Προς το περιεχόμενο

Pod Hd με κεφαλή - καμπίνα


giwrgos_sd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από οταν πήρα το pod hd desktop το χρησιμοποιούσα πάντα για να ηχογραφώ σπίτι και να παίζω απο τα Monitor.

Ήρθε η ώρα λοιπόν πριν απο κατι μήνες να το χρησιμοποίησω και στο Studio για πρόβες όπου έχει μια κεφαλή marshall και μια καμπίνα 4 x 10 marshall.

 

Στην αρχή κούμπωνα το left output στο return της κεφαλής, και έπαιζα με το preamp του pod με επιλογή no cab, o ήχος δεν ήταν αρκετά ικανοποιητικός και ούτε είχε δυναμική ο ήχος.

 

Χθές δοκίμασα το 4cm, χρησιμοποιόντας το pod μόνο για τα εφε (noise gate, distortion, wah), βγάζοντας  καλύτερο αποτέλεσμα, αλλα και πάλι όχι κατι πολύ καλό.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον τρόπο για να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα όταν χρησιμοποιώ το pod hd σε Live και πρόβες?

 

Επίσης αν σε κάποιο Live δεν εχω κεφαλή με send return δε μπορω να κανω το 4cm, πως θα μπορούσα να χρησιμποιήσω το Pod μόνο για τα εφέ του???

 

Πολλές μπάντες εχω διαβάσει οτι το χρησιμοποιούν Live Και μερικοί κουμπώνουν και κατευθείαν στο PA!!

Το δοκίμασα αυτό αλλά δεν είχα "σώμα" (όγκο) ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές μπάντες εχω διαβάσει οτι το χρησιμοποιούν Live Και μερικοί κουμπώνουν και κατευθείαν στο PA!!

Το δοκίμασα αυτό αλλά δεν είχα "σώμα" (όγκο) ο ήχος.

 

είναι ο καλύτερος τρόπος και αν στηθούν τα presets όπως πρέπει, για την ίδια ένταση, έχει συγκρίσιμο αποτέλεσμα με το αληθινό. Δεν είχες όγκο? πού ήταν το monitor σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω βίντεο απλά παρουσιάζει τα presets Που πουλάει ο glenn :/

Βγαίνω απο τα Monitor που βγαίνει και η φωνή. Κάτι jbl είναι αλλα ο ήχος ειναι λες και ακούω cd δεν είναι για να παίξω κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από το HD400, έχει στο πίσω μέρος ένα διακόπτη που ρυθμίζεις το Output mode (Studio / Live / Dual) ανάλογα με το πού το συνδέεις. Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι οτι (απ)ενεργοποιεί τις προσωμοιώσεις καμπίνας/μικροφώνου ή εφαρμόζει κάποιο ελαφρύ φιλτράρισμα ώστε να κάνει την δικιά σου καμπίνα να ακούγεται σαν αυτή που βάζεις στο preset.

 

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να βγάλω καλό ήχο με αυτό σε ενισχυτή, οπότε απλά για χρήση με 4CM (ή και απλά μπροστά) το βάζω στο Live και απενεργοποιώ  όλες τις προσομοιώσεις ενισχυτών (FX Only mode) και έχω μια χαρά αποτελέσματα.

 

Αντίθετα όταν το στέλνεις σε  κονσόλα/ηχεία/DAW βάλτο στο Studio και ενεργοποίησε τα πάντα - δεδομένου οτι δεν χρησιμοποιείς κάποιο άλλο IR.

 

Υποθέτω οτι έχει και το δικό σου κάποια αντίστοιχη ρύθμιση σε κουμπάκι ή σε κάποιο μενού;;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερεις να τα σκαλισεις αυτα, βγαζεις ηχο οπου και να τα βαλεις.

Δεν μπορει με τα ιδια preset να παιξει καλα και direct out και σε power amp και front of an amp.

4C πως επαιξες με το desktop ? εχει fx send return?

Παντως μια ευκολη λυση ειναι η direct. Στερεο ομως για να εχεις ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει επιλογη Live, έχει ομως output modes power amp, stack power amp κτλπ., και απλα βγαζω την καμπίνα απο το simulation.

 

To 4CM το εκανα με πατέντα: 4 Cm The Hd Pod Bean (oh Yes, This Works) - POD HD - Line 6 Community

 

Για τον όγκο, στερεο εννοεις και απο left και right output να στείλω στο PA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, αν δεν εχουν φτιαχτει καλα preset, οτι συνδεση και να γινει, δεν σωνεται η κατασταση.

Ειναι πολλες οι ρυθμισεις και πολλες οι παραμετροι και πρεπει καποιος να ξερει τι κανει για να φτιαξει τον καταλληλο ηχο για τα χερια του, το οργανο του κλπ

Εχω ακουσει μουσικους να παιζουν με pod και να ψαχνω να βρω που ειναι κρυμμενος ο ενισχυτης και αλλους με ιδια pod και δεν κανουν ουτε για nintendo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει επιλογη Live, έχει ομως output modes power amp, stack power amp κτλπ., και απλα βγαζω την καμπίνα απο το simulation.

 

 

Νομίζω οτι αυτό που κάνει ο διακόπτης που δεν έχεις είναι απλά ένας γρήγορος τρόπος να (απ)ενεργοποιήσεις τις καμπίνες και τους ενισχυτές.

 

Αν συνδέσεις σε ενισχυτή (με 4CM ή και απλά μπροστά) δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τις καμπίνες ΚΑΙ τον ενισχυτή και να δουλέψεις μόνο με εφφέ. Έτσι και αλλιώς, αν δεν πάρεις το γκάζι σου από τον ενισχυτή δεν θα σου κάνει και τόσο μεγάλη διαφορά το 4CM.

 

 

 

Βεβαια, αν δεν εχουν φτιαχτει καλα preset, οτι συνδεση και να γινει, δεν σωνεται η κατασταση.

 

Ειναι πολλες οι ρυθμισεις και πολλες οι παραμετροι και πρεπει καποιος να ξερει τι κανει για να φτιαξει τον καταλληλο ηχο για τα χερια του, το οργανο του κλπ

Εχω ακουσει μουσικους να παιζουν με pod και να ψαχνω να βρω που ειναι κρυμμενος ο ενισχυτης και αλλους με ιδια pod και δεν κανουν ουτε για nintendo

 

 

Αυτό ισχύει 100%, αλλά αν κάνει το παραπάνω και το χρησιμοποιήσει σε ενισχυτή με FX Only mode θέλει πραγματικά προσπάθεια για να μην καταφέρει να έχει έστω αποδεκτό ήχο..εφόσον ο ενισχυτής είναι κάτι αξιοπρεπές.  ;D

 

 

Γενικά η ως τώρα εμπειρία μου είναι οτι καλύτερα να χρησιμοποιείς ή full σήμα (amps, cab, fx, mic sims κτλ) προς κονσόλα ή FX Only mode (καθόλου amp&mic sims) σε ενισχυτή. Στα ενδιάμεσα απλά κάτι δεν μου ακούγεται καλά συνήθως

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου