλλά ξεκινάς με το οπτικό πάντα...

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Flotzen είπε

Ναι, αλλά, ένα C θα είναι πάντα C.

 

Μη παίρνεις και όρκο   :)

Ειδικά αν είναι Fender ,τα μισά "c" profiles των ΑΟ είναι στην πραγματικότητα D shapes 70s....

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μη παίρνεις και όρκο   :)

Ειδικά αν είναι Fender ,τα μισά "c" profiles των ΑΟ είναι στην πραγματικότητα D shapes 70s....

Όρκο δεν παίρνω.

Έχω παίξει με κιθάρες του ανθρώπου.

Τον ρώτησα ποιο είναι το C shape που φτιάχνεις, μου λέει "αυτό".

Παίζω και του λέω θέλω ένα τέτοιο αλλά με τις διαστάσεις που σου είπα.

Και το πέτυχε.

  • Like 2

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου