Προς το περιεχόμενο

Addictive Drums: Επιλογή drum kit για λαϊκά


rpdrummer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Addictive Drums και επειδή ποτέ δεν είχα φυσικό σετ δε μπορώ να καταλάβω τι σετ να χρησιμοποιήσω για λαϊκά. Μπέρδεμα έχω στα πιατίνια (1ο και 2ο crash) που κάτι έχω βρει, αλλά το ψάχνω ακόμα και ιδιαίτερα δε βρίσκω αξιοπρεπές για 'μένα ταμπούρο για το είδος που παίζω. Άκουσα στο youtube τον ήχο που βγάζει το snare της dw το collector's copper και μ' άρεσε, αλλά ο ήχος δεν είναι ίδιος στο addictive. Ξέρει κανείς πως μπορώ να βελτιώσω τον ήχο του ταμπούρου (ή του συγκεκριμένου ή γενικά) ;

 

Επίσης, ψάχνομαι για την ένταση του κάθε pad της Alesis DM5 στον μίκτη του Addictive, διότι δεν έχω monitor και δεν καταλαβαίνω και πολλά απ' αυτό που ακούω στα ακουστικά. Θα κάνω μια αναζήτηση και άμα δε βρω τίποτα θα αναφερθώ και σ' αυτό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα επιμερους στοιχεια απο καθε σετ, μπορουν να πειραχτουν σε πολλους τομεις, να μπουν εφφε κλπ (δες το manual). Αν δεν το καταφερεις με πειραγμα των ρυθμισεων τοτε μπορεις να αγορασεις επιπλεον πακετα με ντραμ σετς και θα εχεις νεους ηχους.

Δες το λινκ για ολα τα πακετα που βγαζει η εταιρεια και μπορεις να ακουσεις και ηχητικα δειγματα. Ισως το πακετο jazz ή retro να σου κανει τη δουλεια.

 

http://www.xlnaudio.com/products/view/40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσπαθήσει να φτιάξω τον ήχο από τα εφέ, αλλά δεν αλλάζει πολύ έως καθόλου. Γι αυτό ρώτησα μήπως ξέρει κανείς. Μπορεί να μου διαφεύγει κάτι. Επίσης, έχω όλα τα πακέτα και δε μ' αρέσει κάτι από ταμπούρο. Θα ξανά ακούσω, βέβαια τα διαθέσιμα snare μήπως αλλάξω γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που θα ψάξεις να αλλάξεις τον ήχο των τυμπάνων είναι να τους φερθείς σαν κανονικό σετ, όπως θα έκανε ένας ηχολήπτης. Πέρα από τα ίδια τα τύμπανα, δηλαδή τι τύπο και μάρκα σετ (Pearl, DW, Yamaha κλπ κλπ), που το καθένα έχει τον δικό του χαρακτήρα, παίξε με την τονικότητα (π.χ. σαν να "κουρδίζεις" τα δέρματα, δηλαδή να τα τσιτώνεις ή να τα χαλαρώνεις). Μετά ψάξου με το EQ και τους επεξεργαστές δυναμικών (compressors, gates κλπ), αν έχει η ίδια η εφαρμογή των Addictive drums, ή χρησιμοποιήσε αυτά που προτιμάς μέσα από το DAW σου. Μάλιστα κάποια εφέ (EQ/dynamics) σου δίνουν και presets που είναι φτιαγμένα ειδικά για ταμπούρο, για μπότα κλπ. Τα όποια επιπλέον εφέ (reverb/delay/chorus κλπ) δίνουν την τελική πινελιά. Επηρεάζουν μεν, αλλά δε θα βασιστείς εκεί για το βασικό σου ήχο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Δυστυχώς, δε γνωρίζω από κούρδισμα. Όλα τα τύμπανα ας πούμε πρέπει να κουρδίζονται στη νότα Λα όπως γίνεται με τα υπόλοιπα μουσικά όργανα;

 

Τώρα για ρυθμίσεις στο DAW δε ξέρω Χριστό! Το cubase έχω και χάνομαι εκεί μέσα!

Ευτυχώς σήμερα θα πάω στο στούντιο για πρόβα και θα πω στον ηχολήπτη να μου δείξει λίγο πως να χειρίζομαι το DAW. Ελπίζω να βρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν βολεύομαι με το Pearl Piccolo, αλλά σε λίγο θα έχω τo BFD και το superior drummer και θα δοκιμάσω μήπως υπάρχει σε αυτά κανά ταμπούρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα!

 

Βγήκε το νέο pack black velvet! Βρήκα το ταμπούρο που μ' αρέσει σ' αυτό το πακέτο. Είναι το DW collector series.Όμως δεν είναι ακριβώς όπως το θέλω, αλλά νομίζω με κάτι κόλπα στο equalizer μπορεί να φτιαχτεί. Δεν έχω ιδέα πως να φτιάξω τον ήχο και το κακό είναι ότι, επειδή παίζω μόνο σε ηλεκτρονικά δε ξέρω καθόλου πως να σας περιγράψω τον ήχο που θέλω.

 

Μερικά ταμπούρα που μ' αρέσουν είναι αυτά (εννοώ τον ήχο τους με τα reverb κομπρέσορες και τέτοια):

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=mo61lT1doK4

 

Αν έχετε ακούσει το ταμπούρο του πακέτου black velvet πιστεύετε πως μπορώ να φέρω τον ήχο όσο πιο κοντά σ' αυτά των παραπάνω τραγουδιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ εχει το Addictive Drums? ;D

 

Αν εχει απλα βαλτο πανω στο ταμπουρο και πλακωσε το στο reverb....ετοιμος  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου